2023.11.25. 17:00
Minden amit a madáretetésről tudni kell - galériával
A tél beköszöntével sokunk madáretetőket helyez ki a nálunk maradó vagy hozzánk érkező madarak etetése céljából. Ám tudta, hogy erre nem is lenne szükség?
Fotó: Fehér Márk
A Magyarországon maradó és telelni hozzánk érkező madárfajok képviselői emberi segítség nélkül képesek átvészelni a telet. Azért nem vonulnak el, illetve azért vándorolnak, kóborolnak hozzánk, mert itt ősszel és télen is megfelelő táplálékot találnak. Ha pedig az időjárási szélsőségek (elsősorban a hólepel) vagy a természetes táplálékbázisok kiürülése miatt ez a helyzet megváltozik, a madarak területet váltanak, gond nélkül tovább repülnek.
Tehát a madarakat nem szükséges etetni, az csak a mi szórakozásunkat szolgálja és ezt úgy tegyük, hogy bennük ne tegyünk kárt! Mutatjuk mire érdemes figyelni:
- Az etetési időszak az első tartós fagyok beköszöntétől ezek megszűnéséig, december elejétől március második feléig tart;
eleségként bőven elegendő fekete napraforgót kitenni; - Emellett adható gyümölcs (alma és olyan szedhető bogyók, mint a vadszőlő, borostyán, tűztövis, nyugati ostorfa);
és akár némi állati zsiradék (elsősorban kacsa-, liba- és sertésháj) is; - Az etető madarai nem élelmiszerhulladék-megsemmisítők, ne adjunk nekik ételmaradékot, ne kísérletezünk velük;
- Az etető mellett itassunk is (pontosabban érdemes az egész évben működtetett itató mellett elkezdeni decemberben az etetést), több faj számára a téli ivó- és fürdőhely jelenti az igazi vonzerőt.
- A költési időszakban, a fiókák kikelését követően ne etessük a madarakat, mert ez a mag eleséget megemészteni nem képes fiókák tömeges kínhalálát, funkcionális éhen pusztulását okozza.
További hasznos információért látogasson le az mme.hu-ra.
Kollégánk is közel csalogatta magához a madarakat, hogy megörökíthesse őket fényképezőgépével. Ha kíváncsiak a fotókra, akkor tekintsék meg galériáját, hogyan lakmároznak a különböző madarak.
Madáretetés
Fotók: Fehér Márk