25 év után nincs jövőképük

2024.11.03. 11:32

Nagy bajban a zalaegerszegi Bogáncs Állatmenhely (galéria)

Bár egy ideje létszámstopot hirdettek, a gondozottak száma mégis folyamatosan nő, az örökbefogadóké ugyanakkor elenyésző, már a kölyökkutyák sem nagyon kellenek. A zalaegerszegi Bogáncs Állatmenhelyen több mint 200 eb vár gazdára, s macskából sincs sokkal kevesebb, a működtető egyesület anyagi lehetőségei ugyanakkor kimerülőben vannak…

Varga Lívia

Ugye hazaviszel...? Több mint kétszáz kutya vár gazdára a Bogáncsnál

Fotó: Pezzetta Umberto

– Olyan sok a kutyánk, hogy minden segítség jól jön, de leginkább anyagi támogatásra lenne szükségünk, mert nagyon rossz helyzetben van a menhely – bocsátja előre Abai Erika, a Bogáncs Zalaegerszegi Állatvédő Egyesület operatív titkára, a Bogáncs Állatmenhely vezetője. – Jó ideje létszámstop van nálunk, de vannak bizonyos esetek, amikor nem lehet, nem tudunk nemet mondani. Az egyesület vezetősége azonban a napokban úgy döntött, hogy le kell csökkentenünk a létszámot, mert nem tudunk ennyi állatot eltartani. Hiába vagyunk nagy menhely, nem látjuk a jövőt. Annyi a kidobott állat, hogy nem érjük fel anyagilag. Annyira megemelkedtek az árak, az állatorvosi költségek meg minden egyéb, hogy a megalakulásunk óta eltelt 25 évben most először nincs jövőképünk. 150 kutyára és 30 macskára van engedélyünk, ezt a mennyiséget még biztonsággal el tudnánk tartani. Ám jelenleg 200 kutyánk van a telepen, és vannak még ideiglenes befogadóknál is, 120 macskánk van ideiglenesben, plusz a menhelyen is vannak macskák. Szóval brutális mennyiségű az állat, és kilátástalan a helyzet, mert csak özönlenek befelé. Sorra jönnek a hívások, hogy elköltözünk, a kutya nem jöhet, nem kell, lemondunk róla, mások nem is szólnak, csak egyszerűen kirakják az utcára. Nem tudom, mi lesz… Most először érzem azt, hogy nagyon bizonytalan lett ez az egész…

Bogáncs Állatmenhely
„Te csak takaríts, mi majd árnyékként követünk” Horváth Soma, a Bogáncs Állatmenhely önkéntese a kutyák gyűrűjében 
Fotó: Pezzetta Umberto

A Bogáncsnál ráadásul nagy a fluktuáció: sok a bejövő állat, így hatalmas az állatorvosi költség: oltani, chippelni, ivartalanítani kell őket. Rengeteg a műtét, mert nagyon sok beteg kutya kerül be. Három állatorvossal állnak kapcsolatban, óriási költségeket görgetnek. Örökbefogadóból pedig kevés van, igaz, ősszel volt egy kis fellendülés, de mostanra sajnos ennek is vége szakadt. 

Idén kevesebb lett az 1 százalék is

– Egy új lakó alapesetben, már csak a bekerülésével is több tízezer forint kiadást jelent, így menhelyünk havi költségei több millió forintra rúgnak, ami nem kis terhet jelent számunkra. Egyesületünk kizárólag az adó 1 százalék felajánlásokból és adományokból fedezi működését, ezért jelentősen támaszkodnunk kell támogatóinkra. Pedig a Bogáncs elég nagy menhely, és viszonylag jó a támogatottságunk, sok 1 százalékot szoktunk gyűjteni, ám hosszú idő óta most ez is több millió forinttal kevesebb lett, mint az előző évben. Nem tudom, ez az egyesület tud-e még évekig működni – folytatja Abai Erika.

Az állatvédő úgy látja, az embereknek is elfogyott a pénze, és az állat az első, amiről lemondanak. Vagy úgy, hogy nem tudják ellátni a sajátjukat, ezért megválnak tőle, vagy úgy, hogy nem fogadnak örökbe. 

Szabadulni akarnak az állattól, bármi áron

– Azt tapasztalom, hogy mindenki be akarja adni az állatát. Szabadulni akarnak tőle – nem számít, hány éve él velük. Nekem az idős kutyák a gyengéim, rettenetesen sajnálom őket. Nekik nincs esélyük, ha bekerülnek hozzánk. 

Magyarországon egy beteg, idős kutyának nem sok sansza van a gazdásodásra, mert nem őket keresik, ha keresnek kutyát egyáltalán… 

De most már a kölyköket se nagyon fogadják örökbe, nem csak tőlünk, más egyesületektől sem. Sokan közülük egy kennelben, a rácsok közt nőnek fel…

Bogáncs Állatmenhely
Mindenki szeretne egy simogatást...
Fotó: Pezzetta Umberto

S hogy hogyan tudják csökkenteni a létszámot? Ha örökbe adják a meglevő kutyákat, és közben nem fogadnak újakat. Mindkettő nehéz dió. Különösen, amíg az állatok életének sokak szemében nincs értéke. Éppen két hete írtunk arról, hogy tizenkét kiskutyát dobott ki valaki nejlonzacskóban egy Bak és Söjtör közötti földúton, ezek a kölykök is a Bogáncs gondozásába, ideiglenes befogadóhoz kerültek. Ráadásul, ahogy Abai Erika fogalmaz, a kölykök kerülnek a legtöbbe, hiszen végig kell vinni az oltási programjukat, féreghajtózni és chippelni őket, kezelni esetleges betegségeiket, és akkor még az ivartalanítás költségeiről nem szóltunk…

Szóval, aki tud, segítse a Bogáncs működését, hogy minél több árva, bajba jutott állat kaphasson új esélyt… 

Így támogathatod a Bogáncs Állatmenhely működését

  • A támogatás egyik legújabb módja a REpont automatákba visszavitt italos csomagolások visszaváltása, a szükséges QR-kód megtalálható a szervezet honlapján. 
  • Az egyesület számlaszáma: 75500258-10824205. 
  • De minden egyéb felajánlást is nagy örömmel vesznek, folyamatosan szükségük van száraz és nedvestápra a felnőtt és kölyökkutyáknak egyaránt, nyakörvekre, pórázra. 
  • Télen pedig lakóik melegen tartásához forgácsra, szénára és tüzelőanyagra. 
  • Szeretettel fogadják az önkénteseket.
  • És a hét minden napján várják a kutyasétáltatókat is: délelőtt 9.30 és 11.30 között, délután pedig 13.30 és 15.30 között.

Már egy óra önfeledtség is enyhíteni tudja a bezártságot…

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában