2021.03.03. 14:35
Stílus és kényelem az étkezőasztalnál
Hazánk kultúrájának mindig is szerves részét képezte a közös étkezés. Napjainkban, a rohanó életmód mellett a vacsoraasztal az, ahol egészen biztosan össze tud gyűlni a család. Ráadásul minden nagyobb ünnepünknek és családi eseményeinknek is elengedhetetlen része az ínycsiklandozó fogásokból álló bőséges lakoma a többiekkel.
Emiatt az elmúlt évtizedekben kissé átalakult a lakáskultúra: egyre több otthonban igyekszünk az étkezőnek külön helyiséget kialakítani, vagy legalább egy olyan területet lekerekíteni, ahol kényelmesen elhelyezhető egy ebédlőasztal székekkel. Ahol kisebb az erre alkalmas hely, ott sokan nyitható asztal és összecsukható székek mellett döntenek. De a törekvés egyértelműen látszik: az étkezéseknek szeretnénk megadni a módját.
Az étkezőasztal funkciói és az ehhez illeszkedő paraméterek
Talán a hazánkban még mindig nagyon jellemző helyhiány miatt, talán azért, mert a magyar emberek szeretik, ha a berendezéseik többfunkciósak, az étkezőasztalnál általában nem csak enni szoktunk. Akad, ahol a konyha részét képezi, és így munkafelületként szolgál. Máshol, amíg a szülők egyike főz, a gyermekek itt rajzolnak vagy írják a leckéjüket. Az is előfordul, hogy a home office feladatait itt végzi az otthonról dolgozó családtag. De az sem ritka, hogy a hobbinknak számító tevékenységeinket végezzük az ebédlőasztalnál, mert ez a legnagyobb felületű a lakásban.
Nem kérdés, hogy az étkezőasztalt azokhoz a tevékenységekhez érdemes kiválasztani, amelyeket jellemzően itt fogunk végezni. Az étkezőszékeket pedig érdemes egyszerre az asztalhoz és az említett elfoglaltságokhoz igazítani. A székek megvásárlása előtt érdemes végiggondolni nem csak azt, hogy kik (gyermekek és/vagy felnőttek) mennyi időt fognak rajta ülve tölteni, és milyen testtartást kíván az általuk végzett tevékenység, hanem azt is, hogy milyen gyakran és hová kell eltenni a székeket, hogy az asztal mellé állhassunk vagy körbejárhassuk azt.
Ennek alapján állítsunk össze egy listát azokról a tulajdonságokról, amelyek alapján a keresést elindítjuk. Például, hogy milyen magas legyen a szék ülőfelülete (ezt befolyásolja az ebédlőasztal magassága, illetve az étkezésen kívül végzett tevékenységek aránya, mivel például az íróasztalok általában alacsonyabbak az étkezési célú asztaloknál). Mennyire fontos, hogy tartsa a hátat vagy éppen párnázott legyen az ülőfelülete? Karfás legyen-e, vagy az pont zavaró vagy kényelmetlen lesz? A lábszerkezetéből kiindulva mennyire könnyű arrébb tenni, esetleg egymásra pakolni őket, ha már nem kellenek?
Az étkezőszékek típusai
Az étkezőszékek piacán óriási választékkal találkozhatunk, nem csak a stílus, hanem a felépítés szerkezet szempontjai alapján is. Alapvetően két nagy csoportra oszthatjuk ezt a kínálatot: az összecsukható/szétszerelhető és a fix darabokra. Mindkét csoportban számos alapanyagból készülnek termékek, a stílusok széles választékában. Az összecsukható székek között találhatunk fa és fémvázas típusokat is, de ebben a kategóriában ritkább a kárpitozott termék.
A fix étkezőszékek készülhetnek fémvázzal, fa szerkezettel, műanyagból, választhatunk teljesen kárpitozottat, és olyat, amelynek csak az ülőfelülete párnázott/kárpitos. Gyakori a fa-műanyag, fém-műanyag kombinált szerkezet is. A kárpit lehet vászon, plüss és egyéb textil, de egyre népszerűbbek a műbőr/textilbőr és a valódi bőrrel bevont típusok is.
Az étkezőszékek közé soroljuk azokat a padokat, sarokpadokat és sarokülőket is, amelyek az étkezőasztal mellett elhelyezve szolgálják, hogy nagyobb társaság is kényelmesen elhelyezkedhessen. A sarokülők és padok többnyire fából, illetve fa és MDF-lap kombinációjából készültek, bár ezek között is találhatunk, fémvázas-kárpitos darabokat. Jellemzően ezeket nem mozgatjuk, általában falnak tolva vagy sarokba helyezve, egy fixen berendezett szegletet jelentenek az adott helyiségben az asztallal együtt.
Mielőtt arról döntünk, hogy milyen alapanyagú székeket szeretnénk, illetve, hogy vágyunk-e a kárpitozott/párnázott felületekre (a Vatera kínálatában eszerint a két szempont szerint kerültek alkategóriába sorolásra a székek), érdemes végiggondolni, hogy milyen körülmények közé kerülnek a bútorok és kik/hányan, hogyan fogják használni. Mekkora a szükség a kárpit és párnák nyújtotta kényelmi funkciókra, illetve mennyire veszélyezteti ezek épségét vagy minőségét a helyiség páratartalma vagy az összekoszolódás veszélye. Amennyiben az étkezőasztal és vele a székek a konyhához tartoznak, és gyakran bevonjuk a felületeit a munkafelületek közé, nagy az esélye, hogy a munkafolyamatok közben sok minden rá csöppenhet (és mellé, a székekre is), ezért nem érdemes kárpitos típusokat választani, vagy olyan anyag mellett jó dönteni, ami könnyen tisztítható (esetleg levehető).
Stílusok és hangulat
Napjainkban nem mondható el, hogy valamelyik irányzatot divatosnak lehetne nyilvánítani, ha csak a stílusok keverését (eklektika) nem nevezzük annak. Kifejezetten népszerű a legkülönfélébb időszakokból származó, egymáshoz látszólag nem is illő darabok egymás mellett szerepeltetése, amire egy 6-8-12 ülőhelyes étkezőasztalhoz a székek összeállítása kifejezetten jó terepet kínál. Képzeljünk csak el például egy nagy, robusztus étkezőasztalt, ahogy nagyszerűen megfér körülötte egy-két parasztszék, mellette „retró” és „szocreál” darabok, esetleg szecessziós vagy barokk és minimál termékekkel megspékelve.
Természetesen, ha azt diktálja az ízlésünk, összeállíthatunk egységes stílusú étkező-berendezést is. Ha kedveljük a korábbi korok stílusait, de az antik meghaladja a pénztárcánkat, érdemes olyan online piactéren is böngészni, mint a Vatera, ahol új és használt termékek között válogathatunk kedvünkre, akár komplett étkezőbútor-szettet keresünk, akár egyenként szeretnénk a székeket „összevadászni” a meglévő ebédlőasztal köré. Segítségünkre lehet a piactér jól átlátható alkategória-rendszere, a gördülékeny keresést szolgáló paraméterezett kereső, a biztonságunkat pedig az eladók ellenőrzöttsége, a vélemények és minősítések és nem utolsósorban a pénzvisszafizetési garancia szolgálja.