2 órája
Halloween: a külsőségek napja (videó)
Halloween a magyar hagyományban nincs, de mégis van csak éppen teljesen új – jelentette ki Gyanó Szilvia, a nagykanizsai Thúry György Múzeum néprajzkutatója. Azért azt fontos leszögezni a szakember szerint, hogy nem érdemes keresni ősmagyar halloween szokásokat, mert nincsenek.
A halloween ünnepéről Gyanó Szilvia szerint talán még azt sem lehet mondani, hogy esetleg az ősi ír, kelta, angolszász mitológiából és hagyományokból keveredett ide Magyarországra. Ez sokkal inkább az amerikai mozifilmekből érkezett, ami tartalmazza az előbb felsorolt elemeket, de nagyon átdolgozza és összekeveri ezeket. Ehhez érkezett megannyi tematikusan előállított termék, élelmiszerek sokasága és valahogy ez nagyon tetszik a gyerekeknek.
Halloween: október 31-én napnyugta után kezdődik
– Kezdetben a 2000-es évek elején az iskolák angol tagozatos osztályaiban tartottak egy halloween délelőttöt, mely nyilván tovább gyűrűzött – mondta. – Most azt látom, hogy a gyerekek kifejezetten kedvelik. A felnőttek, az idősebb generáció tagjai próbálják hárítani, hiszen ez nem a magyaroké. Nekünk itt van a mindenszentek, melyet a halottak napja követ. Fontos tisztázni, hogy a halloween október 31-én este, amikor lenyugszik a Nap, akkor kezdődik. Eredetileg ez a kelta újév és egyéb angolszász, illetve pogány hagyományoknak a keveréke. Minden ilyen sérülékeny időszak, amikor valaminek vége van, de a következő nem kezdődött el ez amolyan átmeneti időszak. Ekkor a mindenféle gonosz ártó erők bejuthatnak a mi világunkba. Aztán az amerikai hagyományba mindenféle mással keveredett, vagyis démonokkal, vámpírokkal, különféle negatív boszorkányos dolgokkal. Hozzánk ennek a hiedelemrésze nem ér el, kizárólag a külsőségek.
Gyanó Szilvia szerint ez a halloween nem is ünnep, sokkal inkább egy bulizós időszak, amiért a gyerekek rajonganak. Nemrégiben két óvodás csoport járt a múzeumban és az ovisok majd kiugrottak a székből, hiszen annyira várják ezt a napot.
Zalában tök helyett takarmányrépa
– A gyermekük miatt egyre több felnőtt közösen farag, vagy díszít erre a célra termesztett tököt – folytatta a néprajzkutató. – Feldíszítik a lakásukat, a családi házukat, de a kirakatokba is kerülnek kellékek. Sőt elkezdtek a gyerekek cukorkáért és csokoládéért kopogtatni a házakban. Itt érdemes lelassítani, hiszen a 20. század elején Zalában a kivájt tökbe gyertyát tettek a gyerekek és ezzel ijesztgették egymást. Nem biztos, hogy épp október utolsó napján, de az biztos, hogy már ők jó mókának gondolták. Nem alakult ki köré hiedelem, pusztán így tréfálták meg egymást. A tökfélék is Amerikából származnak és csak a földrész felfedezése után kerültek Európába. A tök előtt a környéken a nagyobb takarmányrépákat faragták meg és tettek bele gyertyákat.
Közösségépítő halloween séta
Nagykanizsán a palini városrészben már néhány éves hagyománya van a halloween napi közösségi eseménynek. Néhányan feldíszítik a házukat, s ilyenkor egy társaság jelmezekbe öltözve járja az utcákat. Az egyik szülő, Müller Tímea elmondta: a baráti társaságuk tagjai összegyűlnek, jól érzik magukat és a gyerekek bekopoghatnak cukorkáért csak azokba a házakba, ahol az ablakban faragott tök van. Ez egy olyan élmény, melyre felnőtteknek és gyerekeknek is szükségük van.
Amerikában mindenki jelmezben jár
Amerika, a halloween bölcsője, ahonnan átterjedt Magyarországra is. Az Atlantában élő, nagykanizsai származású Mozsolics Judit a saját bőrén érzékeli, hogy mennyire fontos az amerikaiaknak ez a nap.
– A környékünkön minden családi házon van dekoráció, s általában sok csontváz, boszorkány, faragott tök, denevérek és műanyag pókhálók tömkelege díszíti kívülről az ingatlanokat – mesélte. – Ráadásul már október elején elkezdődik, s vannak, akik sokáig fent is hagyják. Házról házra járnak a gyerekek és a szülők jelmezekbe öltözve és kérik a csokit, meg a cukrot. Rengeteg ilyen halloween bulit tartanak, ahova mindenki kivétel nélkül jelmezekbe öltözve érkezik. Nyilvánvalóan a belső terekbe is kerülnek a dekorációkból.
Még a sütemények is "beöltöznek"
A nagykanizsai Gerő Cukrászdába is beköltözött a halloween életérzés, hiszen a sütemények közül néhányat elleptek a szellemek és tökös motívumok is megjelentek. Matoltsy-Gerő Erika tulajdonos elmondta: a híres nagykanizsai béka minyon mintájára a halloween tököt mintázzák meg. A szellem minyon belseje szintén puncsos ízvilágú, viszont a fehér lepel marcipánból készül. Ezen kívül az isler tetejére pókháló minta került, valamint a Zala kocka és a minitorta kapott szellemdíszt. Népszerű még a pókos muffin, egy tojáshabon "ül" egy keksz szemekkel.