Személyes terünkbe törnek, hogy kihasználják segítő szándékunkat

2024.10.31. 14:00

Messenger: Vigyázat, online csalóktól érkezhet pénzkérő üzenet ismerőseink nevében!

Az ember azt gondolná, hogy a Facebook üzenőfelülete privát és ezért biztonságos. Vigyázat, nem az, mert már a Messenger alkalmazáson is próbálkoznak az online csalók, baráti, rokoni kapcsolatainkat kihasználva. Személyes terünkbe törnek, hogy bankkártyaadatainkhoz hozzáférjenek.

Antal Lívia

A Messenger alkalmazáson az online vásárlással kapcsolatos kölcsönkérésről szól a történet, amit Sznopek Veronika rendőr őrnagy, a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője osztott meg lapunkkal. A kiszemelt áldozat azonban résen volt, az online csalók hoppon maradtak.

messenger
Sznopek Veronika a Messenger alkalmazáson elkövetett átverésekre hívta fel a figyelmet
Fotó: ZVRFK

Messenger üzenetben érkezett az online csalók kérése

- A napokban arról számolt be egy nő, hogy a Messenger alkalmazáson keresztül barátnője azt kérte üzenetében, hogy fizessen ki helyette egy online webáruháztól megrendelt terméket a saját bankkártyájával, mivel az övét letiltották. Leírta, hogy szüksége lenne a bankkártyaszámára, a lejárati időre és a CVC kódra is. Az üzenetben megígérte azt, hogy már másnap reggel visszautalja a pénzt és sehová nem menti el az adatokat.

Az online csalók áldozatuk lelkiismeretére utaznak 

A kiszemelt áldozat egyből gyanút fogott. Nem adta ki a barátnőjének bankkártyaadatait, amelyre neheztelő, sértődött üzenetek érkeztek válaszként. Ezzel lelkifurdalást akartak okozni neki. Szerencsére így sem sikerült őt tőrbe csalni. A nő felhívta a barátnőjét, hogy tisztázzák a történteket. Kiderült, hogy valaki feltörte a profilját, és a beszélgetést valójában egy online csalóval folytatta, aki megtévesztésig átvette a barátnő stílusát, ismertette az esetet Sznopek Veronika rendőr őrnagy.

A Messenger alkalmazáson ismerősnek kiadva magukat kérnek pénzt, illetve a bankkártyaadatokat (a helyesírásra nem figyelve, vagy nem tudva) az online csalók
Fotó: ZVRFK

Mátrix Projekt: hangsúly az online bűncselekmények megelőzésén

Megfontolandó tanulság, hogy még a barátnőjének sem adta ki bankkártyaadatait a kiszemelt áldozat, ezért nem tudták megkárosítani. Mivel az elmúlt időszakban több hasonló eset is történt Zala vármegyében, ezért azt kérjük a lakosságtól, hogy hívják fel erre hozzátartozóik, ismerőseik figyelmét! Minél többen ismerik a csalók módszereit, annál kevésbé tudnak új áldozatokat becserkészni a bűnözők! A Mátrix Projekt keretében az online bűncselekmények megelőzésére is nagy hangsúlyt fektetünk Zalában, emelte ki a sajtószóvivő.

Mit tegyünk, hogy ne váljunk hasonló csalások áldozatává? 

Mindenekelőtt legyünk gyanakvóak. Soha ne adjuk ki még ismerősünknek sem a személyes, valamint a bankkártyaadatainkat, felhasználói azonosítóinkat és a jelszavainkat. A hölgy esete is azt példázza, hogyha ilyen üzenet kapunk, amelyben pénzt kér tőlünk egy barát, hívjuk fel az illetőt, mielőtt bármit tennék. Már csak a szokatlansága miatt is, hogy valaki épp egy Messenger üzenetben kér pénzt, kölcsönt. Fontos továbbá, hogy még véletlenül se kattintsuk a szöveges üzenetekben érkezett hivatkozásokra. A lakosság együttműködése elengedhetetlen a sikeres megelőzéshez. Ezért az kérjük, hogy minden gyanús telefonhívást, e-mailt vagy üzenetet haladéktalanul jelentsenek a rendőrségnek a hasonló bűncselekmények visszaszorítása érdekében. Az, akit minden óvintézkedése ellenére becsaptak, megkárosítottak, azonnal tegyen feljelentést bármely rendőri szervnél vagy a 112-es segélyhívó számon, hangsúlyozta a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában