2024.11.12. 14:30
Bakon a 200 éves templom tiszteletére tartottak ünnepséget vasárnap (galéria)
Vasárnap szentmise és ünnepi program köszöntötte Bakon a 200 éve épített templomot, amelynek létrejöttét a Széchenyi család kezdeményezte, mivel Bak a grófi család uradalmaihoz tartozott. A 200 éves templom ünnepére a községbe érkezett Széchenyi Krisztián, Széchenyi István Pál nevű testvérének a dédunokája is, aki először járt a településen.
A 200 éves templom, a baki Paolai Szent Ferenc plébániatemplom fennállása 200. évfordulóján, november 10-én vasárnap délelőtt dr. Udvardy György veszprémi érsek mutatott be szentmisét a Bakon szolgálatot teljesítő Pásztor Emánuel János plébánossal, aki szintén kerek évfordulót ünnepelt, hiszen őt 20 éve szenteltek pappá.
A szentmise után a Széchenyi téren folytatódott a program, ahol műsort adott a Göcsej Kapuja Bak Általános Iskola 7. osztálya, a diákokat Schwágerné Bősze Katalin készítette fel. Ezután a Széchenyi Hanna kórus és a Zengő Húrock Gitáregyüttes szerepelt még, mindkettőt Béresné Simon Eszter vezeti.
Az ünnep résztvevőit köszöntötte Vigh László országgyűlési képviselő, Bak díszpolgára. A község polgármestere, Farkas Tamás Attila beszédében elmondta, az átutazók számára a templom a falu látképét uraló szép műemlék épületet, tájékozódási pontot jelent, míg a helyieknek gyülekezési és találkozási helyet, az oda járó hívők számára az életük fontos eseményeinek színterét. "Ahogy elődeink számára fontos volt, hogy legyen templomuk, a mai modern ember számára sem lehet közömbös: nem tekinthetünk rá egyszerűen csak épületként", fogalmazott. Kitért a templom történetére is. Bak 1676-tól 1945-ig volt Széchényi-birtok. A középkori templom a 16-17. század folyamán, a török háborúk alatt elpusztult. Az 1810-es években az akkori birtokos, Széchényi Ferenc gróf kezdeményezte az építést, de 1820-ban bekövetkezett halála megakadályozta a megvalósításban. Fiai közül a birtokot István örökölte 1821-ben. Ő folytatta a templomépítési tervezést. A csatári plébánia 1832. évi egyházlátogatási jegyzőkönyve szerint „a Baki Szentegyház felépült 1824. esztendőben méltóságos gróf Széchenyi István baki földesúr költségén, a baki jobbágyainak kézi munkájuk, szekerezésük hozzájárulásával.”
200 éves templom
A plébánia létrehozása szintén történelmünk egy kiemelkedő személyiségének, Mindszenty Józsefnek a nevéhez fűződik, aki éppen 80 éve kapta meg veszprémi püspöki kinevezését XII. Piusz pápától. 1945-ben ő küldte Bakra az első modern kori plébánost, Pajtényi Bélát, aki 50 évig szolgált a településen. A templomot először 1954-ben, majd 1995-ben újították fel, 2018-ban a hívek adományából kapott új ólomüveg ablakokat, 2022-ben készült el a homlokzat és a tető felújítása. Következő feladat a templombelső felújítása lesz, jelezte a polgármester.
Széchenyi Krisztián, akit a név kötelez, a családi kötelezettségek közt az elődök munkája iránti felelősséget emelte ki köszöntőjében. A Széchenyi szobornál koszorúzott az önkormányzat, az egyházközség, az iskola, a kórus, Széchenyi Krisztián és felesége, Petra, valamint a Zalai 47. Honvéd Hagyományőrző Egyesület. A 47-es hagyományőrző honvédek díszlövést adtak le.
Széchenyi Krisztián jelenleg Érden él, táncművészként szerzett diplomát, pedagógusként dolgozik egy budaörsi általános iskolában, vezeti a Széchenyi Produkciót, amely rászoruló gyerekeket segít, nyári táborokat szervez, különféle művészeti ágakkal, elsősorban a magyar néphagyományokkal ismerteti meg őket. A mogyoródi Sándor-huszárok és Történelmi Lovas Hagyományőrzők Egyesületének is tagja. Részt vett a Nemzeti Vágtán, szívesen áll olyan kezdeményezések mellé, amelyek a magyar kultúra őrzését szolgálják, mondta egy idén nyári interjúban egyik vármegyei laptársunknak.
Baki templom számokban:
- 1824-ben épült
- 1954- első felújítás
- 1995 - második felújítás
- 2018 - új ólomóveg ablakok
- 2022 - külső felújítás
200 éves a baki templom
Fotók: Németh Csongor