2022.07.08. 06:50
Brunszvik Teréz-díjat kapott a nagykanizsai dr. Némethné Kovács Edit
Kiemelkedő óvodapedagógiai munkájáért Brunszvik Teréz-díjat vehetett át nemrégiben dr. Némethné Kovács Edit, a Nagykanizsai Központi Óvoda vezetője. A pályán töltött 35 évről, a hivatástudatáról, a kihívásokról és a feladatokról beszélgettünk.
Dr. Némethné Kovács Edit: – Intézményi innovációink kiemelkedőek a térségben
Forrás: Szakony Attila / Zalai Hírlap
– Mindig feltöltött, amikor gyermekekkel dolgoztam – fogalmazott. – Pedagógusként a bennük rejlő egyediséget kerestem. Sok szeretetet kaptam, igyekeztem ezt úgy meghálálni, hogy tudásom legjavát adtam nekik. Régi óvodásaim felnőttek már, de ha találkozunk, egy-egy ölelés a lehető legjobb visszaigazolása a munkámnak. A szülők szeretetét ma is érzem – mondta.
Dr. Némethné Kovács Edit 1989-ben a soproni óvónőképző intézetében szerzett diplomát és megkereste a pályán elindító óvodája vezetőjét, aki örömmel alkalmazta az intézményében. Itt az Arany János Óvodában olyan kollégákkal dolgozhatott együtt, akik markánsan meghatározták pedagógiai szemléletét.
– Megtanultam a differenciálás, szabad játék és tevékenységek közti átjárhatóság alapjait – mondta. – A kor szellemét tekintve rendkívül korszerű volt ez az elvárás akkoriban. Életutam következő mérföldköve és tanulási szakasza 2003-tól öt éven át tartott. Ekkor szűnt meg az „anyaintézményem”, és a Hétszínvirág óvodába integrálódott intézményünk, két csoporttal. Itt már óvodavezető helyettesi megbízást is kaptam. Ezután fejlesztőpedagógus szakvizsgát szereztem, óvodai feladataim mellett a tanköteles korú gyermekek szűrővizsgálatát végeztem. Emellett az egyes részképességi területeken elmaradást mutató gyermekek fejlesztését terveztem, végeztem, továbbképzést tartottam kollégáimnak – magyarázta.
A szakember újabb mérföldkőként tekint arra, amikor a Nagykanizsa Központi Rózsa Óvoda integrált óvodai egységet hozott létre. Ekkor dr. Némethné Kovács Editet az óvoda akkori vezetője megbízta a Hétszínvirág Tagóvoda vezetésével. Ismét tanulás következett: új szervezeti szereppel kellett azonosulnia. Feladatául kapta kollégái szakmai vezetését, valamint az intézmény fejlesztésének lehetőségét. Kollégáival, a támogató szülői közösséggel olyan erőforrások mozgósítására voltak képesek, melyek eredményeként eredményes és sikeres fejlődési utat jártak be. Néhány ezek közül: elnyerték az Örökös zöldóvoda címet; 2013-ban, a térségben egyedüliként elnyerték a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar Bázisóvodája címet, pályázatokkal, szponzorok felkutatásával fejlesztették az óvoda eszköztárát, környezetét épületét.
– Nagy kihívásként 2016 tavaszán benyújtottam pályázatomat a Nagykanizsa Központi Rózsa Óvoda intézményvezetői beosztására, melyet elnyertem – folytatta. – Nehéz feladatnak bizonyul: 12 tagóvoda, 3 telephely, közel 200 dolgozó irányítása, segítése. Igyekeztem azt az értékrendet továbbvinni, ami az addigi tapasztalataim alapján markánsan megfogalmazódott bennem. Segítő, támogató szervezeti kultúra megalkotása, melyet meghatároz a nyílt, őszinte kommunikáció, a szakmai fejlődés igénye és a minőségi nevelés, értékközvetítés óvodásaink, szüleik körében. Aztán bekövetkezett, amire senki nem számított, a koronavírus-világjárvány mindent felülírt, megváltoztatott. Erre vezetőként lehetetlen volt felkészülni, emberpróbáló feladat. Az intézmény vészhelyzethez igazodó működtetése mellett a kollégákhoz nyugodt, kiegyensúlyozott kommunikációval fordultam, igyekezve a magam bizonytalanságát előttük nem mutatni – idézte fel.
Tavaly első intézményvezetői megbízása a végéhez ért, végigolvasta a vállalásait, és büszkeség töltötte el, hogy kitűzött céljai megvalósultak, sőt azon túlmutatva számolhatott be az elvégzett munkáról.
– Komoly innovációk indultak el az intézményben. A pályázati aktivitás példaértékű, a tagóvodák közti együttműködés, tudásmegosztás hatékony, a szakmai munka minősége mérhetően megjelent az intézményi folyamatokban. Az elmúlt öt évben olyan pedagógiai rendszert építhettünk ki, ami megfelel a 21. század kihívásainak. Pályázati tevékenységünk, intézményi innovációink kiemelkedőek a térségben. Regionális és országos szinten is aktív szakmai munkát végzek: alapító tagja vagyok az Óvodavezetők Országos Egyesületének, az elmúlt évtől a Nemzeti Pedagógus Kar Óvodai Tagozatának országos küldöttjeként képviselem az ágazatunkat. Talán az elért eredmények és az intézmény, a szakma, a kollégák iránti tisztelet és elköteleződés eredményeként 2021 augusztusában ismét megbízást kaptam Nagykanizsa Központi Óvoda vezetésére. Megtisztelő. Óvodapedagógusi, intézményvezetői hivatásomat a folyamatos szakmai megújulás, fejlődés, az innovációra való törekvés, valamint magas szintű szakmai elköteleződés jellemzi. Vezetőként is ezeket az értékeket képviselem. Talán nem tűnik szerénytelennek, ha azt mondom, hogy vezetésem alatt Nagykanizsa Központi Óvoda egy folyamatosan fejlődő, 21. századi kompetenciákkal bíró intézményi szervezetté alakult – mondta végezetül.