2014.06.26. 13:30
Többen bíznak a jövőben
Zala megye - Az elmúlt egy év alatt – 2013. június és 2014. május között – az országban 14.683 cég ellen indult felszámolási eljárás.
Ez azt jelenti, hogy naponta átlagosan 60 cég szűnt meg ilyen módon az elmúlt egy év alatt. Azonban bármennyire ijesztőnek hangzik ez a szám, az elmúlt öt év legalacsonyabb mutatója, az egy évvel korábbihoz képest is 21 százalékos csökkenést jelez. Az utóbbi öt esztendő alatt egyébként összesen 88.585 céget iktattak ki a piacról felszámolási eljárással – tájékoztatta a Zalai Hírlapot a feketelista.hu portál. Ez a javulónak tűnő statisztika annak következménye, hogy a múlt évi törvénymódosítás miatt változott az eljárások lefolytatása – mondta Somogyi Ferenc, a Felszámolók Országos Egyesületének (FOE) elnöke.
Korábban a kényszer-végelszámolások nagy része ugyanis felszámolásba ment át, és ott regisztrálták a statisztikák is. A változások óta a kényszer-végelszámolási eljárások többségét a bíróságok kényszertörléssel zárják le, így ezek az adatok nem jelentkeznek a felszámolásokról szóló kimutatásokban. Ugyanezen időszak alatt a kényszertörlések száma 24.930 volt. Bár ennek az eljárásfajtának az időbeli lefolyása lényegesen rövidebb a felszámolásnál, ám ha e számot hozzáadnánk a felszámolási eljárásokhoz, más képet kapnánk.
A feketelista.hu szerkesztői a cégalakulásokról szóló adatokat is kigyűjtötték, és ezek igazolják, hogy a nagyszámú felszámolás ellenére nem szűkül a cégvilág. Az elmúlt évben is 33.563 új vállalkozás kezdte meg működését, számuk több mint kétszeresen (229 százalékkal) meghaladta a felszámoltakét. Tavaly június óta naponta átlagosan 139 új cég kapta meg működési engedélyét. Az új cégalapítások száma minden megyében meghaladta a megszűntekét, Veszprém, valamint Komárom-Esztergom megyében például több mint háromszorosan. Az ország 19 megyéje közül hétben legalább kétszeresen túllépte az újonnan alapított cégek száma a felszámoltakét. Győr-Moson-Sopron megyében a mögöttünk hagyott év alatt 475 cégfelszámolásra került sor, miközben 1145 új vállalkozás alakult, Zala megyében is pozitív ez az arány, a megszűnt 397-tel szemben 650 új vállalkozást alapítottak egy év alatt.
A felszámolási eljárások megindításának nagy száma elsősorban a cégek pénzügyi helyzetének romlásával, és az adóhatóság egyre szigorúbb fellépésével magyarázható. A hitelezők is egyre türelmetlenebbek, és hamarabb kérik a felszámolás megindítását.
Gyakori, hogy ilyen esetekben a tulajdonos magára hagyja a céget, vagy „eladja" egy utolérhetetlen „vevőnek". A hitelezők ilyen esetben futhatnak a pénzük után. Jogilag a felszámolással megszűnő cég vezetője személyesen felelős a vállalkozás által ki nem elégített tartozásokért. Ellene végrehajtás foganatosítható, és nemcsak pénzvagyona, de bármilyen ingó és ingatlan vagyontárgya végrehajtható. A felszámolók tapasztalata szerint azonban jó eset, ha végül a hitelezők követelésük 3-5 százalékához tudnak hozzájutni.