45 éve turisztikai látványosság

2024.08.12. 16:06

A tájház a régmúltat idézi Csesztregen

A település egyik turisztikai látványossága 45 évvel ezelőtt nyílt meg. A község és a környék múltjába, a régi paraszti világ mindennapjaiba ad betekintést a tájház Csesztregen.

Korosa Titanilla

Kopecskó János (b) és Paksa Tibor az édesapja emlékét őrző emléktáblánál, a csesztregi tájháznál

Fotó: Korosa Titanilla

Egykoron a pásztorok, kanászok számára rendszerint a falu szélén építettek kis telekre kis méretű házat, Csesztregen ez volt a kanászház, nevéből adódik, hogy a mindenkori kanász lakott benne családjával. Hogy az épületből aztán hogyan lett tájház, arról Paksa Tibor beszélt, kinek édesapja kezdeményezte egykoron az épület megmentését.

tájház
A csesztregi kanászházból lett tájház
Fotó: Korosa Titanilla

Paksa Imre hagyatéka

- A 60-es években még éltek a csesztregi kanászházban, a falu végén, a Szentgyörgyvölgy felé vezető út kereszteződésnél. Amikor aztán a 70-es évek közepén lakói kiköltöztek, apámnak, Paksa Imre tanár úrnak támadt az az ötlete, hogy a régi zsúpfedeles parasztházat jó lenne megmenteni az utókornak- idézte fel a kanászház megmentésének történetét és tájházzá alakítását Paksa Tibor.  - Így ez a turisztikai látványosság Paksa Imre hagyatéka. 

A csesztregi tájház berendezése összefogás eredménye

A tájház berendezése sem maradt el. A helyi iskola honismereti körének segítségével lelkes gyerekek gyűjteni kezdték egy letűnt kor relikviáit. 

- Akik segítettek, rajzból ötöst kaptak. Padlások, fészerek, pajták, faházak, nyári konyhák már elfelejtett tárgyai kerültek apám szakértő szemei elé - folytatta Paksa Tibor. - Cserépedények, agyag és kerámiakancsók, fából készült étkészletek, szúette bölcső, szőttesek, rokkák, tilolók, gerebenek keltek életre és lettek a későbbi tájház berendezési tárgyai. Apám berendezte a „szépszobát”, a konyhát, melyben kemence is állt. A felújított, berendezett tájházat 45 éve ünnepélyes keretek közt adták át a falunak.

Csesztregi Híradó 1991 
Fotó: Korosa Titanilla

A Falubarát Egyesület emléktáblával tisztelgett

A helyi Falubarát Egyesület számára is jelentőséggel bírt a tájház, mint a múlt emléke. A 90-es évek elején Kopecskó János fényképész kezdeményezésére emléket állítottak a gyűjtemény megalapítójának, Paksa Imre tanár úrnak. Mint azt Kopecskóné Kocsis Judittal, az egyesület titkárával elmondták: az akkor frissen megalakult Falubarát Egyesület lelkesen az ügy élére állt, ünnepség keretében emléktáblát avattak, mely a tájház falára került s a Csesztregi Híradó hasábjain is megemlékeztek az eseményről, még a szlovéniai magyarok hetilapja, a Népújság is figyelmet szentelt az ünnepségnek. 

- Megható pillanat az emléktábla avatása 1991-ben, Bagó József, Csesztreg akkori polgármestere és dr. Venczel István, a Falubarát Egyesület vezetője avatta fel a táblát – tette hozzá Paksa Tibor, majd azzal folytatta, nagy öröm, hogy mikor Csesztregen jár, gyakorta lát turistákat, akik érdeklődnek ezen örökség iránt.

Az emléktábla avatásának ünnepélyes pillanata 1991-ben 
Fotó: ZH

Személyes gondolatok a tájházról

- Több emlékkönyv is megtelt azóta a látogatók kedves gondolataival – folytatta. - Ezek közül egy nagyon közel áll a szívemhez: „Amikor itt jártam és Paksa Imre barátom elmesélte a ház történetét, kétdimenziós tágulást éreztem. Az egyik a múltba. A mese kapcsán emberek költöztek be a házba, ünnepeltek a tiszta szobában, robotoltak a konyhában és gondozták állataikat az ólban. A másik dimenzió a tárgyak és a mesélő közötti ívfénykisülés. Ahogyan kézbe vette, simogatta, becézgette, elmesélte őket – mindig többes szám első személyben...Csodálatos volt! Élmény és tanulság…”
 A tájház tavasztól őszig látogatható, az épületet és környezetét az önkormányzat tartja karban.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában