2 órája
Agrárpetíció indult a területalapú támogatások tervezett megszüntetése ellen
Évente 550 milliárd forinttól fosztana meg mintegy 162 ezer gazdálkodót hazánkban Brüsszel. Ez ellen indult online agrárpetíció, amelyről kedden tartott sajtótájékoztatót a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) Zalaegerszegen.
Agrárpetíciót indítottak. Papp Zsolt György, a NAK elnöke: kardinális kérdés a területalapú támogatások megvédése
Fotó: Pezzetta Umberto
A KAP-ról szóló stratégiai párbeszédről készült jelentés nem a gazdatársadalom érdekeit képviseli, vezette fel Papp Zsolt György, a NAK elnöke. Számokkal alátámasztva elmondta, hogy a 2027 utáni európai uniós ciklus költségvetésének bő egyharmadát, 387 milliárd eurót tesz ki a KAP-támogatás mind a 27 tagállam számára. Ennek egyik legfontosabb eleme a területalapú támogatás, amely 162 ezer termelőt, illetve 5 millió hektárt érint hazánkban, éves szinten pedig 550 milliárd forintot jelent. Hangsúlyozta, ez nem ajándékpénze a gazdáknak, amelyhez szigorú szabályok betartásával jutnak. Kardinális kérdés ezen támogatási forma megvédése, az agrárpetíciót ezért indították el.
Agrárpetíció: nem csak a gazdákat akarják megvédeni
Papp Zsolt György kitért arra is, hogy meg akarják vonni az állattartóktól is a támogatást, húsfogyasztás helyett növényalapú táplálkozásra akarják rábírni a lakosságot, amely veszélyeztetné az élelmezésbiztonságot. Az uniós javaslat elleni fellépés tehát nemcsak a gazdák ügye, hanem mindenkié, szögezte le.
A jövedelem alapú támogatások bevezetésével Ukrajnát akarják helyzetbe hozni
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy bölcsész professzorra bízta a Közös Agrárpolitikával kapcsolatos javaslat elkészítését, amelyben elrejtették a fő kérdéseket, közölte Jakab István, a MAGOSZ elnöke. Mint mondta, a területalapú támogatás megszüntetésével jövedelem alapú támogatást akarnak bevezetni jogállamisági feltételekhez kötve, amellyel eldől az is, hogy ki kaphatja meg a forrásokat. Egyértelmű, hogy ezzel az ukrán mezőgazdaságot kívánják helyzetbe hozni. Hangsúlyozta, ezt nem fogják hagyni, és az uniós gazdaszervezetekkel közösen az Európai Bizottság elnökéhez fognak fordulni. Az agrárpetíciót szintén emiatt indították el.
A területalapú támogatás elvonása Zala vármegyében 4388 gazdálkodót érintene, ismertette Sabján Krisztián, a NAK Zala vármegyei elnöke. Kelenik Levente, a MAGOSZ Zala vármegyei Ifjú Gazda Tagozatának elnöke az előtte szólókkal egyetemben azt hangsúlyozta, nem hagyják a gazdákat, és aki teheti, töltse ki az agrárpetíciót.