Gazdaság

2017.01.23. 15:45

Pálinkában is a legjobbak közt a zalaiak

Nagykanizsa - Szakmai alázat és kreativitás. A zalaiak kiválóan szerepeltek a Miskolc melletti Ongán rendezett országos pálinka-, és párlatversenyen.

Benedek Bálint

A nyolcadik Quintessence elnevezésű viadalon Zala megyét a nagykanizsai Gazdag Attila és Tóth István valamint a zalamerenyei Szabadics Attila képviselték. A pálinka készítők legnívósabb nemzetközi seregszemléjére többek között spanyolok, törökök és kínaiak is neveztek. Az országból a kereskedelmi-, és bérfőzdék valamint a magánfőzők is képviseltették magukat különféle kategóriákban.

- A viadal nívóját jól mutatja, hogy rekordszámú 1318 minta érkezett be 264 nevezőtől, akik 151 településről érkeztek - mesélte Gazdag Attila. - Az erős, 48 százalékos párlatokat valamint az ez alattiakat külön értékelte a zsűri. A 28 tagú ítész testület tagjainak többsége nagyobb főzdében dolgozik, akik 40 százalékos pálinkát állítanak elő. Ebből adódóan az alacsonyabb alkoholtartalmú italokkal jobban tudtak azonosulni.

A kanizsai versenyző hozzátette: a bírák rendkívül bonyolult, ám aprólékosan, minden részletre kiterjedő munkát végeztek. Elsőként a fajtajelleges illat karakterét vizsgálták, aztán az íz tisztasága következett, majd pedig a harmónia vagyis a teljes összhatás alapján pontoztak.

- A zsűri ráadásul egymástól függetlenül értékelt, tehát a szervezők kivételesen alapos munkát végeztek - folytatta Gazdag Attila. - Egy bírói csapat pedig csak az üres pohár bennmaradó illatát vizsgálták. A rendkívül kifinomult módszerre, azért volt szükség, mert a házipálinkák esetében lehet, hogy az ízlelésnél nem derül ki a hiba, de később a savak miatt kellemetlen szagot áraszthat. A jó pálinka esetében valóban illatokról beszélhetünk, például a kajszibarack esetében lekvárra emlékeztethet.

A zalai pálikafőzők kitettek magukért. Balról: Tóth István, Szabadics Attila és Gazdag Attila
Fotó: Szakony Attila

 

A kanizsai férfi nem ismeretlen a megyei pálinka készítők között, hiszen 2010. szeptember 27-e óta szorgalmasan főz különféle párlatokat. Egy évvel később a madárberkenye pálinkáját a megye legjobbjának választották.

Gazdag Attila az ongai viadalon érlelt törköllyel arany-, a chardonnay törköly és a zalai füge ezüst-, míg bronzérmet szerzett az irasi szőlő, a borseprő illetve a tüskéskörte nedűjével.

A nagykanizsai Tóth István szintén hetedik éve főz finom italokat, több helyi és megyei versenyre nevezett, de úgy érzi az országos megmérettetésen számos új impulzussal is gazdagodtak, amikre a jövőben építhetnek.

- Egy otonel valamint irsai szőlővel neveztem, előbbivel ezüst-, utóbbival bronzérmet szereztem - vette át a szót István. - Ezek a pálinkák még nem értek össze, a viadal előtt nem sokkal készültek el.

A zalamerenyei Szabadics Attila kezdőnek számít, hisz’ két éve főzi az italokat. Ehhez egy fővárosi egyetemen pálinkamester szakmérnöki diplomát szerzett.

- A gyakorlat viszont sokkal több ismeret igényel, mint az elmélet - mesélte. - Három finom, s ínycsiklandozó gyümölccsel neveztem. A Topend fajtájú szilvával bronz-, a Katinkával pedig ezüstérmet kaptam. A cseresznyét Reginából, Lindából és Germersdorfiból cefréztem, ami olyannyira jól sikerült, hogy kategóriagyőztes lett. Ez pedig annyit jelent, hogy az ongai bér-, valamint magánfőzők közötti aranyérmes cseresznye pálinkák közül a legjobbnak választották.

Szabadics Attila pálinka bírálóként is tevékenykedik. Korábban egy galamboki viadalon cseresznyét választottak a legjobbnak, s akkor eldöntötte: egyszer ebből a gyümölcsből olyan párlatot készít, aminek mindenki a csodájára jár majd.

- A pálinka hungarikum, a magyarok tradicionális itala - mondták. - Egy bizonyos pillanatnak a hangulatához lehet kapcsolni a pálinkát. Egy finom kupica belőle üdítő hatású testnek és léleknek.

 

Tavasszal vizsgáznak a helyi pálinkák

Az országos versenyt követően a gazdák már alig várják, hogy helyben, akár szűkebb pátriájukban is megméressék a pálinkáikat. A sort a dél-zalai térségben várhatóan tavasz elején a becsehelyi mustra nyitja, ahol hét évvel ezelőtt az első között főztek pálinkát. Galambokon is népszerű a nedű, ezért szintén ebben az időszakban a hatodik alkalommal ízlelhet bele a zsűri a környékbeli pálinkákba. Várhatóan március 11-én Miklósfán szintén összegyűlnek a hungarikumért rajongók.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!