2022.02.04. 13:58
Emberáldozatot követelt a hévízi tűzeset - Nagyobb odafigyelést kér a megyei katasztrófavédelem!
Csütörtökön kora este tragikus tűzeset történt Hévízen: egy ember életét már nem sikerült megmenteni, miután kigyulladt egy harminc négyzetméteres melléképület a város Budai Nagy Antal utcájában.
Forrás: Pezzetta Umberto / Zalai Hírlap
A tűzoltók gyors beavatkozásának köszönhetően a lángok az egybeépített családi házra nem terjedtek át. Az elmúlt egy hónapban a mostanival együtt már meghaladta a húszat a lakásokban, családi házakban keletkezett tüzek száma megyénkben, ezért a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság nagyobb odafigyelést kér a lakosságtól.
Napjainkban szokásunkká vált ragaszkodni régi tárgyainkhoz, és ezek felhalmozása is egyre gyakoribb. Társasházakban az erkélyen, családi házaknál padláson, pincékben, vagy éppen a melléképületekben tároljuk használt eszközeinket, tárgyainkat, bútorainkat. A halmozással azonban veszélyessé tesszük környezetünket, mivel tűz esetén – amellett, hogy a lángok gyors terjedésével akár pillanatok alatt lángba borulhat otthonunk – a kiérkező tűzoltók munkáját is nehezíti, ha nem tudják azonnal megkezdeni az oltást és az életmentést, a hátráltató tényezők miatt.
A fűtési szezonban általános jelenség, hogy emelkedik az otthonokban keletkező tüzek száma, azonban mindez elkerülhető, illetve mérsékelhetőek a károk, ha rendelkezünk egy füstérzékelővel. Statisztikai adatok bizonyítják, hogy ahol van ilyen készülék, ott nem csak haláleset nem következett be, de még nagyobb tűz sem keletkezett az érintett ingatlanokban. Ismételten felhívjuk a figyelmet, arra hogy az érzékelő életet ment, ezért szerezzenek be otthonaikba egy ilyen készüléket! Az érzékelő idejekorán, hangos akusztikus jellel hívja fel a tulajdonosok figyelmét a problémára, már akkor, amikor még akár a testi épségünk kockáztatása nélkül mi magunk is meg tudjuk fékezni a lángokat. Éppen ezért ajánlott otthonra tűzoltókészülék beszerzése is. Nem árt ugyanakkor idős rokonaink, szomszédjaink figyelmét is felhívni a veszélyre, segíteni nekik a fűtésben és érdeklődni gyakorta a hogylétük felől.
Elkerülhető a lakástűz akkor, ha odafigyelünk:
- csak megbízható forrásból származó elektromos berendezést vásárolunk és használunk, és nem alakítjuk át házilag az elektromos berendezést! Az elektromos hálózat átalakítását, javítását csak szakemberrel végeztessük!
- a lakásban elhelyezünk egy füstérzékelőt a tűz korai szakaszban történő észlelése érdekében!
- nem dohányzunk odabent, sem a szobában, sem az ágyban! Mindig nyomjuk el, oltsuk el a parázsló cigarettacsikket!
- a tüzelő, fűtő berendezést helyesen gyújtjuk be és a tüzet körültekintően tápláljuk!
- nem halmozunk fel szemetet, éghető anyagot lakásunkban, különösen nem a fűtőberendezések környezetében!
- nem takarjuk le a tüzelő, fűtő berendezést!
- soha nem hagyunk felügyelet nélkül gyertyát, mécsest, egyéb nyílt lánggal égő tárgyat!
- eltávolítottuk az éghető anyagokat a gyertya, mécses, egyéb nyílt lánggal égő tárgy környezetéből, mielőtt meggyújtottuk!
- elzárjuk a gyermekek elől a tűzgyújtásra alkalmas eszközöket (gyufát, öngyújtót)!
Természetesen ha a baj túlnőtt rajtunk, azonnal tárcsázni kell a 112-es segélyhívó számot és kérni kell a tűzoltók segítségét.