Megújult a nyugati s keleti kereszténység Balaton-parti találkozóhelye

2024.11.02. 13:44

Barátlakások Tihanyban: ezer éve megszentelt hely

Megújultak a Tihanyi-félszigeten, az Óvár sziklafalában lévő egykori szerzetesi barlangok. A köznyelvben barátlakásokként emlegetett vájatok környékén magyar és angol nyelvű imatáblákat helyeztek el, az egyik, vélhetően kápolnának használt barlangba pedig bizánci típusú falikereszt és több pad került, kormányzati támogatásból.

Péter B. Árpád

A felújított barátlakásokat és emléktáblákat Mihályi Norbert Jeromos, a Tihanyi Bencés Apátság perjele áldotta meg

Fotó: Halász Gábor

Ez a Kárpát-medencében, sőt: egész Közép-Európában az egyetlen, viszonylag épségben fennmaradt remetetelep. Barátlakásoknak azokat a lakhelyül szolgáló helyiségeket nevezik, amelyeket hajdan az Óvár Oroszkőként ismert, 20-30 méteres, meredek bazalttufafalában alakítottak ki. 

Az épen megmaradt barátlakások egyikében megemelt szentélyt és kőoltárt is találni, s egy sírhely maradványai is láthatók
Fotó: Halász Gábor

Barátlakások: megszentelt helyek

Mihályi Norbert Jeromos, a Tihanyi Bencés Apátság perjele kiemelte, a barátlakások mintegy ezer éve megszentelt helyként léteznek, ahol a 13. századig éltek szerzetesek. A mostani átadóünnepségen jelen volt Nacsa Lőrinc vallásturizmusért felelős miniszteri biztos, Kontrát Károly, a térség országgyűlési képviselője, valamint Szabó Efrém ortodox szerzetespap is.

A barátlakásokat a sziklafalba vájták, bár van olyan elmélet is, amely szerint ezek természetes módon jöttek létre
Fotó: Halász Gábor

Történelmi múlt

A bencés közösség honlapján az is olvasható: I. András király feleségével, a kijevi Anasztáziával együtt keleti papok és szerzetesek is érkeztek Magyarországra. Egy csoportjukat az Óvár keleti oldalában, a bazalttufába vájt barlangokban telepítette le az alapító. E helyszínt nevezték Oroszkőnek és Petrának is. A barlangmonostor védőszentje Szent Miklós püspök volt, akit leginkább vízközeli településeken választottak patrónusként, így például Fertőszentmiklóson, Gyergyószentmiklóson és Liptószentmiklóson.

Az imádságos táblákat és a feszületet Mihályi Norbert Jeromos perjel áldotta meg
Fotó: Halász Gábor

Találkozóhely

A Tihanyi-félszigeten így nyugati – egészen pontosan: bencés – és keleti szerzetesek éltek együtt. A barátlakások találkozóhelynek számítottak Kelet és Nyugat között. A különleges monostor a 14. század közepén néptelenedett el.

A vélhetően kápolnának használt barlangba bizánci típusú falikereszt is került
Fotó: Halász Gábor

Csontvázak is előkerültek

Az üregek kutatásával sokan és sokszor foglalkoztak, 1984-ben például régészeti és geológiai feltárást végeztek, amelynek során több csontváz is előkerült. 1994-ben stabilizálták a sziklafalat és a még meglevő cellákat. 

A látogatókat magyar és angol nyelvű imatáblák segítik és kalauzolják
Fotó: Halász Gábor

Kutatások

Négy évtizeddel ezelőtt, 1983-ban még hét mesterséges üreget sikerült Eszterhás Istvánnak azonosítania a Leánylakásokkal együtt, amelyek eredetileg szintén a remetetelephez tartozhattak. Azt nem tudni, hogy mennyi lehetett a számuk; Bél Mátyás (1737) körülbelül 10-ről ír, Dornyay Béla az 1942-es ásatáskor 9 cellát és 8 kisebb fülkét talált, ám ezek később megsemmisültek, sziklaomlások miatt. Napjainkban három épen maradt üreg ismert. 

Vallásturisztika, üzenettel

Az imádságos táblákat és a feszületet Mihályi Norbert Jeromos perjel áldotta meg, Nacsa Lőrinc kereszténydemokrata országgyűlési képviselő, vallásturizmusért felelős miniszteri biztos pedig azt emelte ki: a vallásturisztikai célpontok üzenetet hordoznak, gondolatokat ébresztenek. Mint mondta, Tihany fontos helyszíne a vallásturizmusnak, és jó példája a keleti s nyugati kereszténység együttműködésének.

Mihályi Norbert Jeromos perjel és Szabó Efrém ortodox szerzetespap a barlanglakások előtt
Fotó: Halász Gábor

Útravaló Tihanyból

– A szerzetesek a békéért imádkoztak, a hely pedig máig olyan lelki útravalót kínál, amelyet érdemes hazavinni – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc.

Barátlakások Tihanyban

  • a barátlakások a kikötőből érhetők el
  • az első helyiségben egy megemelt szentélyt és kőoltárt is találni, s egy sírhely maradványai is láthatók
  • a korábban létezett, de ma már ismeretlen üregek sziklaomlások miatt semmisülhettek meg

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában