2010.05.11. 12:44
Dézsába ültetett élet: erkélyjelenet növényekkel
Egy erkély, legyen bármekkora, megannyi élményt tartogathat számunkra: egy fárasztó nap után kiülhetünk egyedül, némi jófajta bor s egy izgalmas könyv társaságában, elkölthetünk párunkkal egy romantikus vacsorát, és vendégeket is fogadhatunk itt. A kellemes időtöltéshez pedig szép növényzet s kényelmes berendezés dukál.
Az erkély lelkét a növények adják: illatuk megszédít, látványuk elbűvöl, létük megnyugtat, s a természet ígéretét hozzák el otthonunkba. Már egy kis balkonon is gyönyörű minikertet létesíthetünk, a lényeg, hogy tisztában legyünk a hely adottságaival (például tájolás) s a választott növények igényeivel. Ahhoz ugyanis, hogy hosszú távon is gyönyörködtessen a látvány, e kettőt feltétlenül összhangba kell hozni egymással.
- Az utóbbi időben egyre népszerűbbek a dézsába ültethető virágzó cserjék, amelyek közül egyeseket a kemény mínuszok idején is az erkélyen tarthatunk, míg mások kizárólag bent, 10-15 fokon teleltethetők át - bocsátja előre Tóth Gyöngyi virágkötő mester, majd egy hazánkban még újdonságnak számító impozáns növényt mutat. - A kefevirág egy Ausztráliában őshonos örökzöld cserje, nevét különleges piros virágairól kapta. A legjobban napos, szélvédett helyen, bőséges öntözés mellett fejlődik, déli fekvésű erkélyre tehát ideális választás, ám télre 5-10 fokos világos helyet kell biztosítani számára.
A különféle kúszónövények jó szolgálatot tehetnek, ha szeretnénk elbújni a nap tűző sugarai vagy a szomszédok, illetve a járókelők kíváncsi tekintete elől. A fás szárú, örökzöld búbos lonc ideális cserepes növény napos, félárnyékos erkélyekre. Rácsra felfuttatva véd a széltől, virágai egész nyáron át kellemes illatot árasztanak, s télre is a szabadban hagyható. A borostyán pergolára futtatva térelválasztóként és árnyékolóként is nagyszerű választás lehet, bár elsősorban az árnyékos helyet kedveli, s nem minden fajtája bírja a mínuszokat. Kedvelt télálló balkonnövény a lilaakác, a vadszőlő s az iszalag, míg a fokföldi trombitacserje nyáron közvetlen napsütést, télen azonban fagymentes helyet igényel. Az egész nyáron át virágzó egynyári, szárnyas feketeszem önmagában rácsra felfutattva, és függőkosárba, virágosládába más növényekkel összeültetve is jól mutat. A napos, szélvédett helyet kedveli, ahogy a sokszínű, trombita alakú virágairól ismert hajnalka is.
- A rengeteg változatban kapható rózsák dézsába ültetve erkélyünk igazi ékei lehetnek, a lényeg a tápanyagban gazdag föld mellett a rendszeres tápanyag-utánpótlás - tanácsolja a szakember. - A rózsát a levéltetvektől és a lisztharmattól óvni kell, télre azonban kinthagyhatjuk, ha tövét ruhával, papírral, szalmával takarjuk.
Közkedvelt dézsás növény a fokföldi ólomvirág, a havasszépe vagy rhododendron, a leander és a közönséges mirtusz is. A hortenzia tavasztól késő őszig kint tartható, egyenletes vízutánpótlást igényel, s mivel a tűző napot nehezen viseli, az északi fekvésű erkélyek virágzó növénye lehet. A begónia és fukszia ugyancsak az árnyékos helyet kedveli.
- A bokros, félúszós és úszós petúnia igazán a délkeleti, délnyugati fekvésű erkélyeken érzi jól magát, mégpedig napi kétszeri öntözés mellett, ugyanis a kiszáradás könnyen a tetvek táptalajává teheti a virágot. Szépsége különféle egynyári növényekkel összeültetve érvényesül igazán - fogalmaz Tóth Gyöngyi.
S míg a nebáncsvirág a félárnyékos helyet kedveli, a dália szereti a napfényt. A megfelelő gondozást (az állandó, egyenletes öntözést és a hetenkénti tápoldatozást) egész nyáron át tartó virágzással hálálják meg, kúszó-csüngő növényekkel jól variálhatók.
- Aki különleges, ugyanakkor könnyen kezelhető virágra vágyik, kék bojtocskát és törpe oroszlánszájat válasszon balkonjára, s bár nem virágzó, de mutatós, és sokat kibír a párnabokor is. Kedvelt egynyári növény a kakastaréj, a kínai szegfű és a záporvirág. Ezek nagyon jól mutatnak a harangvirágfélék családjába tartozó lobéliával összeültetve - sorolja a virágkötő mester, megjegyezve: ha az estéket is nyugalomban akarjuk tölteni az erkélyen, mindenképp ültessünk a balkonládába szúnyogriasztó virágot, azaz kakassarkantyút.
S hogy ne maradjon ki a klasszikus balkonnövény sem, következzen végül a muskátli. Hagyományos, álló változata mindent kibír: az árnyékot és a napot egyaránt elviseli, míg a futómuskátli inkább félárnyékban érzi jól magát. A gazdag tápoldatozást s a naponkénti öntözést mindkét változat őszig tartó virágzással hálálja meg. Világos, 10-15 fokos helyiségben gond nélkül átteleltethetők, ősszel vágott hajtásdugványokkal könnyen szaporíthatók.
További cikkek Szép otthon mellékletünkből itt!