2022.12.06. 06:00
Észreveheti, akinek megnéztük a Facebook-profilját?
A LinkedIn-felhasználók tudják, hogy rögtön kiderül, ki nézte meg a profiljukat.
Forrás: Shutterstock
És ugyanez fordítva is igaz: ha megnézzük LinkedInen egy leendő főnök vagy éppen ügyfél adatait, ő valószínűleg tudni fog róla.
De mi a helyzet más közösségi platformokkal, például a Facebookkal? Nem minden platform egyforma, és néha csupán a profilbeállításoktól függ, hogy a számítógép másik oldalán mi tudódik ki a kíváncsiságunkból.
Mi történik, ha a Facebookon kutatunk valaki után?
Némelyik érdeklődés ugyan az ízléstelenség határáig megy, de azért korántsem biztos, hogy mindegyik tolakodó. Akad jócskán olyan magánéleti érdeklődés, amelyik ártatlan: például amikor egy régen elveszett rokon vagy valahai iskolatárs után keresnek.
Jobb számolni vele, hogy a legtöbb munkáltató megnézi a közzétett posztjainkat, ha nem privát a profilunk. És a főnökünk olyasmire is rápillanthat, amit nem szeretnénk megmutatni.
A facebookos profilkeresés titokban marad?
A rövid válasz: igen, de a helyzet azért nem ilyen egyszerű. Maga a keresés titokban marad, ha megnézzük valakinek a profilját, azt senki nem fogja észrevenni.
A Facebook elég világosan fogalmaz:
„A Facebook-felhasználók nem tudják nyomon követni, hogy kik tekintették meg személyes oldalukat. A harmadik féltől származó alkalmazások szintén nem tudják biztosítani ezt a funkciót.”
Ez sajnos nem jelenti azt, hogy a Facebook maga is tiszteletben tartaná az adatainkat: a Google-hoz hasonlóan nyomon követi tevékenységünket és meg is osztja azt harmadik felekkel.
Nem sokat, de javíthatunk a helyzeten az előzmények törlésével.
Ezzel legalább a Facebookon kívüli tevékenységünket kissé rendbe tudjuk szedni: segítségével azon a webhelyek, amelyek Facebook-adatokat használnak hirdetések megjelenítésére és marketingprofilunk létrehozására, leállítják a követésünket. (Sajnos ezzel továbbra sem távolítunk el semmilyen adatot a Facebook szervereiről.)
Kattintsunk a Facebook jobb felső sarkában található, legördülő menüben a Beállítások elemre, majd a Facebook-adataid opcióra, s innen a Facebookon kívüli tevékenységek elemre.
Óvakodjunk a harmadik féltől származó, magánadatokat ígérő alkalmazásoktól
Ezek legfeljebb a biztonsági réseinket kereső hackereknek lehetnek hasznosak. Biztosan láttunk már olyan harmadik féltől származó alkalmazásokat, amelyek azt ígérik, hogy megnézhetjük, kik tekintették meg a profilunkat.
Ne dőljünk be nekik, az ígéretből egy szó sem igaz. Ha ilyennel találkozunk, ide kattintva jelentsük a csalót a Facebooknak.
Korlátozhatjuk, ki láthatja a profilunkat
A legegyszerűbb és leghasznosabb, ha beállítjuk, ki láthatja a posztjainkat.
A Facebook „Mi jár a fejedben?” szakaszába írva először is megjelenik egy kérdés, erre kell meggondoltan kattintani. A bejegyzés lehet
Nyilvános – Ezt a bejegyzést bárki láthatja, a Facebookon kívül is.
Ismerősök – A Facebookon lévő ismerőseink láthatják ezt a bejegyzést.
Ismerősök, kivéve – Ez azt jelenti, hogy egyeseket ki lehet zárni, ők nem látják a posztot.
Konkrét ismerősök – Csak az általunk kiválasztott ismerősöknek jeleníti meg a bejegyzést.
Csak én – Ezzel a beállítással nyilvánvalóan csak mi látjuk.
Egyéni – Macerás, de ez a legbiztonságosabb: csak a megjelölt személyek látják.
Digitália
- Segítség! Houston, idefent az agyunk nem működik jól
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották