Utazó

2018.11.11. 13:30

Az ezerarcú koronázóváros: Pozsony

A szlovák főváros nagyjából ugyanakkora távolságra van tőlünk, mint Budapest vagy Bécs, turistacélpontként mégis sokkal kevésbé divatos. Pedig érdemes legalább egy napot szánni a rengeteg magyar vonatkozással bíró koronázóvárosra.

Tóth B. Zsuzsanna

Az óvárosban sétálva számtalan érdekes, egyre népszerűbb vicces szoborral is találkozhatunk. Az alkotások nem híres emberek monumentális szobrai, hanem a járókelők közt szerényen meghúzódó, szellemes alkotások Fotó: Tóth B. Zsuzsanna

Pozsony a török hódoltságtól kezdődően a magyar királyok koronázóhelye, az ország tulajdonképpeni fővárosa volt. Miksától kezdve V. Ferdinándig a Habsburg-házból származó 11 királyt és 8 királynét, királynőt koronáztak meg a Szent Márton-székesegyházban.

A városba érkezőket meszsziről üdvözli a száz méter magas dombon álló, négy saroktornyos, közelmúltban felújított vár hófehér tömbje. Ott található állandó kiállításaival a Szlovák Nemzeti Múzeum, s időszakos tárlatoknak ugyancsak helyet ad. Érdemes tenni egy sétát a vár udvarán, parkjában, bástyáin. Utóbbiakról csodás panoráma nyílik a városra. A várból könnyed sétával elérjük a történelmi belvárost. A Várhegy oldalában áll a Jó Pásztor háza, a keskeny épületben ma egyedülálló óragyűjteményt láthatunk. A hamisítatlan közép- európai hangulatot árasztó pozsonyi belvárosban nincs az a turista, aki ne találna kedvére való kikapcsolódást. A kultúrára szomjazók a főleg barokk kori műemlék épületekben, számos érdekes múzeumban, izgalmas galériákban időzhetnek. A nagyvárosi élményeket keresők órákig bolyonghatnak az élettel teli, nyüzsgő, színvonalas vendéglátóhelyekkel zsúfolt sétálóövezetben.

A Szlovák Nemzeti Felkelés Hídja önmagában is szép, de a híd különleges attrakciója a 80 méter magasan lévő Ufo étterem. A vendéglátóhelyre a híd jobb oldali részen található lifttel lehet feljutni Fotó: Tóth B. Zsuzsanna

A családias éttermek mellett nívós, drága helyeken is étkezhetünk. Akik pedig csak italra és szórakozásra vágynak, bulinegyedként is elhíresült belvárosában találnak kedvükre valót. Az óváros középkori eredetű utcaszerkezetével a múltba röpít. Északi kapuja a Mihály- torony, az egyetlen fennmaradt középkori városkapu, melynek a vele egykorú házak közé beszorított jellegzetes sziluettje a város egyik jelképe. A XIV. századi építmény számos építészeti átalakításon esett át. A toronyban a több száz éves fegyverekből álló kiállítás vár minket. A toronytól északra fekszik a Grassalkovich- palota, a köztársasági elnöki hivatal.

Az óvárosban sétálva számtalan érdekes, egyre népszerűbb vicces szoborral is találkozhatunk. Az alkotások nem híres emberek monumentális szobrai, hanem a járókelők közt szerényen meghúzódó, szellemes alkotások Fotó: Tóth B. Zsuzsanna

Mindenképpen tekintsük meg a Szent Márton- dómot, az Óvárosházát és a prímási palotát. A Fő téren álló Óvárosháza épülete öt évszázad három építészeti stílusát vonultatja fel. A prímások rezidenciája az egyedülálló pozsonyi falikárpitok otthona, egyben a város legszebb klasszicista palotája. A Fő tér a város társasági életének központja, több forgalmas sétálóutca is itt fut össze. A hangulatos sétateret barokk, klasszicista és szecessziós házak övezik, jó időben teraszos vendéglátóhelyek sorjáznak az épületek aljában. A tér közepén áll a Roland-kút, amely a város népszerű találkahelye.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában