3 órája
Orbán Nándor: a forradalom egyik nagykanizsai hőse
Orbán Nándor Nagykanizsa egykori nemzetőr parancsnokáról nemrégiben jelent meg Máday Norbert író és műgyűjtő tollából a „vitéz Orbán Nándor” című kötet. A magánkiadásban megjelent könyvet Orbán Nándor legfiatalabb fia, Orbán László a nagykanizsai Halis-könyvtárnak ajándékozta.
Benke Dániel könyvtáros (balról) átvette a kötetet Orbán Lászlótól
Fotó: ZH
A kereskedelmi forgalomban nem kapható és limitált példányszámban megjelent A4 formátumú, kemény táblás kötet 110 oldalon mutatja be Orbán Nándor rendkívüli és sokszor viszontagságos életét, amelyet sok fénykép tesz még színesebbé, amelyeket az Orbán család bocsájtott a szerző rendelkezésére. Az exkluzív kötet Orbán Lászlónak hála mégis eljuthatott a nagykanizsai olvasókhoz. Orbán Nándor fia személyesen adott át öt darab tiszteletpéldányt Benke Dánielnek, a Halis-könyvtár könyvtárosának. A bibliotékában nagy örömmel fogadták a nagylelkű felajánlást, hiszen az intézmény kiemelten fontosnak tartja minden helytörténettel kapcsolatos kiadvány gyűjtését és népszerűsítését. Orbán László találkozott még a Hadak útján hadtörténeti előadás-sorozat szervezőjével, Huszár András amatőr történelemkutatóval is.
Orbán Nándor: igazán kivételes hős volt
– Erkölcsi kötelességünk, hogy megismerjük katonahőseinket, továbbá az is, hogy méltó módon ápoljuk emléküket – fogalmazott Huszár András. – Már korábban meghívtam városunkba a fővárosban élő Orbán Lászlót, aki egy hadtörténeti előadás keretében mesélt édesapjáról. Orbán Nándor igazán kalandos életutat tudhatott magáénak. Egyszemélyben volt öttusázó olimpikon, a második világháborúban derekasan helytálló tüzértiszt, Nagykanizsa nemzetőr parancsnoka az 1956-os forradalom és szabadságharc idején, majd ártatlanul elítélt politikai fogoly. Emellett pedig szerető férj, öt gyermek odaadó édesapja és egy igazán kivételes ember volt.
Vezető szerepet játszott a forradalom nagykanizsai eseményeiben
Majd gyertyát gyújtottak az '56-os emlékkertben Orbán Nándor szobránál. Itt Orbán László édesapjáról szólva elmondta: katonai múltjának és társadalmi megbecsültségének köszönhette, hogy vezető szerepet játszhatott a forradalom nagykanizsai eseményeiben. Mint ludovikás tiszt összeszedett ember volt, jól bánt az emberekkel, ismerték a városban, emlékeztek rá.
Komoly árat fizetett a helytállásáért
– Négy napon át volt Nagykanizsa nemzetőr parancsnoka, amely idő alatt mindvégig arra törekedett, hogy elkerülje a felesleges vérontást – folytatta a visszaemlékezést Orbán László. – Később komoly árat kellett fizetnie ezért, hiszen a forradalom leverését követően teljes haragjával sújtott le rá is a rendszer. Zalaegerszegen zárták először börtönbe és ott ütötték ököllel a börtöncellájának az ajtaját és rosszul bántak vele, halállal fenyegették. Majdnem fölakasztották, utána 15 év lett belőle, majd 10 és végül hatot kellett leülnie belőle öt gyermekkel a háta mögött. Bár apám Kecskeméten született, de nem csak négy napig szerette Nagykanizsát. Ő előtte itt hosszú éveket eltöltött a városban, mint tüzértiszt. A kötet, mely a könyvtárból kölcsönözhető lesz még többen megismerhetik az életútját.