2024.09.20. 20:00
WorldSkills Lyon 2024: zalai fiú a világ legjobb ifjú webfejlesztője
Idén szeptember 10-15. között rendezték meg Lyonban a WorldSkills 2024 versenyt, a szakmák világbajnokságát, amelyen négy zalai versenyző is képviselte Magyarországot, tájékoztatta lapunkat a Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara. A zalai kamara hathatós segítséget nyújt a fiatal zalai versenyzők felkészüléséhez, hiszen Magyarország számára fontos ez a megmérettetés, amelyen már nyolcadik alkalommal vettek részt a magyarok.
A legjobb magyar webfejlesztők: bronzérmes Stefán Kornél, aranyérmes a zalai Mrakovics Olivér és bronzérmes Koncsik Zsolt
Forrás: Worldskills 2024 Lyon
A szakmák világbajnokságán, a WorldSkills Lyon 2024 versenyen ezúttal 69 országból 1382 fiatal szakember mérte össze tudását 59 hivatalos versenyszámban és 3 bemutató szakmában. A 21 versenyszámban, a hivatalos magyar csapat tagjaként 25 versenyző, 21 szakértő, 3 Team Leader és 3 delegált képviselte hazánkat. A résztvevő országok közül Magyarország az átlag érempontok alapján az előkelő 10. helyen végzett. Az elért eredmények bizonyítják a magyar szakemberek felkészültségét és szaktudását, hiszen a hazai csapat a nevezett 21 versenyszámból 15 szakmában éremmel zárta a versenyt, amely minden eddigi eredményt felülmúlt.
Zalai Worldskills 2024 eredmények
Aranyérmes és ezzel világbajnok lett webfejlesztő versenyszámban Mrakovics Olivér, aki a magyar versenyzők által megszerzett legmagasabb pontszámmal, így a legjobb eredménnyel egyben a Nemzet Legjobbja címet is elnyerte. Mrakovics Olivér a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Ganz Ábrahám Technikumában tanult, jelenleg levelező hallgatója a Pannon Egyetemnek, a tanulás mellett dolgozik is.
Mrakovics Olivér aranyérmes a Worldskills 2024 versenyen
- Nagyon örülök az aranyéremnek, rendkívül színes mezőnyben jutottam az élre - mondta Olivér lapunk érdeklődésére. - Tudtam, hogy az ázsiaiak hagyományosan nagyon erősek, a dél-koreai versenyzővel holtversenyt produkáltunk. Ők régóta jelen vannak a Worldskill versenyeken, nagy hangsúlyt fektetnek az informatika oktatásra, a Samsung adja a szakmai hátteret. Negyven országból érkeztek az ellenfelek, az egyetlen lány Örményországot képviselte. Az egyik érdekes és látványos feladatunk egy mobilalkalmazás volt, amely a helyadatok alapján javaslatot tesz az optimális parkolás megtalálására, de képnézegetőt is fejlesztettünk.
A versenyen barátságok is szövődnek, Olivér például tartja a kapcsolatot a szingapúri és a dél-koreai társával. Úgy véli, 1,5-2 év alatt szerzett meg annyi tapasztalatot, ami a verseny nélkül 15 év alatt sem lett volna meg. Az ifjú webfejlesztő már készül a jövő szeptemberben Dániában rendezendő európai szakmai európai bajnokságra.
Kiemelkedő teljesítményének köszönhetően bronzérmet szerzett Koncsik Zsolt, informatikai rendszerüzemeltető és Stefán Kornél a szoftverfejlesztő versenyszámokban.
Kitűnő, 700 pont feletti teljesítményért további 12 szakmákban vehettek át kiválósági érmet a magyar fiatalok: Adamcsek Gergely / Tóth Levente Milán – kertépítő, Balogh Boglárka – ápolás és gondozás, Benczik Árpád Álmos / Németh Dávid Márk – ipari robotika, Császi Sándor / Izsó Roland – ipar 4.0, Dely Bianka – grafikus, Eszlinger Mátyás – épületasztalos, Hegyi Eszter – szépségápoló, Németh Gergő – festő, Skultéti Zita – pék, Sutus Henrietta – virágkötő, Tánczos Bence – autószerelő, Vörös Balázs – víz-, gáz- és fűtésszerelő.
Hegyi Eszter a keszthelyi iskolát képviselte a Worldskills 2024 versenyen
Közülük Hegyi Eszter és Losonczi Péter a ZSZC Keszthelyi Asbóth Sándor Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumban tanult, Vörös Balázs pedig Zalaegerszegegn a ZSZC Széchenyi István Technikumában.
- A Worldskills versenyt régóta figyelem, el kell mondanom, hogy az előző magyar sikerek alapján választottam a keszthelyi középiskolát tanulmányaim színhelyéül, hiszen láttam, hogy akik ott tanultak, jó eredményeket értek el a szakmák világbajnokságán - mondta lapunknak a balatonendrédi Hegyi Eszter. - Nagyon szerettem Keszthelyen tanulni. A lyoni versenyen jól éreztem magam, négy nap alatt szinte minden szépségápolási területet érintett a feladatok sora. Arc- és testkezelés, műszempilla- és körömépítés egyaránt szerepelt, ezeket idősebb és fiatalabb, sőt tinédzser korú modelleken mutattuk be, akikkel főleg angolul kommunikáltunk. Nekem az alkalmi smink készítése tetszett legjobban, amihez a balerina témát jelölték meg a bírák. Nagyon megtisztelő a kiválósági érem, annál is inkább, mert magam is szeretnék később szakértőként részt venni a Worldskills nagy családjában.
Hegyi Eszter szintén szeretne részt venni a 2025-ös európai megmérettetésen.
Mi az a Worldskills?
A szakmák, a szakképzés csúcsát szimbolizáló versenyeken az egyes szakmák hazai válogatóversenyén legkiválóbb eredményt elérő versenyző képviselheti az országot. A versenyek rendezésének jogát évről évre más ország nyeri el, így minden év új izgalmakat tartogat.
A versenyeken a különböző szakmák legújabb, minőségi és korszerű elvárásainak kell megfelelni minden versenyzőnek, aki fel akar állni a dobogó legfelső fokára. A nemzetközi versenyek nem csak szakmai elismerést és sikert hozhatnak, hanem egy életre szóló élményt és is nyújtanak.
A program széleskörű szakmai támogató köre biztosítja, hogy a versenyzők az intenzív felkészítés során a szakmájukban elismert szakemberek irányításával és korszerű eszközök segítségével hozzák ki magukból a legjobbat. A versenyzők tréningeken, csapatépítőn és mentális workshopokon készülnek fel az előttük álló kihívásra.
A WorldSkills Hungary program a szakképzés iránti elkötelezettségre és a közös sikerre épül. A program során szakmai és emberi kapcsolatok, barátságok alakulnak, melyek a verseny után sem érnek véget. Egy misszió, amely nemcsak a világot nyitja meg, hanem olyan csapatot kovácsol, ami akar és képes is tenni azért, hogy értéket teremtsen.
Kiválósági érmes magyar fiatalok:
- Adamcsek Gergely / Tóth Levente Milán – kertépítő,
- Balogh Boglárka – ápolás és gondozás,
- Benczik Árpád Álmos / Németh Dávid Márk – ipari robotika,
- Császi Sándor / Izsó Roland – ipar 4.0,
- Dely Bianka – grafikus,
- Eszlinger Mátyás – épületasztalos,
- Hegyi Eszter – szépségápoló,
- Németh Gergő – festő,
- Skultéti Zita – pék,
- Sutus Henrietta – virágkötő,
- Tánczos Bence – autószerelő,
- Vörös Balázs – víz-, gáz- és fűtésszerelő.