2024.10.31. 08:00
Nincs mese: a kerékpárt és a gyalogost is látni kell
Sötétben, sötét ruhában kivilágítatlanul közlekedő kerékpárosról készült videó Nagykanizsán a Teleki utcán. Szinte az év minden szakában kerékpárral közlekedem a városban, s gyakran találkozom hasonlóan felelőtlenül közlekedő "sporttársakkal", sötétben. Különösen most, az óraátállítás után még nehezen szoknak át az emberek arra, hogy bizony előbb sötétedik. Félreértés ne essék, nem szeretném megvédeni az ilyen felelőtlenül viselkedő bringásokat, de az könnyen előfordulhat, hogy amikor 15 órakor a napsütésben elmentek bevásárolni, egy óra múlva, mire végeznek, már sötétbe borulnak az utcák.
Sötétben lássunk és látszódjunk!
Igaz, ahogy szoktuk mondani, a kerékpárlámpa filléres tétel, és nagyon sokszor életet ment. Néhány száz forintért hozzá lehet jutni a legbiztonságosabb felszerelésekhez. Évek óta a Magyar Kerékpárosklub láthatóságra vonatkozó irányelveit követem.
Legyél látható: legyen a bicikliden macskaszem (elöl fehér, hátul piros), a kerekeiden küllőprizma és/vagy fényvisszaverő csík a gumik mindkét oldalán, elöl és hátul pedig már szürkülettől használj villogót vagy lámpát! A fényvisszaverő mellény vagy ruházat használata lakott területen kívül sötétedés után vagy rossz látási viszonyok között kötelező.
Ugye nem nagy dolog, és valóban sokat jelent egy közeledő autósnak. Majd elfelejtettem, ahol van kerékpárút, ott azt használjuk, ám a sötétedés után a fenti szabályok betartását szem előtt kell tartani, ugyanis a kerékpáros társadalom is megköveteli ezt.
Gyalogosként se tűnjünk el a sötétben!
Bár gyalogosként nyilván senki sem viselne szívesen fejlámpát elöl és hátul, az őszi szürkeségben, ködben, esőben és sötétben érdemes fényvisszaverő ruhadarabokat a kabátunkra rakni. Egy szalag, egy apró fényjelzés, vagyis szinte minden segítheti látszani a gyalogátkelőhely előtt állva az autósnak. Hiába divatos a szürke, vagy éppen a fekete hosszú szabású kabát, még fényes nappal is beleolvadhatunk a szürke környezetbe. Elérkezett a színes kabátok ideje, vagyis a saját érdekünkben, ha biciklin ülünk, vagy sétálunk a városban, próbáljunk meg jobban látszani...