2 órája
Barna kuka: ingyenes, környezetkímélő, mégis kevesen veszik igénybe
Januárban indította el a MOHU Zrt. a konyhai zöld- és élelmiszerhulladék szelektív gyűjtését, melyet kísérleti jelleggel ezidáig 14 magyarországi településen vezettek be. Zala Vármegyében Zalaegerszeg és Nagykanizsa egyes társasházi övezeteiben is elérhető az ingyenes szolgáltatás. Az eddigi tapasztalatok alapvetően pozitívak, jóllehet a szemétszállítást végző cégek szerint a lakosság egy része még ódzkodik a barna kuka használatától.
Farkas Gábor (balról) és Császár András, a Viridis-Pannonia Kft. szakemberei a biohulladék gyűjtésére használt barna kukát és a lakásokban rendszeresített 5 literes gyűjtőedényt mutatja
Fotó: Szakony Attila
Zalaegerszegen ez év tavaszától működik a konyhai zöld- és élelmiszerhulladék szelektív gyűjtése, a feladattal megbízott Zalai Közszolgáltató Nonprofit Kft. eddig körülbelül 70 társasháznak biztosítja a szolgáltatást. Mint azt Horváth Márton, a társaság ügyvezetője elmondta: az eddigi tapasztalatok felemásak, a reméltnél ugyanis kevesebb társasház igényelte a szolgáltatást, ugyanakkor akik részt vesznek a biohulladék gyűjtésében, azok odafigyelnek arra, hogy mi kerülhet bele a barna kukába.
Barna kuka - a nyári időszak kivételével hetente egyszer üríti a szolgáltató
- A szolgáltatás elindítása előtt felvettük a kapcsolatot a közös képviselőkkel, melynek eredményeként közel 70 társasházzal sikerült megállapodást kötni a háztartási hulladék szelektív gyűjtéséről - árulta el Horváth Márton, aki hozzátette: a szállítási kapacitásban bőven van még tartalék, ezért szeretnék, ha a jövőben még több társasház csatlakozna. A 120 literes barna kukákat, illetve a lakosok számára az 5 literes gyűjtővödröket a MOHU Zrt. biztosítja, mi tulajdonképpen a gyűjtésről gondoskodunk, amit a nyári időszak kivételével hetente egy alkalommal végzünk. Nyáron hetente kétszeri ürítést végzünk, hiszen a háztartási hulladék viszonylag hamar rothadásnak indul, jóllehet a barna kukák úgy vannak kialakítva, hogy ne engedjék ki magukból a kellemetlen szagokat.
Hasonló tapasztalatokról számolt be Farkas Gábor, a Viridis-Pannonia Nonprofit Kft. szolgáltatási vezetője, mely társaság Nagykanizsán végzi a biohulladék gyűjtését.
- Nagykanizsán 29 társasháznál indult el az ingyenes szolgáltatás, ez körülbelül 900 lakást jelent - mondta Farkas Gábor. - Önmagában a tapasztalatok pozitívak, talán a gyűjtött mennyiség tekintetében lehetne növekedés - nem minden lakó használja ki adott házban a lehetőséget -, most ugyanis heti 600-700 kiló biohulladék gyűlik össze a barna kukákban a városban. Akik már használják a gyűjtőedényeket, azok viszont pontosan tudják, hogy mit szabad és mit nem szabad a gyűjtőedényekbe beledobni, tényleg csak elvétve találkozunk oda nem illő hulladékkal. Fontos továbbá, hogy a lakosok a MOHU Zrt. által biztosított 5 literes gyűjtőedényt használva, egyéb zacskó nélkül, csomagolásmentesen ürítsék a hulladékot a barna kukákba.
De, mit is lehet pontosan a barna kukákban elhelyezni?
- A gyümölcsök és zöldségek maradékait, héjak, csuták, torzsák, szárak, levelek
- Kávézacc, fűszerek, gyógynövények
- Tojáshéj
- Főtt ételmaradék
- Pékáru
- Szószok, öntetek
- Húskészítmények
- Csokoládék, müzlik
- Tejtermékek
- Konzervek, befőttek tartalma
Nem szabad a barna kukába dobni:
- Csontot
- Élelmiszerek csomagolását
- Porzsákot, porszűrőt
- Papír zsebkendőt, pelenkát
- Cigarettacsikket
- Szivacsot, tisztítókendőt
De miért is fontos a biohulladék szelektív gyűjtése? Ezt a kérdést Császár András, a Viridis-Pannonia Nonprofit Kft. logisztikai vezetője világította meg. Mint mondta: az összegyűjtött biohulladék továbbhasznosítása két módon történik. Egy részét az erre szakosodott üzemekben komposztálják, majd szerves trágyaként talajerő visszapotló anyagként hasznosul a mezőgazdasági területeken. A hulladék másik továbbhasznosítási módja a biogázüzemekben való felhasználás, ahol villamos enegriát és hőt állítanak elő. Érdekes adat, hogy a szemét 35 százaléka biológiailag lebomló hulladékból áll, amely újrahasznosításával annyi energia lenne nyerhető, mint amennyit a Paksi Atomerőmű egy év alatt termel. A biohulladék szelektív gyűjtése ugyanakkor azt a célt is szolgálja, hogy a hulladéklerakókba lehetőség szerint csak olyan anyagok kerüljenek, melyek már nem újrahasznosíthatók. A MOHU a biohulladék gyűjtés bevezetése mellett ezért indította el a PET-palackok és üvegek visszaváltási rendszerét is.
További társasházak is igénybe vehetik a szolgáltatást
- A háztartási hulladék szelektív gyűjtésével pénzt is spórolhatnak a háztartások, hiszen a biohulladék különválogatásával a kommunális hulladék mennyisége is csökken, így elég lehet a kisebb vagy kevesebb gyűjtőedény - mutatott rá Császár András, mint ahogy arra is: Nagykanizsán a zalaegerszegivel hasonló gyakorisággal kerülnek ürítésre az edények, a használattól függően kéthetente a szolgáltató az edények mosását is elvégzi.
A biohulladék gyűjtésével megbízott társaságok képviselői jelezték: mindkét városban további társasházak számára is tudják biztosítani a szolgáltatást, ehhez csupán arra van szükség, hogy a lakóközösségek jelezzék a közös képviselő felé az igényt, aki meg tudja rendelni az érintett cégektől a szolgáltatást.