Megbecsülés és mentorálás

2023.12.31. 10:02

Odafigyelnek az egészségügyben dolgozókra

Az egészségügyi és a szociális ellátórendszer zavartalan működéséhez elengedhetetlen az ápolók, szakdolgozók jelenléte, akik a rendszer gerincét alkotják. A fityeházi Boros Károlyné, a Magyar Ápolási Egyesület Zala vármegyei és Nyugat-dunántúli régiós vezetője elhivatott, hogy országos és helyi szinten méltó módon képviselje a múlt-, és a jelenkor szakdolgozóit.

Benedek Bálint

A szervezetek törekednek az ápolók erkölcsi megbecsülésére. Ezért a Magyar Ápolási Egyesület 2011-ben az Országgyűléshez felterjesztette, majd három évvel később az országgyűlés hivatalosan is elismerte minden évben február 19-én, Kossuth Zsuzsanna születésnapján megünnepeljék a magyar ápolók napját. Országosan az egészségügyi intézményekben ezen a napon elismeréseket is átadnak. Például 2017-ben, Kossuth Zsuzsanna születésének 200. évfordulója alkalmából ünnepségsorozatot tartottak. Kossuth Zsuzsanna emlékhelyet avattak a nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórházban, majd elültették az Ápolók fáját a kórház udvarában, kiállítást és túrát szerveztek a szakdolgozóknak.

Fotó: Szakony Attila

- Helyi elődeink a nagykanizsai Durgó nővérek, a Florence Nightingale emlékéremmel kitüntetett Durgó Ilona és húga Durgó Katalin emlékét is fenntartjuk - mondta Boros Károlyné. - Katalin a világon az egyik első nő volt, Magyarországon pedig elsőként kapta meg a vöröskeresztes mozgalom legmagasabb díját, a Henry Dunant-érdemrendet. Amikor megtudtam, hogy Nagykanizsa palini városrészben a házuk falán található emléktábla romos állapotban található, mint ápoló kötelességemnek éreztem az emléktábla rendbetételét, ezért azonnal intézkedtem. Az önkormányzat engedélyével, az emléktábla felújításban segítségemre volt Kuzma Róbert kőfaragó, akinek hálás vagyok a munkájáért.

Boros Károlyné 2020-ban a Magyar Ápolási Egyesület megyei vezetőjeként pályázatot írt ki „Ápolói Hivatás a XXI. században” címmel, melyből könyv készült, a Semmelweis Kiadó gondozásában jelent meg. Ennek célja az volt, hogy egy szélesebb réteg, a lakosság is ismereteket szerezzen munkájukról, illetve a pályaválasztás előtt állók megismerjék az egészségügyi ellátás működését, az ápolói hivatást.

- Vármegyei szinten is támogatjuk az ápolókat, szakdolgozókat - folytatta. - A magyar ápolók napja ünnepségen elismeréseket adunk át a magas színvonalon végzett szakmai és társadalmi tevékenységért a hivatásukban elkötelezett szakdolgozóknak. Sőt rendszeresen terjesztünk fel miniszteri elismerésre a zalai egészségügyi intézmények munkatársait. Céljaink az eltelt évek alatt nem változtak. Szeretnénk a fiatalokat bevonzani az egészségügybe, megismertetni velük az ápolói hivatást, mentorálni őket. Ezen kívül foglalkozunk a pályaelhagyók meghallgatásával, véleményük fontos számunkra és igyekszünk a hivatástudatukat tovább erősíteni. A pályaelhagyók visszacsábításához az állami egészségügyben a megfelelő feltételek biztosítása elengedhetetlenül szükséges. Ilyen például a munkafeltételek, a munkaszervezés, a kommunikációs stílus javítása és kiszolgáltatottság csökkentése.

Boros Károlyné hozzátette: jelenleg 130 ezer szakdolgozó folytat egészségügyi tevékenységet, ebből 15 ezer ápoló 60 éven felüli munkavállaló és már most 25-30 ezer ápoló hiányzik a betegellátásból, emiatt több intézményben részlegeket kell bezárni vagy csökkent üzemmódban működtetni.

- Ápolásvezetői tevékenységem alatt fiatal szakdolgozók bevonásával kézbe vettem az utánpótlásnevelést - fogalmazott. - Munkatársaimat képzésükhöz, továbbképzésükhöz tanulmányi szerződés biztosításával ösztönöztem széleskörű szakmai ismeretek megszerzésében. Kiégésük megakadályozására folyamatos belső kommunikációval, visszacsatolással, helyesbítő tevékenységgel és elismeréssel igyekeztem hozzájárulni. Továbbképzéseket szerveztem, előadásokat tartottam, publikáltam az aktuális szakmai fejlesztésekről, irányvonalakról. Közvetlen munkahelyemet pályázati források által folyamatosan korszerűsítettem.

A Magyar Ápolási Egyesület az egészségügyi szakdolgozók 2024. márciusában esedékes béremelés-tervezetével kapcsolatban az alábbi észrevételeinket fogalmazták meg.

- Javasoljuk, hogy legyenek központilag meghatározott, objektív és ellenőrizhető szempontok, kritériumok, amelyeket kötelező alkalmazni az intézményeknek az egyes fizetési besorolások megállapításánál - így Boros Károlyné. - Problémás, konfliktushelyzetet teremt, hogy a szakdolgozók besorolása munkakörhöz kötött, de ugyanaz a munkakör adott esetben 2 vagy 3 fizetési kategóriába is besorolható. Átlátható, amennyiben a munkavállaló és a munkáltató számára is egyértelműen meghatározott, hogy adott szakképesítés, mely kategóriába sorolandó, ezáltal vita tárgyát nem képezi. Célunk szakdolgozóink, ápolóink erkölcsi és anyagi megbecsülése, munkájuk elismerése, olyan társadalmi viszonyok megteremtése, ami hozzásegíti a pályaválasztókat, hogy e nemes hivatás elkötelezettjeivé váljanak.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában