2024.10.09. 14:00
Palack- és üvegvisszaváltás: a diákok és a guberálók is élnek a lehetőséggel
Egyre terjed az új zsebpénzmódszer, bár azért vannak nehézségei. A palack- és üvegvisszaváltás januárban bevezetett rendszere ezzel együtt is komoly sikereket ért el.
Már egészen jól működik itthon a palack- és üvegvisszaváltás új rendszere
Fotó: Kallus György/vg.hu
Immár tizedik hónapja minden, három liter alatti műanyag, fém vagy üvegcsomagolást érdemes visszavinni – 50 forintért cserébe. Ám ennél talán fontosabb, hogy a palack- és üvegvisszaváltás új rendszere környezetvédelmi célokat szolgál, s az úgynevezett körforgásos gazdaságot erősíti. Az úgynevezett többutas termékeket – persze megfelelő higiéniai előkészítés után – újratöltik, az egyszer használatos, egyutas palackok pedig újrafeldolgozás után újfent alapanyaggá válnak.
Palack- és üvegvisszaváltás: nyerő szisztéma
Hasonló rendszerek számos európai országban működnek – sikerrel. A nemzetközi tapasztalatok szerint, ha valaki visszaváltási pontot üzemeltet, akkor forgalomnövekedésre számíthat, hiszen a fogyasztók jellemzően ott vásárolják le a visszavitt üvegekért, palackokért kapott összeget. Emellett némi „aprópénz” is befolyik a kasszába, hiszen aki REpontnak ad helyet, 7 forint 50 fillért kap palackonként, kézi visszaváltás esetén pedig 5 forint jár.
Változó szemlélet
Korábban azt ajánlották: összenyomva gyűjtsük a palackokat – ma viszont ennek pont az ellenkezőjére ösztönöznek, hiszen csak az ép csomagolásokat lehet visszaváltani, cserébe pedig bolti utalványt, vagy akár banki utalást is lehet kérni, de jótékony célra is felajánlható összeg.
Az új zsebpénzmódszer
A palack- és üvegvisszaváltás környezetvédelmi célokat szolgál, s igazodik a nemzetközi elvárásokhoz, de elszánt, tettre kész diákoknak akár zsebpénzszerzésre is jó. Nagyobb települések sűrűbben lakott övezeteiben egészen jól működik a „guberálás”: augusztus 20. után egy diákcsapat 18 ezer forintnyi zsebpénzt gyűjtött ilyen módszerrel a fővárosban, s a közelmúltban Szegedről is érkezett hasonló hír. Az ottani egyetem egyik tanára szerint a fiatalok buliként fogták fel a „köztisztasági körutat”, de persze azért jól jött a készpénz a hétvégi szórakozáshoz is.
Igaz, a szabályok szerint a szelektív edényekből – hivatalosan – nem szabad kivenni a kidobott csomagolást, de hát más az előírás, és más a (működő) gyakorlat…
Modern guberálás
Hasonló módszerrel egyébként Nagykanizsán is találkozni: a városban néhány szegényebb sorsú ember ráállt a keresgélésre. A modern guberálás pedig eredményre vezet, amit bizonyít, hogy egyre telnek a kerékpárra akasztott zacskók, táskák. A körforgás így is működik…
Már csalók is vannak
S persze már a csalók is felfedezték e lehetőséget. A „fehérgalléros guberálók” hamis kódokkal akarják megszerezni az emberek pénzét, éppen ezért aki adományozni szeretne, az automatán ne a jótékonyság menüpontot válassza, hanem a banki utalás opciót, s itt olvassa be azt a QR-kódot, amit a támogatni kívánt szervezet közzétett a hivatalos honlapján vagy a közösségi oldalán.
Hol válthatjuk vissza?
- az automaták és a kézi visszaváltó pontok az összes Magyarországon forgalmazott egyutas termékcsomagolást visszaváltják
- a többutas termékcsomagolást a vásárlás helyszínén lehet visszaváltani, s azokon a helyeken, ahol szintén forgalmazzák az adott árut
- minden 400 négyzetméternél nagyobb élelmiszerüzlet kötelezően részese a rendszernek, a kisebb boltok pedig önkéntesen csatlakozhatnak