A 2,2 milliárdos beruházás több napelemes rendszer csatlakozását is lehetővé teszi

2 órája

Teljesen automatizált alállomás épült Zalaszentgróton

Még több napelemes rendszer csatlakozását teszi lehetővé a térségben az E.ON új alállomása. A teljesen automatizált, távolról irányítható alállomás a Danube InGrid projekt részeként, 2,2 milliárd forintból, részben uniós támogatással épült.

Péter B. Árpád

A teljesen automatizált alállomást dr. Alföldy-Boruss Márk és Lehoczki Balázs adta át. Fotó: E.ON

Fotó: Juhasz Istvan Andras

Mindez része azon fejlesztéssorozatnak, amelyet az E.ON az Európai Unió által támogatott, határon átnyúló együttműködésben valósít meg 2025-ig. A költségek kétharmadát a cég, egyharmadát az EU finanszírozta. A teljesen automatizált transzformátorállomással az az energiaszolgáltató óriásvállalat célja, hogy Zalaszentgrót térségében lehetővé tegyék: még több napelemes rendszert csatlakoztathassanak a hálózatra az itt élők, és javuljon az ellátásbiztonság is.

A teljesen automatizált létesítmény 2,2 milliárd forintból épült fel       Fotó: E.ON

Teljesen automatizált alállomás

A Dunántúl, Pest vármegye és Budapest áramhálózatát üzemeltető vállalatcsoport e beruházás során olyan korszerű technológiát alkalmazott, amely egy esetleges üzemzavar esetén gyorsabb hibaelhárításra ad lehetőséget. Az átadón az is elhangzott: a fejlesztéssorozat ezt követően is folytatódik a Dunántúlon.

A jövő áramhálózata

Lehoczki Balázs, az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. vezérigazgatója kiemelte: a jövő áramhálózatát építik. 

– Fejlesztéseink lehetővé teszik, hogy minél több ügyfelünk használhasson megújuló energiaforrásból, például napelemes rendszerekből származó tiszta villamosenergiát, s felkészülünk arra is, hogy a zöld átállással párhuzamosan egyre több energiára lesz szüksége a családoknak, vállalkozásoknak. Az új zalaszentgróti alállomás fontos eleme e munkának – szögezte le Lehoczki Balázs.

Energia a magasból… Az észak-dunántúli villamoshálózat fejlesztése a zalaszentgróti beruházás átadása után is folytatódik      Fotó: E.ON

Okos megoldások

Az okos megoldásokra alapuló hálózatfejlesztésnek az ország versenyképessége szempontjából is kiemelt jelentősége van, emelte ki avatóbeszédében dr. Alföldy-Boruss Márk, az Energiaügyi Minisztérium energiapolitikáért felelős helyettes államtitkára. 

– A zalaszentgróti alállomás átadásával Magyarországot ismét egy kicsit közelebb vihetjük a karbonsemlegesség ambiciózus célja felé, valamint ahhoz is, hogy hazánkban minden állampolgár valóban élvezhesse a tiszta, okos és megfizethető energia adta előnyöket, ami a kormány egyik központi célkitűzése – mondta a politikus.

A 2025-ben záruló Danube InGrid projekt keretében összesen 116 milliárd forint értékű beruházást valósít meg az E.ON, a zalaszentgróti átadón dr. Alföldy-Boruss Márk (b) és Lehoczki Balázs
Fotó: Juhasz Istvan Andras

Folytatódik a beruházások sora

Az észak-dunántúli villamoshálózat fejlesztése a zalaszentgróti beruházás átadása után is folytatódik. Mint elhangzott, két új nagyfeszültségű távvezetékhálózat létesül: a Bakonyon keresztül, illetve a Csorna-Répcelak-Csepreg útvonalon több, összesen mint 100 kilométer hosszúságban. Emellett újabb alállomások épülnek, vagy bővülnek Répcelakon, Szombathelyen, Veszprémvarsányban, Várpalotán, Zircen és Lepsényben. 

A 2025-ben záruló Danube InGrid projekt keretében összesen 116 milliárd forint értékű beruházást valósít meg az E.ON, ebből 60 milliárdot az Észak-Dunántúlon használnak fel.

A fejlesztés műszaki jellemzői:

  • az alállomás egy 25 MVA névleges teljesítményű, 132/22 kV-os transzformátort
  • és egy 22 kV-os beltéri tokozott kapcsolóberendezést tartalmaz  
  • a szükséges védelem-automatika és a segédüzemi berendezések egy több mint 200 négyzetméteres kapcsoló- és vezénylőépületben kaptak elhelyezést

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában