Tűzgömböket, meteorokat, Napot figyeltek Őrimagyarósdon

2024.08.16. 07:00

Csillagásztábor harmincharmadik alkalommal

Mondhatni Krisztusi korba ért a Vega Csillagászati Egyesület, az MCSE Zalaegerszegi Csoportja és a TIT Öveges József Ismeretterjesztő Egyesület közös szervezésű nyári amatőrcsillagászati megfigyelőtábora. Az augusztus 3-10. közötti őrimagyarósdi csillagásztáborban mintegy száz lelkes amatőr és profi csillagász kémlelte az eget, hallgatta az előadásokat. Érkeztek Erdélyből, Hollandiából, Németországból és hazánk több településéről.

Mozsár Eszter

Az őrimagyarósdi csillagásztáborban Dr. Csizmadia Szilárd és Fröchlich Viktória

Fotó: Pezzetta Umberto

A csillagásztábor egyik fő attrakciója a 46 cm-es Dobson-távcső volt, amibe minden kezdő lelkesen tekint bele. Természetesen profi eszközparkkal felszerelkezve várják minden évben a fiatal és idősebb érdeklődőket, így a távcsövek mellett a digitális fényképezőgépekkel és CCD-kkel mélyegek, bolygók, üstökösök és a Hold vizuális megfigyelésére, fotózására nyílt alkalom.

csillagásztábor
Dr. Paragi Zsolt rádiócsillagász a saját kutatásairól is beszámolt az őrimagyarósdi csillagásztáborban
Fotó: Pezzetta Umberto

A csillagász nappal is csillagász

Ha valaki azt gondolná, hogy csak éjszaki életet élnek a csillagászok, az téved. Napközben számos felkészítő program, közösségi játék vagy éppen előadás várja a résztvevőket. Idén például Juhász Gábor élete második napfogyatkozásáról mesélt, Detre Örs (CanSatLab) pedig a James Webb távcsőről hozott új híreket. Dr. Paragi Zsolt (Holland Rádiócsillagászati Intézet) ahhoz adott tanácsot, hogy miként kell fekete lyukakat fényképezni, Schmall Rafael (VCSE, MAFE, Zselici Csillagpark) pedig a 

  • tűzgömbök
  • meteorok
  • sarki fények
  • időjárási jelenségek

 fotózására alkalmas teljeségbolt-kamerákat mutatta be. A táborszervező Dr. Csizmadia Szilárd (DLR, VCSE) az Univerzum jövőjéről elmélkedett. Az előadók sorában köszönthették Fröhlich Viktóriát is, aki néhány éve csatlakozott az egyesülethez, két éve pedig az elnökség tagja. Az ELTE negyedéves, mesterszakos csillagász hallgatója Túlélni egy szupernóva-robbanást: kikosarazott bolygók, holdak és csillagok címmel tartott előadást. 

Mit történik egy felrobbant csillag körül keringő bolygóval?

- Elsősorban felrobbant csillagokkal, szupernóvákkal, exobolygókkal, bolygók keletkezésével, illetve a Naprendszerben keringő aszteroidákkal foglalkozom – mesélte a fiatal pápai lány, aki három éve kutat a Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetében Dr. Regály Zsolt témavezetésével. - A többéves kutatásunk összegzése dióhéjban: mi történik dinamikai szempontból egy olyan bolygóval, ami egy felrobbanó csillag körül kering? A robbanás során a csillag anyagot veszít, aminek következtében a bolygó egyre messzebb kerül a csillagtól és elliptikus pályára kerülhet, illetve szélsőséges esetben elhagyhatja a rendszert, azaz nem kering tovább a csillag körül. Arra a megállapításra jutottunk, hogy ez a norma, azaz a legtöbb bolygó, ha csillaga szupernóvaként felrobban, elhagyja a rendszerét, s kóbor bolygóként anyacsillag nélkül kering tovább a Galaxisban. Ez mégis ellentmond annak, hogy felrobbant csillagok maradványai körül keringő exobolygókat találnak a kutatók. Kérdés, hogy kerültek ezek oda? A jövőben arra próbálunk modellt felállítani, hogy milyen mechanizmus szükséges ahhoz, hogy ezek a bolygók megmaradjanak ezekben a rendszerekben, vagy a robbanás után egy új generációnyi bolygó keletkezhessen a csillag ledobott anyagában.

Viktória középiskolás korában nem tudta eldönteni, hogy filmrendező vagy fizikus legyen. Ki tudja, lehet, hogy a másik álom is egyszer valóra válik és néhány év múlva valamilyen tudományos vagy fantasztikus film stáblistáján olvassuk a nevét. Egy biztos, az irodalmat és a mozgóképet még mindig szereti, s a táborban is magánál tartotta rajzfüzetét. Végül mosolyogva megjegyezte, mintha elnőiesedne a szakma, mesterszakon öt lány és három fiú tanul az évfolyamán.

Látványos felvétel készült az őrimagyarósdi csillagásztáborban a Napról
Fotó: Ágoston Zsolt  

Éjszaka a Holdat, napközben a Napot lehet megfigyelni a csillagásztáborban 

Az éjszakai égbolt pásztázásán és a hullócsillagok számolásán kívül Naprendszerünk éltető, hatalmas központi csillagának észlelésére, megfigyelésére is volt bőven alkalom a csillagásztáborban. Ágoston Zsolt asztrofotós sem tétlenkedett, fotót is küldött szerkesztőségünkbe.

- Az őrimagyarósdi táborban augusztus 7-én készítettem a szerkesztőséghez is eljuttatott felvételt a Napról – mesélte az amatőrcsillagász. - Egy 72 mm átmérőjű lencsés távcsőre rögzített hidrogén-alfa szűrővel és fekete-fehér csillagászati kamerával készítettem a felvételt. Egy kétperces videót rögzítettem, a videó képkockáinak legjobb tíz százalékát pedig egyetlen képpé egyesítettem. A fényképeken a napfoltok és napkitörések is megfigyelhetőek.

Dr. Csizmadia Szilárd, a VCSE elnöke arról tájékoztatott, hogy a tábor ideje alatt az időjárás közepes volt, ám derült égnél csodálatos tűzgömböket, hullócsillagokat láttak (nem véletlenül szokták a programot a Perseidák tetőzése környékére hirdetni), valamint új műszereket próbálhattak ki. 

- Sokkal érzékenyebb kamerák és automatizált rendszerek jelentek meg újabban a piacon, ez azt jelenti, hogy kevesebb éjszakai beavatkozást igényelnek, így akár automatizált üzemmódban hagyhatjuk felügyelet nélkül a távcsöveinket. Ennek az az előnye, hogy több időnk marad a szabad szemmel való észlelésre. Volt olyan táborozó, aki először látta életében a Tejutat teljes pompájában. Az előadások közül talán a pacsai származású, Zalaegerszegen érettségizett és Hollandiában élő Dr. Paragi Zsolt rádiócsillagász előadását emelném ki. Részben saját kutatási eredményét ismertette, így első kézből sikerült olyan kutatóval beszélnünk, aki a fekete lyukakat tanulmányozza. Ezen a területen nemrég adtak fizikai Nobel-díjat, ez mindig aktuális kérdés – mondta Dr. Csizmadia Szilárd.

A VCSE nyári táborában 8 és 60 év közöttiek vettek részt, ám a fiatalok száma idén különösen nagy volt, ami azt mutatja, hogy bőven lesz utánpótlás az amatőr vagy akár hivatásos csillagászok körében. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában