2023.11.11. 14:00
Kiállítást rendeztek a nyugdíjasok, s meghívták előadónak a szobrászművészt
A Zalaegerszeggel délről szomszédos község tavaly nyáron alakult nyugdíjas egyesülete kiállítást rendezett a kultúrházban tagjai gyűjteményéből, kézimunkáiból és egyéb alkotásaiból. A csütörtöki megnyitóra meghívták a faluban élő Farkas Ferenc Munkácsy-díjas szobrászművészt, a község díszpolgárát, aki köztük cseperedett fel.
Gyűjteményeikből, alkotásaikból rendeztek kiállítást a nyugdíjasok
Fotó: Fincza Zsuzsa
– A megalakulásunk óta eltelt alig másfél év alatt számos sikeres programon vagyunk túl. Kedveltek a kirándulások, már háromszor felkerekedtünk, állandó buszpilótánkkal, a faluban lakó Bedő Lajossal voltunk már Kaszó pusztán, Herenden, Keszthelytől Badacsonyig a Balaton-part jeles településein. Minden hónapban tartunk teadélutánt retro lilahagymás zsíros kenyérrel, a süteményt az asszonyok hordják össze. Tavaly novembertől egyesületünk szervezésében minden hét szerdáján a Bocföldéért közalapítvány elnöke, Gosztolai-Vizsy Violetta gyógytornász csoportos foglalkozást tart számunkra, sokan eljárnak rá, s nem csak egyesületi tagok, sőt, csatári érdeklődőket is fogadunk. Falubelinek köszönhetjük a kézműves foglalkozásunkat is: Horváth Éva kosárfonó megosztotta velünk a szakma csínját-bínját, s kötöttünk koszorút is a hősi emlékműre – sorolta közösségi életük fontosabb eseményeit Dancs Györgyné Margó, a Bocföldei Nyugdíjas Egyesület elnöke, hozzátéve, a saját programjaik mellett mindig csatlakoznak a települési önkormányzat és a közalapítvány programjaihoz is, főznek a falunapon, részt vesznek a sportnapokon, a bagolytúrán. Segítenek, ahol tudnak, elvégre ők is mindenben számíthatnak az alapítvány, az önkormányzat és a hivatal vezetőinek támogatására. Az iskolások nyári táborában például palacsintát sütöttek, rendben tartják a Hősi emlékmű környezetét – legutóbb árvácskát ültettek köréje. Örömmel teszik, elvégre messze földön Bocföldének van a legszebb Hősi emlékműve, ami nem véletlen, mondják, hiszen azt Farkas Ferenc szobrászművész alkotta faluja számára.
– Mi tagadás, egy kicsit dicsekedni akarunk vele. Tudja meg mindenki, hogy a sok híres szobor alkotója, bár a zalaegerszegi kórházban született, de a mi falunkban nőtt fel, velünk volt gyerek, s ma is köztünk él – így Hóborné Kovács Gabriella, az egyesület elnökhelyettese, megjegyezve, hogy Farkas Ferenc az első szóra elvállalta, hogy rendezvényükön beszél pályafutásáról, törekvéseiről, bepillantást enged művészvilágába, bemutatja ismertebb műveit.
– Feri osztálytársam volt a bocföldei általános iskolában, nagyon szerettük, mindenkinek segített, főleg a rajzolásban, amiben ő volt a legjobb, tehetsége már akkor kitűnt - tette hozzá Pap Lászlóné Rózsi, aki ugyan zalabesenyői lakos, de a bocföldei közösségnek a tagja, köztük érzi otthon magát.
Egy beismerő vallomást azért még előadás előtt sikerült kicsikarni Farkas Ferenc szobrászművészből: bizony előfordult, hogy anno a bocföldei általánosban a legtöbb osztálytársának ő készítette el rajzból a házi feladatát. Igaz, felsőbb, művészei iskoláit Pécsett és Budapesten végezte, de mindig hazajárt szüleihez, édesanyja most is Bocföldén él. Feleséget is a falubeli lányok közül választott, neje zalaegerszegi gimnáziumban angoltanár, míg ő az Ady-iskola művésztanára volt, idén februárban, 65. születésnapját követően nyugdíjba vonult. Azóta több időt tölthet a bocföldeiekkel, akik ezentúl Zalaegerszegen járva még büszkébben néznek a Mihály deák, a Fiatalok szobrára, a város makettre, hiszen magától a köztük élő alkotótól tudták meg, hogyan készültek.