Hírek

2016.05.05. 17:21

Zsidó temető és emlékmű avatás Zalabéren

Csütörtökön délelőtt kegyeleti megemlékezésre került sor Zalabérben: a falu határában lévő domboldalban zsidó és keresztény közönség jelenlétében felavatták a felújított, bozóttól megtisztított zsidó temetőt.

Szalay Csaba

Köszöntőjében Siklósi Vilmos, a zalaegerszegi Zsidó Hitközség elnöke a megyében feltételezett 34 temető közül a 18. felújításáról beszélt. Elmondta, hogy 2006-ban a Zala Megyei Közgyűlés anyagi támogatásával kezdték az elhanyagolt, elhagyott temetők felújítását. Azóta a megyei közgyűlések szerepköre megváltozott, ezért most 50-50%-ban a Miniszterelnökség és a MAZSIHISZ osztozott a költségeken. Megköszönte a helyi Önkormányzat támogatását, a zalaegerszegi Büntetésvégrehajtási Intézet nagy segítségét. Őt követően Goldschmied István, az EMIH Keszthelyi Zsidó Hitközség elnöke héber imát mondott. Dr. Kunos Péter, a MAZSIHISZ ügyvezető igazgatója először a Kormány anyagi támogatását, Zalabér polgármesterének és előljáróságának hozzáállását köszönte, amivel hozzásegítették a MAZSIHISZ-t, hogy ez a temető is megújulhatott. Köszönetet mondott Siklósi Vilmosnak is, akihez a 18 temető felújítása fűződik.  – Mi zsidók vagyunk és magyarok! Vallásunk szerint halottaink szentek nekünk, akiket a legrövidebb időn belül kötelesek vagyunk eltemetni! Ebbe a temetőbe már régóta nem temettek senkit, de talán van a jelenlévők között, aki még emlékszik az egykori zsidó vallású lakosokra, hentesre, szatócsra? Egy zsidó sírkőre öt betűszót írnak, amelyek jelentése magyarul: lelketek foglaltassék bele az örökéletűek kötelékébe! – mondta. – Zalabér polgármestere, Zsuppán József a temető sorsáról, a zsidóság számának alakulásáról beszélt. Hálával említette a falu híres zsidó családját, a Gutmannékat, majd a jelenlévők és a község nevében megígérte, hogy ápolni, gondozni fogják a temetőt. – Befejezésül a koszorúzás előtt Siklósi Vilmos elmondta, hogy azért állítanak minden temetőben emlékművet is, hogy az oda látogatók emlékezzenek, elhelyezhessenek egy szál virágot, egy kavicsot, egy csokrot.

Goldschmied István és Zámodics Ferenc (b-j.)

A megemlékezés a templomkertben folytatódott. Itt Zala megyében az első  – Siklósi Vilmos szerint talán az országban is!? – katolikus templomkertben felállított zsidó áldozatok emlékművét avatták. Itt Kunos Péter a '44-ben „mennybe menesztett"  hatszázezer zsidóra emlékezett. Elmondta, hogy rettegnek az erősödő antiszemitizmustól!Végül az áldozatokra utalva egy idézettel fejezte be szavait: Megölte őket a gyűlölet, éltesse őket a szeretet! – Mikor Kiss Albert alpolgármester a Zalabérből elhurcoltak neveit olvasta, az iskola diákönkormányzatának vezetői egy-egy szál fehér szegfűt tettek az emlékműhöz. A helyi zsidóság elhurcolásáról emlékezett Zámodics Ferenc, aki gyerekként látta az eseményeket.

Siklósi Vilmos, Kunos Péter, Zsuppán József (j-b.)

Kunos Péter, Kiss Albert, Kiss János (az első sorban balról)

A kezdeményező, aki tevőlegesen is részt vett az elhurcoltak emlékhelyének kialakításában, Kiss János plébános héberül kezdte visszaemlékezését, amelyben II. János Pál pápa és Mindszenty József zsidókkal kapcsolatos tevékenységéről is beszélt. – Goldschmied István szavai után a jelenlévők elhelyezték a megemlékezés koszorúit, illetve zsidó szokás szerint egy-egy kavicsot a katolikus templomkertben felállított zsidó emlékműnél.

Zsidó emlékmű a templomkertben. Fotó: Szalay Csaba

Az ünnepi eseményen közreműködött a Búzavirág Népdalkör Csiszárné Egyed Alíz vezetésével, szép dalt énekelt Dézsi Réka és szívszorítóan, mély átéléssel mondta el Radnóti Miklós 7 ecloga című versét Zsohár Veronika. Ők ketten a helyi iskola tanulói.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!