2024.08.22. 14:30
Díszpolgár lett Kiss Imre Béla Zalaszentgróton
Városnapi ünnepséget tartottak augusztus 20-án Zalaszentgróton. A rendezvényen átadták az önkormányzat kitüntetéseit, gazdára talált a díszpolgár cím is, amelynek a rangját azzal őrzik, hogy nem minden évben ítélik oda.
Álló sor, balról: Cseh Zoltán, Kurucz Botond, Baracskai József, Németh Jenő, Laczikó Károly. Ülnek: Gelencsér István, dr. Baracskai Józsefné, Kiss Imre Béla
Fotó: Tóth Brigitta
Zalaszentgróton mindig augusztus 20-án tartják a városnapi ünnepséget. Az államalapítás évfordulóján a nap szentmisével kezdődött, majd délután a Ligetben gyűltek össze az ünneplők. Baracskai József polgármester a kitüntetések, többek között a díszpolgár cím átadása előtt elmondott köszöntőjében kiemelte: ez a nap nemcsak a magyar államiság megszületésének emléknapja, hanem a nemzet egységének, kitartásának és országunknak a nyugathoz, a nyugati kereszténységhez való tartozásának a szimbóluma is. Arról is beszélt ezt követően, hogy Zalaszentgrót történelme szorosan kapcsolódik Szent István örökségéhez.
A városnapi ünnepségen Szent Gellértről, a névadóról is megemlékeztek
–Városunk névadója, Szent Gellért püspök István király hűséges tanácsadója és barátja volt. Szent Gellért életével és mártíromságával példát adott arra, hogy a hit és a hűség mekkora erőt képes adni egy nemzetnek. Templomunk védőszentje, Szent Imre, István fia, szintén meghatározó alakja a magyar történelemnek, aki fiatal kora ellenére a hit és a tisztaság jelképe lett. Továbbá büszkék lehetünk arra is, hogy templomunk őrzi Gizella királyné, Szent István feleségének egy ereklyéjét, amely még közelebb hozza hozzánk a királyi család szellemiségét – mondta a polgármester, aki beszédének további részében megköszönte a bizalmat, amit a választásokon kapott, hiszen folytathatja városvezetői tevékenységét.
Díszpolgár lett Kiss Imre Béla
Ünnepi beszédet Kiss Imre Béla mondott, aki Zalaszentgrót gazdaságának fejlődéséért és a közéletben végzett tevékenységéért kapta meg a díszpolgári címet.
Zalaszentgróton ez a város legmagasabb rangú kitüntetése, amelyet nem adnak ki minden évben. A rendszerváltozás óta eddig összesen öten részesültek ebben az elismerésben:
- Molnár László zalaszentgróti származású, jelenleg Amerikában élő mecénás
- dr. Boros Imre volt országgyűlési képviselő
- Császár József volt polgármester
- Bizderi János plébános, kanonok
- Kiss Imre Béla
Kiss Imre Béla 1984-től a Zalagabona Rt. helyi gyáregységének igazgatója, majd az 1994-ben megalakult Zala-Cereália Kft. első ügyvezető igazgatója volt 2011-ig, s azt követően és jelenleg is a felügyelőbizottság elnöke. „Elkötelezettsége és fáradhatatlan munkája révén a jelenkori kihívásoknak is megfelelni tudó, stabil vállalkozást épített fel, amely több mint 120 fő részére biztosítja a megélhetést” – szerepelt Kiss Imre Béla méltatásában. Közéleti szerepet is vállalt, 16 évig önkormányzati képviselő volt, s most is segíti szakértelmével a városi cégek munkáját.
Elismerésben részesültek
Zalaszentgrót Város Szolgálatáért Díjban részesült Cseh Zoltán mentőtiszt, aki 15 évig vezette a mentőállomást, valamint Kurucz Botond karateka, aki a 2022-es firenzei WUKF Európa Bajnokságban korosztályos Európa-bajnok lett. Laczikó Károly a tűzoltás, katasztrófavédelem terén végzett gyakorlati munkája és vezetői pozíciói elismeréseként kapta meg ugyanezt a díjat, Németh Jenő, a Zalaszentgrót Városi Futball Club vezetőségi tagja pedig a sportéletben nyújtott szolgálatáért.
Pro Urbe Zalaszentgrót érdemérmet vehetett át dr. Baracskai Józsefné, aki több mint öt évtizede szolgálja a közösséget és segíti a rászorulókat a Magyar Vöröskereszt kötelékében, valamint Gelencsér István, aki 30 éven keresztül folyamatosan dolgozott a helyi lakosságért önkormányzati képviselőként.
Az ünnepséget kulturális műsor színesítette, a tűzijáték előtt Szabó Leslie adott koncertet.