2022.06.24. 16:00
Megoldották a vízszigetelést és rendbe tették az áramhálózatot is az esztergányhorváti templomban
Mintegy 15 millió forintból felújították a Magyarok Nagyasszonya-templomot, megszüntetve a vizesedést. A főként pályázati forrásból finanszírozott beruházás részeként az áramhálózatot is rendbe hozták.
Cséry Gergő atya a megújított templomban
Forrás: Péter B. Árpád / Zalai Hírlap
A költségekből több mint 9,8 milliót a Miniszterelnökség, illetve a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. biztosított, a fennmaradó összeget pedig a veszprémi érsekség adta, illetve önerőből és adományokból fedezték.
Az esztergályhorváti templom falainak komplex vízszigetelése és teljes helyreállítása című pályázat azt a régi problémát orvosolta, hogy az épület meglehetősen vizes talajra épült, ami időről időre károsította azt. A mesterek egy új technológiával, a falak átvágásával és utólagos szigetelésével találtak erre megoldást.
Amint Cséry Gergő pacsai plébános – aki ezen a településen is szolgál – elmondta, mintegy 1,5 méteres magasságig eltávolították a felázott vakolatréteget, egészen a tégláig kívül és belül is, majd ezt követően építették be a biztonságot jelentő technológiát. Mindez lehetőséget adott arra is, hogy az elavult villamoshálózatot megújítsák. Utóbbit önerőből, illetve felajánlásokból finanszírozták.
Ezt követően, a mennyezet kivételével, kifestették az épületet, s a világitástechnikát is korszerűsítették, így a templomba LED-es fényforrások kerültek. Emellett kicserélték a nyílászárókat, s a felújítás a tervek szerint folytatódik.
– Hamarosan elkészül majd a külső vakolás – vázolta a jövő feladatait Cséry Gergő –, illetve, ha sikerül újra valamilyen pályázati forrást elnyerni, akkor a homlokzat és a külső falak teljes színezése is megtörténhet.
A plébános hozzátette: a helyiek is bekapcsolódtak a munkálatokba, jöttek segíteni például a takarításban, a bútorok helyretételében, és amióta megújult a templom, egyre többen járnak szentmisékre.
Ez talán annak is köszönhető, hogy megszűnt a dohosság és a nedvesség, s így egészen más az ember komfortérzete, fűzte hozzá Gergő atya, aki szerint ezzel a beruházással és azzal, hogy szigetelt üvegek kerültek az ablakokba, pozitívan változott a templom hőháztartása.
Mindemellett megtartották a régi konvektornyílások füstkivezetőit, amik nyáron a szellőzést biztosítják, télire pedig lezárhatók, védve, óvva a bent lévőket s magát a templomot is.