2016.02.23. 16:17
Ki gyűjtheti be az agancsokat?
Zalaegerszeg – Nap mint nap olvashatók hirdetések arról, hogy felvásárlók több ezer forintot kínálnak az erdőkben talált, hullott szarvasagancsokért. Engedély birtokában a gyűjtés és felvásárlás legális tevékenység. Ugyanakkor sokszor volt szó arról lapunkban is, hogy az engedély nélküli agancsgyűjtés tilos.
Tegnap arról szólt egy hír, hogy az egyik megyeszékhely közeli területen a hivatásos vadász feltartóztatott egy személyt, aki agancsokat vitt magával. A vadász rendőrt hívott. Az ügy vége helyszíni bírság lett, de csak azért, mert a talált agancsok értéke nem érte el a bűncselekmény értékhatárát.
Győrvári Attila egy öreg bika elhullatott agancsát mutatja Fotó: Pezzetta Umberto
Ugyanakkor az erdőjáró emberek nem feltétlenül tiltott tevékenységet folytatnak, amikor felszedik a szarvasbikák által február végén, március elején elhullatott agancsokat. Milyen módon lehet ezt a tevékenységet legálisan végezni? – ez iránt érdeklődtünk Győrvári Attilától, az Országos Magyar Vadászkamara Zala megyei titkárától.
– A hullott agancs az adott vadászterületen vadászatra jogosult tulajdonát képezi. Ha a vadászatra jogosult a nála jelentkezőnek erre írásos engedélyt ad, akkor gyűjthet valaki agancsot. A vadászatra jogosult feltételül szabhatja, hogy minden egyes darabot be kell mutatni a hivatásos vadászának, aki rögzíti, hogy ki mennyit talált. Az agancsgyűjtő ezzel az igazolással elmehet a felvásárlóhoz, aki megveszi tőle az agancsot, és így igazolni is tudja az áru származását – mondta a szakember. Kérdésünkre, hogy mi van akkor, ha a vadászatra jogosult nem ad engedélyt a területen történő agancsgyűjtésre, a kamara titkára azt válaszolta, ezt természetesen megteheti, a vadászatra jogosult dönti el, hogy mi a terve az agancsokkal. Ha nem ad engedélyt a gyűjtésre, akkor nem szabad felvenni és elvinni.
– Aki engedély nélkül gyűjti a szarvasagancsot, az lopást követ el, aki pedig ilyen személytől megvásárolja, tehát nem tudja igazolni az agancs legális származását, az orgazdaságot követ el. A nagyobb vadgazdálkodók egyébként maguk gyűjtik össze az agancsokat, amelyek fontos információval szolgálnak. A talált agancsok alapján végzik el a vadászok az állománybecslést, és a minőségi, valamint korosztályi becslést is. Ezekből tudják meg a társaságok, hogy a vadászati szezon után milyen egyedek maradtak élve a területen, amiknek az elejtésére számíthatnak a következő vadászatokon – válaszolta érdeklődésünkre Győrvári Attila.