2024.10.04. 14:37
Politikamentesen a vármegye szolgálatában
A Zala Vármegyei Közgyűlés október 4-én tartotta alakuló ülését, melyen megválasztották az elnököt, a két főállású és egy társadalmi megbízatású alelnököt, valamint döntöttek e tisztségviselők javadalmazásáról.
A korelnök, Tóth Károly által vezetett első szakaszban a júniusban lezajlott önkormányzati választás után felálló új összetételű vármegyei önkormányzati testület első közgyűlésén dr. Tuboly János, a Területi Választási Bizottság elnöke számolt be a választás eredményéről. Ismeretes, a vármegyei közgyűlés esetében a megyei jogú városok lakói nem szavaznak, a voksolás listára történik. Tuboly János ismertette, a 15 vármegyei képviselői mandátumból a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség-Kereszténydemokrata Néppárt 48.761 szavazattal 9 mandátumot, a Demokratikus Koalíció 10.032 szavazattal 2 mandátumot, a Mi Hazánk Mozgalom 12.918 szavazattal 2 mandátumot, a Momentum Mozgalom 10.190 szavazattal 2 mandátumot szerzett meg. Az összes szavazásra jogosult 144 000 főből kicsit több mint 88 000 választó szavazott.
Elnök
Az újonnan felállt testületben mandátummal rendelkezik a Fidesz-KDNP (dr. Pál Attila, Rétvári Róbert, Jakab Sándor, Molnár András István, Pácsonyi Imre, Csótár András, Juhász Zoltán, Vincze Tibor, Papp Gábor), a Demokratikus Koalíció (Nagy Zoltán, dr. Korcsmáros Krisztián), a Mi Hazánk Mozgalom (Farkas Attila, Tóthné Vörös Elvira) és a Momentum Mozgalom (Tóth Károly, Ruzsics Milán.)
A képviselők a tájékoztatót követően esküt tettek, majd titkos szavazással soraikból ismét dr. Pál Attilát választották meg a közgyűlés elnökének, aki harmadik ciklusát kezdi meg ezen tisztségben. A zalai közéletben már 30 éve munkálkodó elnök rövid beszédében megköszönte a bizalmat, jelezte, ezután is a vármegye szolgálatát tartja szem előtt, s arra kérte a testületet, hogy lehetőleg politikamentesen, a zalai emberek javára fejtsék ki közéleti tevékenységüket.
Három alelnök
Az alakuló ülésen sor került az alelnökök megválasztására is: a képviselők két főállású alelnököt, köztük újfent Pácsonyi Imrét, továbbá Rétvári Róbertet, valamint egy társadalmi megbízatású, nem képviselő alelnököt választottak Bata Hajnalka személyében. Bata Hajnalka a nagykanizsai önkormányzatban tevékenykedett eddig.
Az ülés keretében a testület megállapította a tisztségviselők illetményét, illetve tiszteletdíját, valamint költségtérítésük összegét is. Az elnök 1 millió 170 ezer forintos, a két főállású alelnök 1 millió 53 ezer forintos, a társadalmi megbízatású alelnök 526 ezer forintos javadalmazásban részesül, melyet a költségtérítés (175 ezer, 157 ezer, 78 ezer forint) egészít ki.