2024.05.30. 09:30
Szülőfaluja érdekeit védte
Az I. világháborút követő határmegállapító bizottság magyar tagjaként szerzett érdemeket hazája védelmében Steyer József, akinek tiszteletére Molnári egykori általános iskolájának udvarán avattak emléktáblát. Az ünnepi eseményre az elmúlt hét végén, a település falunapi programsorozata részeként került sor.
Kósa János (balról) és Stejer István a felavatott emlékmű előtt. Mögöttük Bene Csaba, a Zala vármegyei közgyűlés alelnöke és Cseresnyés Péter Kósa János (balról) és Stejer István a felavatott emlékmű előtt. Mögöttük Bene Csaba, a Zala vármegyei közgyűlés alelnöke és Cseresnyés Péter
Fotó: Gyuricza Ferenc
A molnári születésű Steyer József 27 évesen, 1913-ban kivándorolt ki Amerikába, ahol tökéletesen elsajátította az angol nyelvet. Az I. világháború befejeztét követően, 1919. december 5-én tért vissza Magyarországra. Amikor a trianoni határok megállapítása érdekében bizottság érkezett a falujába, Steyer József is feladatot kapott, a hazai küldöttség vezetőjeként kellett a magyar álláspontot egy angol ezredes által vezetett nemzetközi bizottsággal közölnie. Steyer József eleinte tolmács útján adott felvilágosítást a helyi viszonyokról. Az általa elmondottakat előbb egy szerb ezredesnek fordították le, aki a hallottakat aztán továbbította az angol ezredes felé. Steyer József meglepetten tapasztalta, hogy a szerb ezredes nem az általa elmondottakat közvetítette, ezért angol nyelven félbeszakította a tanácskozást, és elmondta észrevételeit az antant hatalmak által küldött tiszteknek. A delegáció vezetője így a későbbiekben már közvetlenül kérte Steyer Józseftől az információkat. Mindennek döntő szerepe volt abban, hogy Molnári végül Magyarország része maradt, s nem csatolták el az akkoriban formálódó szerb-horvát-szlovén királysághoz, ami aztán később jugoszláv állammá alakult át. Steyer Józsefet később a gyékényes-zákányi küldöttség is felkérte tolmácsnak, így azon települések Magyarországon maradásához is segítséget nyújtott.
Szerepe Molnári életében ezzel nem ért véget. 1921 és 1930 között többek között községi bíróként, képviselő-testületi tagként, törvényhatósági bizottsági tagként, iskolaszéki elnökhelyettesként, a Hangya Szövetkezet elnökeként, illetve közbirtokossági elnökként is tevékenykedett. A tiszteletére hagyományőrző katonai tiszteletadással felavatott emléktáblánál Kósa János, a falu polgármestere, Cseresnyés Péter, a térség országgyűlési képviselője, valamint a jelenlévő családtagok nevében egyik unokája, Stejer István mondott beszédet.