2023.03.13. 17:30
Tábla és utcanév is őrzi Keszthelyen Reischl Imre emlékét
Felavatták a Reischl Imre emlék- és utcanévtáblát Keszthelyen, a korábbi Sörház utcában, amely hajdan már viselte a néhai városbíró nevét, aki meghatározó szerepet játszott Keszthely XX. századi fejlődésében.
Ismét utca viseli Reischl Imre nevét Keszthelyen. Az emléktábla-avatáson b-j dr. Festetics György, prof. dr. Kukorelly Pál és Manninger Jenő
Fotó: Belovári András
Az ünnepi alkalommal Keszthelyre érkezett a Reischl- és a Festetics-család több leszármazottja, így dr. Kukorelly Pál közgazdász professzor és dr. Festetics György herceg is. Manninger Jenő polgármester hangsúlyozta: mindkét família meghatározó szerepet játszott a város kulturális és gazdasági életében, történelmében.
A városvezető kiemelte, a Reischl-család emlékét Keszthely közélete mindig is becsben tartotta, s a város most a közterület elnevezésével régi adósságot törleszt. Ezt hivatalosan a Keszthelyi Nemzeti Kör kezdeményezte s a képviselő-testület egyhangúlag támogatta.
Manninger Jenő felidézte, Reischl Imrét 1912-ben választották városbírónak, mai kifejezéssel polgármesternek, és 1936-ig állt a település élén. Az ő idejében új utcák létesültek, s megépült például a kármelita bazilika, a kolostor, a postapalota, a református és az evangélikus templom, a leányiskola, a Balatoni Múzeum, továbbá elkészült a strand a Szigetfürdő mellett.
A politikus hozzátette: a Reischl- és a Festetics-család minden kétséget kizáróan meghatározta Keszthely történelmét, gazdasági és kulturális életét, így e famíliák emlékezete ma már a városi identitás büszkeségre okot adó része.
Dr. Cséby Géza irodalomtörténész, Keszthely díszpolgára beszédében leszögezte: „Azt mondják, a történelem nem ismétli önmagát. Lehet, de hajlandó a korrekcióra, s ez történik most is, amikor a több névváltoztatáson átesett utca ismét visszakapja a Reischl Imre nevet”.
– A város a fejlődését kiemelkedően két családnak köszönheti, amelyek tevékenysége mind a mai napig meghatározó ebben a térségben – mondta Keszthely kulturális életének jeles alakja, hozzátéve: az utcanévadó nemcsak városbíróként, hanem gépészmérnökként, sörgyárosként és a Hévízfürdő igazgatójaként is működöt. Felmenői 1844-ben költöztek Keszthelyre, ahol szinte azonnal bekapcsolódtak az akkori nagyközség társadalmi életébe, s ezt az aktív munkásságot folytatta az 1869-ben született Reischl Imre.
Az előtte tisztelgő emléktáblát Manninger Jenő és prof. dr. Kukorelly Pál leplezte le. Ez idő alatt a Keszthelyi Nemzeti Kör a Kossuth-nóta részletét adta elő, majd Fazakas Z. Márton csornai premontrei apát megáldotta a mementót.