2024.08.02. 16:30
Érzékenyítő programot valósít meg ezen a hét végén a Fehér Holló Természet- és Hagyományőrző Egyesületet a Kis-Balatonnál
"Utánpótlásnevelést folytatunk, immár több esztendeje, mivel észrevettük, hogy a felnövő generációk egyre inkább elszakadnak a természettől." Fehér Csaba Endre fogalmaz így, aki a Fehér Holló Természet- és Hagyományőrző Egyesületet vezetve feleségével, Fehér Emmával és jó pár szakemberrel együtt ezekben a napokban a Kis-Balaton térségében kínál élményt azoknak a gyerekeknek, akik kíváncsiak a bennünket körülvevő természet csodáira.
Botanizálás Bódis Judittal.
Forrás: Fehér Holló Egyesület
Csütörtök délután, amikor meglátogattuk őket, éppen vízre szálltak. Fenékpusztáról, a Madárgyűrűző Állomásról indultak vízi járművekkel, kenukkal közelítve meg a Zala torkolatát, ahol a Zrínyi Horgászegyesület telephelyén a halakról tartott gyakorlati foglalkozást Fehér Boga Pál, a Balatoni Halászati Zrt. munkatársa. Visszatérve este közös társasjátékkal idézték fel a tanultakat. Pénteken hajnali madárhálózás, madárgyűrűzés következett Benke Anikó, a madárgyűrűző állomás vezetője irányításával, aztán túra a Kis-Balaton körül, e program szakvezetője Fehér Csaba Endre és dr. Kondorosy Előd rovarász, egyetemi tanár, a természetfotózás Fehér Ilona és Takács Noel vezetésével zajlik.
Zalaváron, a Falusi Tudás Házában közös főzés során ismerkedhetnek a szabadban főzés rejtelmeivel, majd indulnak az éjszakai rovarfauna-vizsgálatra. Szombatra hajnali madárlest, kenuzást terveztek a Kányavári-sziget körül, délelőtt íjászat, mikroszkópos vizsgálódás, majd utazás vár a gyerekekre. Átérve a Keszthelyi-hegységbe, a Szent Miklós-forráshoz túrázhatnak, ahol denevérhálózást tanulnak. Vasárnap dr. Bódis Judit botanikus, egyetemi oktató és Fehér Csaba Endre vezetésével növényhatározás, erdei iskolai játékok szerepelnek a programban, a csapat a Tátika váránál zárja a négynapos érzékenyítő programot.
A minőségi élményhez Fehér Emma nemcsak az egyesület aktivistájaként, hanem a Zalai Falvakért Egyesület Közösség Oktatás Változás Álom Szövetség (KOVÁSZ) Itthon Zalában, Európában - Nők és fiatalok a közéletben, a helyi közösségekben program résztvevőjeként járul hozzá. A Fehér házaspár két évtizede gazdálkodik saját biogazdaságban, a nyitott porta mozgalom keretében időről időre betekintést engednek a munkájukba.
Az egyesület pedig 1996-ban alakult, azóta dolgoznak együtt "egy jobb és szebb világ reményében", fogalmaz a honlapjuk. Feladatuknak tekintik az ember és a természet harmóniájának újjáélesztését, a természethez ezer szálon kapcsolódó magyar hagyományok továbbadását, az élővilág fajgazdagságának fenntartását, a természetes élőhelyek kezelését.
- Nagy fába vágtuk a fejszét, de hát bennünk sem magától ébredt fel a természet szeretete, hanem az elődeinktől lestük el a természet apró titkait, hiszen kimeríthetetlen kincsesbánya a környezetünk. Ki kell nevelnünk a következő generációban is e sokszínűség ismeretének, szeretetének az igényét. Élményszerű programsorozattal készültünk, önkéntesekkel együttműködve mutatjuk be a vízi életközösségeket, valamint a Keszthelyi-hegység rovartársulásait - mondta szerdán Fehér Csaba, hozzátéve, évtizedes tapasztalatuk az is, hogy egyre több figyelmet igényelnek a gyerekek, a szabálykövetés, az önállóság megélése terén is van mit tennie értük a felnőtt társadalomnak.