2024.09.04. 17:30
Művésztábor, a felszabadult alkotás jegyében
Neves alkotók készítenek izgalmas remekeket ezen a héten a nyugat-balatoni nagyközségben. A Gyenesdiási Nemzetközi Művésztábor immáron második alkalommal hívott dolgos együttlétre elismert festőket, üvegmíveseket.
Gécseg András szerint a művésztábor fontos célja, hogy minden résztvevő jól érezze magát, mellette balról Buday Mihály
Fotó: PBÁ
Gécseg András festőművész, a tábor – keszthelyi és gyenesdiási identitású – szervezője felelevenítette: sok helyre hívták s hívják, a barátságokból, ismeretségekből pedig szárba szökkent a gondolat: hasonló alkotóhetet szervez ott, ahol él. Így született meg a gyenesdiási művésztábor tavaly, idén pedig a visszatérőkhöz újabb alkotók csatlakoztak, az ország minden tájáról.
Művésztábor, kötöttség nélkül
– Nem szeretek kérni, vagy meghatározni dolgokat, inkább arra törekszem: minden művész jól érezze magát, s felszabadult hangulatú alkotótábor részese lehessen. Valószínűleg születnek helyi s balatoni témájú képek is, de mindenki a saját stílusában, a saját érzéseit mutatja meg – fogalmazott Gécseg András, aki szerint a művészetnek egyre fontosabb szerepe van, hisz összehozza az embereket, s ezáltal jó irányba viszi a világot.
A beszélgetések sem maradnak el
A résztvevők délelőtt és kora délután alkotnak, utána pedig kikapcsolódnak: kirándulnak, felkeresik a helyi nevezetességeket, s persze az esti beszélgetések soha nem maradnak el. Mindeközben pedig születnek és erősödnek a baráti és művészi kapcsolatok, így a szűk hét alatt mindenki gyarapodik – lelkileg, szellemileg, tette hozzá Gécseg András.
Jó alkotók, jó körülmények
A művésztábor egyik ezer szállal Zalához kötődő jeles alkotója, Buday Mihály festőművész szerint egy ilyen program sikere két dologtól függ: jó alkotókat kell meghívni, illetve jó körülményeket biztosítani. Itt pedig mindkét tényező teljesül.
A szeretet forrása
– Ebben a rohanó világban, amikor mindenki mindenkit letapos, a művésztelepek a barátságról szólnak. Újak születnek, a régiek megmaradnak. Ez az, amit máshol nem érzek, csak ilyen programokon, s tudom: jó helyen vagyunk, jó emberek vagyunk, így jól érzem magam – mondta Buday Mihály, aki Gyenesdiáson a szeretet forrását szeretné megfesteni, megmutatva a szépet.
A lelkét simogassa...
S ha ez véletlenül valaki számára magyarázatra szorulna, akkor persze van az is: „A művészetnek az volna a feladata, hogy nem a borzalmat – mert azt hagyjuk meg a híradónak –, hanem a szépet láttassa. S ha valaki megáll egy kép előtt, akkor az a lelkét simogassa, mert olyan feltöltődést biztosít, amely kitart néhány napig, míg a pesszimizmus újra úrrá nem lesz rajtunk”, fogalmazott a festőművész, aki kérdésünkre azt is elárulta: „az egészség megvan, a családi légkör jó, boldog embernek érzem magam”.
A Gyenesdiási Nemzetközi Művésztábor zárókiállítása pénteken 18 órakor kezdődik a községháza dísztermében.
A szervező névjegye
- Gécseg András Keszthelyen született 1971-ben
- Húszévesen kezdett reklámfestéssel foglalkozni, majd pár évvel később készítette első olajfestményeit
- Művészetére nagy hatással volt Paál László és Munkácsy Mihály munkássága