2024.11.08. 17:30
Vigyázzon az idei borokkal! Okosabb kisebbre cserélni a poharat
Nagyon jó minőségű, de a jelenlegi borfogyasztási trendeknek kevésbé megfelelő borok várhatóak a 2024-es évjárattól. Márton-nap számos településen tartanak újbormustrát, idén minden korábbinál pontosabb képet kaphatunk az italokról.
Simon Zoltán már a Márton-nap előtt megkóstolta a 2024-es évjáratú borait
Fotó: Gyuricza Ferenc
Ennek elsődleges oka, hogy az időjárás miatt idén jóval korábban kellett elkezdeni a szüretet, ezért a borok erjedése is hamarabb fejeződött be – állítja Simon Zoltán csörnyeföldi szőlész-borász, a Dél-Zalai Hegyközség elnöke. Rögtön hozzáteszi, a régi népi mondás, miszerint Márton a borok bírája, továbbra is érvényes, azaz a gazdák november 11-én, Márton-napján, vagy akár már az azt megelőző napokban biztosan véleményt formálnak az újborokról.
Márton-napra el kell végezni az első fejtést
- A keresztény egyháznak számos olyan szentje van, aki kötődik a borhoz – mutat rá a szokás teológiai hátterére Simon Zoltán. – Egy legenda szerint Szent Márton csodatévő szőlőtőkét ültetett Tours városába, amelynek püspöke volt. A Márton-nap ugyanakkor az első olyan szüret utáni szakrális ünnep, ahol már szó esik a borról. Eleink azt tartották, hogy erre a napra el kell végezni az első fejtést, illetve le kell pinkázni a hordót. Ez utóbbi azt jelenti, hogy miután Márton-napjára befejeződött a borok erjedése, ezért színültig fel kellett tölteni a hordókat, hiszen a nyugvópontra került ital már nem bugyogott ki belőlük, majd pinkával, azaz fából faragott dugóval vagy dugasszal le is kellett őket zárni. Ha Márton-napon ezt a feladatot rendben elvégeztük, akkor karácsonyra fogyaszthatókká váltak a borok.
Hagyomány és valóság
Simon Zoltán rögtön hozzáteszi: nemes dolog a hagyományok ápolása, a valóság azonban mára teljesen másként alakult. Egyrészt a természetnek, másrészt a modern technológiának köszönhetően most már sokkal hamarabb befejeződik a borok erjedése. Ez évben például július végén, augusztusban szüreteltek már, másrészt a hozzáadott élesztőknek köszönhetően az erjedés folyamata is sokkal gyorsabban zajlik le.
- Régen Szent Mihály napján, azaz szeptember 29-én szokták elkezdeni a szüretet Tokajban, de a mi vidékünkön is szeptember végén, októberben szüretelték a szőlőt – folytatja a szőlész-borász. – Idén Szent Mihály napjára a legtöbb helyen be is fejeződött a szüret időszaka, addigra a kékszőlők leve is bekerült a pincékbe. Ez évben minden jóval előbbre került időben, így mondhatni, hogy a Márton-nap is a karácsony helyébe lépett, a 2024-es évjáratú borok akár már most forgalomba hozhatóak.
Milyen borokra számíthatunk?
Simon Zoltán kérésünkre az új borok minőségéről és mennyiségéről is véleményt formált. Mint mondotta: a 2024-es évjáratú borból kevesebb lesz, amit elsősorban a csapadékhiánnyal magyaráz. Az aszályos időjárás nemcsak a szőlőnövény fejlődésére volt negatív hatással, de a termésre is alaposan rányomta bélyegét, így a bogyók létartalma is kevesebb lett. Az országnak voltak olyan vidékei, amiket jégverés is sújtott, Zalát ez szerencsére elkerülte. Problémát okozott az is, hogy az említett aszályos, meleg nyár miatt nagyon magas cukorfokokkal szüretelték le a termést, amiatt az alkohol szintje is magas lett. Márpedig minél magasabb az alkoholszint, annál lassúbb az erjedés folyamata.
- Néhány gazdától kaptunk olyan visszajelzést, hogy nem erjedt ki rendesen a bora – magyarázta a szőlész-borász. – Ez elsősorban azoknál jelentkezett, akik nem használtak élesztőt vagy hozzáadott tápsót, illetve nem jól választották meg azokat. A hagyományos élesztők ugyanis nem erre a magas alkoholszintre valók. A magas alkoholszint miatt előfordulhatnak diszharmonikus borok is, amelyeknél a sav-alkohol egyensúly nem lesz arányban, de mindezt leszámítva kifejezetten jó minőségű, ugyanakkor kevésbé trendi borokat várhatunk az évjárattól. A megváltozott fogyasztói szokások miatt ma ugyanis a könnyedebb, kevesebb alkoholtartalmú borokat keresik. Ezt a problémát ugyanakkor viszonylag könnyen kezelhetjük, a nagyobb poharakat cseréljük kisebbekre.