2024.10.31. 09:28
A lélegeztetőgép sem segített - a COVID-ban elhunyt Siklósi Vilmos elnökre emlékeztek (galéria)
Siklósi Vilmos 2008-ban a Holokauszt megemlékezésen a zalaegerszegi zsinagógában
Siklósi Vilmosra, a zalaegerszegi zsidó hitközség négy éve elhunyt elnökére emlékeztek a hitközség tagjai szerdán délután, a néhai elnök halálának napra pontos évfordulóján.
Siklósi Vilmos 2020 őszén a COVID járvány egyik áldozataként távozott közülünk, a kórházban mindent megtettek érte, a lélegeztető gép ellenére vesztette életét.
Felesége, Siklósi Judit szerda reggeli közösségi médiabeli bejegyzése a végzetes napra így emlékezett:
"Ma reggel 8 órakor volt, hogy 4 éve rettenetes telefont kaptam. Vilmos a lélegeztető gépen fulladt meg. Borzasztó hír. De most is úgy gondolom, hogy az életvidám, közösséget teremtő, vitatkozó, minden gondolatával előrevivő Vilire kell gondolnunk. Békét, szeretetet, egymás tiszteletét szerette volna átadni. A család, a barátok, a kártyapartnerek, a színészek, a közösségek, amit létrehozott mind érezhetik hiányát. Hozzá méltó emlékezést, csak a lelkünkben, szívünkben élhetük meg. Mosolyogjatok velem együtt, hogy ismerhettük, szerethettük, néha nem értettük, hogy csak a jobbító szándékkal vitatkozott, veszekedett velünk. Élete történetében című könyvben Sztarenki Pál színész, rendező, a Hevesi Sándor Színház korábbi művészeti vezetője írása fejezi ki igazán hiányát. Gyújtsatok egy gyertyát este, hogy együtt emlékezhessünk."
Ugyanezt tűzte célul a 2000-ben a hitközség számára biztosított Eötvös utca közösségi házban, Siklósi Vilmos hosszú évek során második otthonában tartott megemlékezés. Virágh Judit, a hitközség elnöke elmondta, a szívünkben másképp ébred az elvesztett családtag miatti fájdalom, és másképp a mégoly közel álló barát, vagy egy közösségbe tartozó ember miatti. Siklósi Vilmos élete volt a zalaegerszegi és a zalai zsidóság múltjának, értékeinek fenntartása, megmentése, noha nem volt zalai, Budapestről került megyénkbe, először Kustánszegre, majd Zalaegerszegre. A Béke-Shalom Baráti Társaság zalaegerszegi szervezete színeiben 1990-től, majd a zalaegerszegi zsidó hitközség 1995-ös újjáalakulásától a hitközség nevében képviselte a maradék zsidóság érdekeit. De ennél sokkal többet tett a zalai vidéki zsidó temetők felújításának programjával, amihez megnyerte a megyei közgyűlés és a MAZSIHISZ támogatását is. A hitközség tagjai az általa szervezett hazai és határon túli utazások során rendkívüli zsidó emlékekkel ismerkedhettek meg. Virágh Judit ráirányította a figyelmet arra a táblára, amely az 1995. június 19-i zalaegerszegi konferencia plakátja. A gróf Bethlen István felszólalásával gazdagodó program a Béke-Shalom Baráti Társaság és a zalaegerszegi zsidó közösség (akkor még nem létezett a hitközség) közös rendezvénye volt, ez történelmi pillanat a zalaegerszegi zsidó közösség számára. A két szervezet hosszú évekre összefonódott, együttes hitvallása számos értékes rendezvénnyel gazdagította Zalaegerszeg városát. Virágh Judit jelezte, a temetőmentési akciókat Siklósi Vilmos indította, a hitközség az ő törekvéseit folytatja, amikor a zalaegerszegi zsidó temető megújításán munkálkodik. A temető ravatalozóját, kerítését renoválták, urnasírhelyeket alakítottak ki, ez a gyakorlat úttörőnek minősült, amit már az ország több pontján követnek.
Siklósi Vilmosra emlékeztet minden
Preisz József, a hitközség örökös alelnöke testvérként szólt Siklósi Vilmosról. A hetvenes években Kustánszegen kerültek mély barátságba, s bár sokat vitatkoztak a világ dolgain, haraggal sosem álltak fel az asztaltól. Nem is tehették, hiszen drámai volt az a pillanat számukra, amikor Siklósi Vilmos édesanyja először látogatott Kustánszegre Budapestről és találkozott zokogva Preisz József nagynénjével. A zokogás oka: egy barakkban voltak az auschwitzi koncentrációs táborban, és nem tudták, hogy a másik túlélte-e.
Preisz József megköszönte a jelenlegi hitközségi vezetőknek, hogy továbbviszik Siklósi Vilmos életművét, így nem szűnt meg a közösség, noha a városban ettől tartottak, hiszen nagy űrt hagyott maga után a néhai elnök.
A megemlékezés zárásaként dr. Temesváry Tibor elnökhelyettes, mintegy Siklósi Vilmos régi szerepét betöltve, az aktuális világpolitikai híreket foglalta össze.
A hitközségi megemlékezés a béke, az együttérzés jegyében zajlott, a résztvevők kiemelték, a közeli zsidó újév a zsidókat erre inti.
Siklósi Vilmos Budapesten van eltemetve, rá ott is, a zalaegerszegi zsidó temetőben és többek között Zalaszentgróton is emlékeztet egy emlékkő.
Siklósi Vilmos emlékére
Fotók: ZH Archívum