A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tanácsai

2 órája

Szikra is okozhat tüzet a lakásban

A szikra, de a parázs, sőt a tűztérből kieső fadarab is könnyedén okozhat tüzet az ingatlanban. A kipattantó szikra megakadályozására adott tanácsokat nemrégiben a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. Szerintük néhány egyszerű módszerrel megakadályozhatók lennének a lakástüzek.

Benedek Bálint

Portálunk is beszámolt arról, hogy egy harmadik emeleti társasházi lakás kigyulladt Nagykanizsán, a Rózsa utcában. A lakó életét egy hős rendőr mentette akkor meg. Információink szerint feltehetően a bajt az erkélyen meggyújtott mécses okozta, amit a szerencsétlenül járt asszony elfelejtett eloltani lefekvés előtt. Hasonló problémát okozhat egy fatüzelésű kazánból kipattanó szikra is.

szikra
Ebben az esetben egy mécsesből lett ekkora tűz, máskor egy szikra is okozhat hasonlót. Ezért érdemes betartani néhány szabályt
Fotó: Rendőrség

Szikra: nem kell több egy lakástűzhöz

Az igazgatóság közleményéből kiderült: sokan azt gondolják, hogy szerencséjük van és őket a tűz elkerüli, de ez leginkább tudatosság kérdése. A téli időszakban bekövetkező, a lakóingatlanokat érintő tűzesetek jó része a fűtéshez kapcsolódik. Fontos az, hogy mindenki betartsa azokat a tanácsaikat, amelyek az ezzel kapcsolatos megelőzésre irányítják a figyelmet. Szerintük a tűzesetek szinte minden esetben megelőzhetőek lennének. Fontos, hogy megakadályozzák a szikra, a parázs kipattanását, valamint az égő, izzó tüzelőanyag, például fahasáb kiesését a tűztérből. Azért, hogy a kályhából, kemencéből, kazánból sparheltből kipattanó szikra ne okozzon tüzet, a katasztrófavédők tanácsokkal látták el olvasóinkat.

Ha betartják a szabályokat nem lesz baj

Kérik, hogy a fatüzelésű kazán esetében a tűztérajtót tartsák csukva, a huzatot a huzatajtón át biztosítsák, alkalmazzanak szikrafogót, a tűztér ajtaja előtt fémlemezborítás vagy üveglemez-borítás alkalmazása javasolt a padozaton. Lényeges az is, hogy a vegyes tüzelésű tüzelő és fűtőberendezés környezetében soha ne tároljanak semmilyen éghető anyagot. Ezeket meggyújthatja a kipattanó szikra, de akár a felhevült fűtőberendezés által termelt hő is, ha túl közel vannak. Tartsák tisztán a fűtőberendezések környezetét, közelükből távolítsanak el a gyúlékony, éghető anyagokat. A tüzelés során tárolt famennyiséget ne abban a helyiségben tárolják, ahol a fűtőtest található. Javasolt csak olyan mennyiségű tűzifát itt elhelyezni – nagyobb távolságra a kazántól, kandallótól -, ami a folyamatos égést pár órán át biztosítja. A salakot és hamut csak teljesen lehűtött állapotban, erre a célra szolgáló fém – soha nem műanyag – edénybe, a kijelölt salaktárolóba vagy a kijelölt egyéb helyre szabad kiönteni.

A füstérzékelő is segíthet

A tűzesetek által okozott károk mérsékelhetők, ha füstérzékelőt használnak, ami időben jelzi, hogy baj történt. Aki a fenti tanácsokat betartja, biztonságosabban fűthet, és elkerülheti a tűzeseteket. Ha mégis tűz ütne ki, akkor haladéktalanul hívni kell a tűzoltókat a 112-es segélyhívón, akik mindig készen állnak, hogy segítsenek!

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában