2024.06.03. 08:05
Változás: most már így kell védekezni a bőrrák ellen
Most már három szinten érdemes védekezni a bőrrák ellen.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Healthy Definition
Új, háromszintű prevenciós stratégiát javasolnak a bőrrák elleni nyári érzékenyítő kampányukban a Magyar Dermatológiai Társulat (MDT) onkodermatológus szakértői – közölte a szervezet csütörtökön az MTI-vel.
A közlemény szerint a bőrrák elleni küzdelem bizonyítottan hatékony eszközeit és szakmai ajánlásait összefogó anyagban a szakértők – az Európai Dermatoonkológiai Társaság friss ajánlásaival összhangban – határozott álláspontot képviselnek az esztétikai célú napozással, szoláriumhasználattal szemben, nyomatékosítják az önvizsgálat és az egyéni rizikók tudatosításának, továbbá a már diagnosztizált esetek adekvát kezelésének, utánkövetésének fontosságát.
Hangsúlyozták: a korai stádiumban felismert bőrrák általában jól kezelhető; a betegség kialakulása tudatos UV-védelemmel, előrehaladása rendszeres önvizsgálattal és korszerű terápiákkal megelőzhető.
Az MDT május végén induló érzékenyítő kampányának célja, hogy a bőrrák, ezen belül kiemelten a melanoma elleni küzdelem mindhárom pillérére felhívja a figyelmet.
A közleményben idézték Baltás Eszter bőrgyógyászt, a társulat vezetőségi tagját, aki elmondta, hogy a komplex stratégiában a megelőzésnek, a korai felismerésnek és az időben elindított kezelésnek egyaránt kulcsszerepe van.
A prevencióban az UV-védelmen van a hangsúly: a korai felismerés alapja a rendszeres önvizsgálat; a diagnosztizált betegek kezelésében pedig az időben indított, megfelelő terápiaválasztás, illetve a beteg utánkövetése a legfontosabb.
Wikonkál Norbert bőrgyógyász, MDT-elnök arra hívta fel a figyelmet: időszerű leszámolni az öncélú napozáshoz, barnasághoz kapcsolódó tévhitekkel és egészségmítoszokkal.
A bőr egészsége szempontjából a legegyszerűbb és leghasznosabb bőrgyógyászati tanács, hogy az esztétikai célzatú napozásnak, szoláriumhasználatnak nincs egészséges szintje – emelte ki.
Rámutatott ugyanakkor arra, hogy orvosi szempontból meg kell különböztetni a „napon tartózkodás” és a „napozás” fogalmát.
A napon tartózkodás egyértelmű fiziológiai szükségesség, hiszen az UV-sugárzás – a D-vitamin-képzésen túlmutatóan is – számos élettani folyamat fontos feltétele. A nagy testfelületet érintő, hosszabb ideig tartó, UV-védelem nélküli napozás ugyanakkor egyértelműen egészségkárosító hatású és kerülendő – közölte.
A 2022-ben, a kilenc hazai orvostársaság együttműködésével frissített ajánlás szerint Magyarországon az ideális D-vitamin-ellátottság fenntartásához márciustól októberig a végtagokat, a vállat és az arcot érő direkt napsugárzás szükséges – az UV-B sugárzás erősségétől függően napi 15–30 percben.
Az MDT elnöke szerint a nyári hónapokban a legalább 30-as, de még inkább az 50-es faktorszámú napvédő krémek és naptejek használata nemcsak nyaralás közben, a vízparton fontos, de a szabadban végzett munka vagy sporttevékenység esetén is, minden alkalommal.
Az ajánlás szerint ezek alkalmazása mindennapi rutinná kell, hogy váljon, amikor a hivatalos UV-index meghaladja a 3-as értéket.
Erős UV-sugárzás esetén ugyancsak ajánlott testet fedő ruházatot és széles karimájú kalapot viselni. Általános ajánlás mindenkinek, hogy a legerősebb napsütést (ez általában kora délután jellemző) megelőző és követő két órában UV-védelem nélkül egyáltalán ne tartózkodjon a szabadban.
Borítókép: illusztráció
Bulvár-celeb
- Itt a Házasság első látásra 2. évadja, mutatjuk a szereplőket
- Három éve hunyt el Oszter Sándor, özvegye a mai napig nem tudta feldolgozni a halálát
- Örömhír érkezett: jobban van Reviczky Gábor, újra színpadra lép
- Végre! Iszak Eszter nagyon édes fotón mutatta meg kislányát
- Bevásárolna a hosszú hétvégére? November 1-jén így alakul a boltok nyitvatartása