2 órája
Átlagbér: egymillió forintra emelnék
Az átlagbér egymillió forintra emelésével a magyarok döntő többsége egyetért. A kormány tervei szerint kiszámítható módon egymillió forintra emelkedne az átlagbér, melyet egy, a közelmúltban végzett kutatás is alátámasztott, hiszen a magyarok 74 százaléka helyeselné a döntést. Nincsenek ezzel máshogy a Nagykanizsán és környékén élők sem, maximálisan a kormány elképzelése mellett állnak.
A friss kormányzati célkitűzést, miszerint az átlagbér emelkedjen, a magyarok többsége támogatja
Fotó: Illusztráció/Szakony Attila
Az átlagbér egymillió forintra emelésével Nádasi Tamás, az Aquaprofit Zrt. elnöke, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Magyar-Kínai Tagozat elnöke is egyetért. Elmondta: az biztos, hogy jó lenne, ha el lehetne érni majd ezt a célt. Nyilván a forint mostani árszintje mellett kellene bevezetni a megemelt átlagbért. Nem szabad engedi azt, hogy tovább gyengüljön a forint és elszabaduljon az infláció.
Átlagbér: a kormánynak és a cégeknek konszenzusra van szükségük
– Ahhoz, hogy a vállalkozók kifizethessék ezt a bért a dolgozóiknak, sok mindennek kellene teljesülnie – mondta. – A vállalkozók feladata lenne a lehetőségekhez mérten a hatékonyság növelése, valamint a versenyképesség javítása. A cégeknek biztosan kell majd változtatniuk, esetleges átszervezésekkel, elképzelhető, hogy munkaerő átcsoportosítással. S remélhetőleg nem azzal, hogy ez a döntés elbocsájtásokkal járna, vagy részmunkaidő bevezetésével, illetve áremelésekkel. A cél eléréséhez a kormányzattól is komoly segítségre lesz szükség, például a vállalkozók terheinek, illetve a bürokráciának a mérséklésével. Bizonyos szektorokat az ÁFA-csökkentés biztosan versenyképesebbé tenne. A cégek technológiai korszerűsítéséhez pedig támogatások kellenek, és fontos lenne megtartani a szakképzett munkaerőt is.
A kamara új vezetése sem tétlenkedik
Hozzátette: az átlagbér egymillió forintra emelésének terve kapcsán a kamara is elindított egy felmérést. A kamara új vezetése megvizsgálja azt, hogy a vállalkozók milyen módon reagálnának a minimálbér és a garantált bérminimum növekedésére. A MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézete végzi el ezt a feladatot, november 20-ig várják a válaszokat a tagságtól. Szeretnének gyorsan reagálni a kormányzati elképzelésekre a kamarai tagok véleménye alapján, ezzel segítve a várható intézkedések megvalósíthatóságát.
Jobb lehet az emberek közérzete
Várfalvi Tibor, Nagyrécse polgármestere ugyancsak egyetért a kormány elképzelésével, hiszen a bérek emelkedése jobb közérzetet teremthet a dolgozók körében. Nyilván követni kell ebben a tekintetben a nyugat-európai trendeket, mely akár itthon tarthatja a jól képzett munkaerőt.
– Azért, hogy az embereknek legyenek tartalékai és jól éljenek, ahhoz hozzá kell nyúlni a bérekhez, amit emelni kell – folytatta. – Ennek egy nagyon jó lépese az, hogy megtörtént az egészségügyi és a pedagógus szektorokban is a béremelés, s a kormány nagyon jól felismerte azt, hogy ezt a tendenciát követni kell. Az önkormányzatoknál jól lehet látni, hogy a tervezett béremelések mennyire motiválóan hatnak. A közszférában dolgozók is el vannak maradva a versenyszférától.
Segíthetne az országnak a fiatalok megtartásában
Ha már szó esett a pedagógusokról. Végvári Judit 40 éve dolgozik általános iskolai tanítóként a nagykanizsai Kőrösi-iskolában. Kiemelte: díjazná, ha a kormánynak sikerülne ezt a lépését megtennie, mert az árakat elnézve mindenkire ráférne a többletjövedelem. Szerinte jó lenne, ha megtartó ereje is lenne ennek az intézkedésnek, s talán nem mennének annyian külföldre dolgozni, a fiatalok így itthon maradnának és jobban kijönnének a fizetésükből.
Külföldön sem jobb élni
A homokkomáromi gyertyakészítő vállalkozó, Bodó Tamás hasonlóan vélekedett. Szerinte a döntésnek gazdaságélénkítő hatása lenne és az emberek hangulatának is használna.
– Két fiam is külföldön dolgozott, de hazatértek, hiszen a nyugat-európai élet jelentősen megdrágult, az energiaárak az egekbe szöktek és a munkabérek ezzel nem tartottak lépést – mondta. – Ráadásul az illegális migráció miatt a közbiztonság romlik, míg Magyarország sokkal nyugodtabb hely lett, ahol ha bevezetik az egymillió forintos átlagbért könnyebben lehet majd tervezni is.
Nagy lépés lenne
Az aktív dolgozók mellett a nyugdíjasok is üdvözlik a kormány döntését. A nagykanizsai Jakab Zoltán aktív nyugdíjas, hiszen még manapság is emelőgépek vizsgálatával foglalkozik szakértőként. Egyetért a kormány politikájával, szerinte mindenképpen nagy lépés lenne, hogy a béreket felzárkóztatja a kormány. Egyelőre merésznek gondolja, de úgy érzi a terv kitűnő, azonban finomhangolásra még biztosan szükség lesz.
Nem mindegy miként pozicionálják
– Jó látni, hogy a többség egyetért az átlagbér egymillió forintra emelésével – fogalmazott a nagykanizsai Keszthelyi Andrea, aki 13 éve nyugdíjas. – Nem lenne jó, ha mindenkinek az átlagbére ugyanannyi lenne. Mert azért az nagyon nem mindegy, hogy valaki egyetemi, középiskolai, vagy éppen általános iskolai végzettséggel áll munkába. Valamilyen különbséget kell tenni, vagyis a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezőknek több járhatna az egymillió forintos átlagbérnél is.