2024.10.15. 15:30
Két fokot nőtt a Balaton átlagos hőmérséklete húsz év alatt
A 2000-es évek eleje óta csaknem két Celsius-fokkal emelkedett az átlagos vízhőmérséklet a Keszthelyi-medencében – hívta fel a figyelmet prof. Vasas Gábor, a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) igazgatója a térségi fejlesztési tanács legutóbbi ülésén. Mint jelezte, az is figyelemre méltó, hogy egyre sósabb a Balaton vize.
Egyre sósabb a Balaton vize, s e tendencia némi aggodalomra ad okot
Fotó: BLKI
Prof. Vasas Gábor kiemelte, az elmúlt évtizedekben tapasztalt jelenségek új kihívások elé állították a kutatókat. A beépítések a globális változásokkal – leginkább az éghajlatváltozással – együtt néha nagyon váratlan jelenségekhez vezethetnek. A szakember arról is beszélt, egyre sósabb a Balaton vize, ami főként az emberi tevékenységnek tulajdonítható.
Egyre sósabb a Balaton vize
Ugyanakkor szó sincs arról, hogy néhány éven belül tengervízszerűvé válna a tó, de „a tendencia mégis némi aggodalomra ad okot”, tette hozzá. Előadásában később térképes illusztrációk segítségével szemléltette: a Balaton térségében a klímaváltozás hatásai fokozottan érvényesülnek, aminek oka például a természetközeli területek csökkentése, a számos beépítés és a nem megfelelő szárazföldi növényzet telepítése.
Emelkedett a víz átlagos hőmérséklete
Mindemellett arról is szólt, hogy a 2000-es évek eleje óta csaknem két Celsius-fokkal nőtt az átlagos vízhőmérséklet a Keszthelyi-medencében. Prof. Vasas Gábor a nádasokkal kapcsolatban leszögezte, a több éve megfigyelhető fokozatos minőségromlás mellett tavaly év végén egy újabb típusú, hirtelen bekövetkező nádpusztulás is megfigyelhető volt a Balaton egyes pontjain. Ez a jelenség főként abban különbözik a korábban tapasztaltaktól, hogy a hanyatlás tünetei elsősorban nem a víz felőli oldalon, hanem a parti sávban jelentkeznek.
Szúnyogok és algák
– Augusztusban a balatoni árvaszúnyogok egyik jellegzetes, nagyobb testű fajának tömeges rajzását tapasztalhattuk, ami összefüggésbe hozható a tó fokozott algásodásával és a tartósan magas vízhőmérséklettel – fogalmazott prof. Vasas Gábor. – Ebben az időszakban a Balaton keleti térségében a lebegő algák mennyisége olyan mértékben nőtt, amire húsz éve nem volt példa, s ez problémákat okozott a térség ivóvízellátásában, ami komolyabb kihívások elé állította a területileg illetékes vízszolgáltatót.
Az algák jelenléte
- idén nyáron szokatlan módon alakult a Balaton algáinak térbeli eloszlása
- a nyugati régióban fokozatosan nőtt az állományuk a nyár elejétől kezdve, a Siófoki-medencében viszont hirtelen nőtt meg az alga-biomassza
- a Balaton keleti medencéjében akár jövőre is számíthatunk egy-egy erőteljesebb vagy lokális algavirágzásra, ami az elmúlt pár évtizedben leginkább a Zala-folyó vizét befogadó nyugati medencében volt jellemző