2024.11.05. 14:00
Öröklés: ilyen szabályok lesznek 2025-től
Az emberek többsége szeret élni, és elég morbid, ám mégis szükségszerű már most arról beszélni, hogy mi legyen, amikor már nem leszünk. Mert örökölhetünk a jog szerint, valamint úgyis gondoskodhatunk, ha végrendeletet íratunk. Az öröklés szabályai változnak 2025-től.
Egy bőröndnyi emlék. Jövőre változnak az örökléssel kapcsolatos szabályok
Fotó: Pexels
Több szaklap is megírta, hogy miként örökölhetünk 2025-től, ugyanis jelentős változások lépnek életbe a magyar öröklési jogban. A döntéshozók, jogalkotók szerint ezek a túlélő házastársak, az élettársak és a család különböző tagjai számára nagyobb jogbiztonságot nyújtanak. A polgári törvénykönyv ide vonatkozó passzusa szerint a törvényes öröklés szabályai abban az esetben érvényesülnek, ha az örökhagyó nem hagyott maga után végrendeletet, illetve a végintézkedés nem terjed ki a hagyaték egészére. Lehet, hogy elsőre kellemetlennek tűnik, ám érdemes átbeszélni minden részletet.
Öröklés jog szerint vagy végrendelettel
Flóra nevű olvasónk arról tájékoztatott, hogy élettársi kapcsolatban van, és rendelkezik saját lakással. Felnőtt fiúgyermeke az Alföldön lakik, neki is van ott saját lakása.
- Már megbeszéltem vele, hogy milyen temetkezést szeretnék, s arra is gondoltam, hogy idősebb koromra inkább az ő városába, lakhelyére költözöm, hogy ne kelljen neki Zalába utaznia, ha gondoskodni szeretne rólam – mondta Flóra. - Azon is gondolkodom, hogy idővel elajándékozom neki az ingatlanomat, így nem kell az örökléssel bajlódnia. Nem készítek végrendeletet, szerintem a mi esetünk elég egyszerű.
Más cipőben jár Gábor és Alíz, akik saját, már kamasz gyerekük mellett hoztak egy-egy nagyobb testvért az előző házasságból.
- Egyelőre nem gondolkodtunk rajta komolyabban, de már felvetődött a kérdés, hogy mi legyen a közös ingatannal, hiszen hárman is törvényes örökösök. Az lenne a legegyszerűbb, ha közösen eladnák. Egyelőre nem megyünk közjegyzőhöz, hiszen ők az egyenesági örökösök. Más ingatlanunk nincs, csak a családi házunk, amit az esküvő után vettünk közösen.
László elvált, nincs párkapcsolata jelenleg, az előző házasságából származó gyerekeivel nem tartja a kapcsolatot.
- Nagyon nehéz szívvel mondom ki, de elég csúnyán megromlott minden közöttünk. Engem hibáztatnak, pedig nem volt boldog életem nekem sem, elhiheti. Megfogalmazódott már a gondolat, hogy inkább az unokatestvéremékre hagynám a lakást és a kicsi hegyi pincét. Velük jóban vagyok és megérdemlik. 63 éves vagyok, az egészségem még jó, de bármi történhet.
Vannak olyan gyermektelen párok, akik tudják, hogy a másikra marad minden, így nem nagyon foglalkoztatja őket ez a kérdés. Abban az esetben célszerű végrendeletet íratni, amikor vegyes házasságról, esetleg „nehezített” családi viszonyokról van szó, így elkerülve halálunk után az örökösök vitáját. Televízióban jó nézni a Dallast vagy a Guldenburgok öröksége sorozatot, de a való életben már kevésbé kellemes a hagyatéki eljárás vita esetén. S ne feledjük, örökös hiányában az állam vagy az önkormányzat is örökölhet. Vannak példák arra is, amikor az egyedülálló örökhagyó már előre elhatározza például, hogy jótékonysági célra szeretné fordítani a vagyonát, ingatlanát.
Fontos változás jön, hogy az élettársak is biztonságban legyenek
A hitelforum.hu leírja, a polgári törvénykönyv szerint a törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke, ám ide tartozik a házastárs, a szülő, a nagyszülő. Törvényes öröklésnél elsőbbséget élvez az örökhagyó gyermeke, ha többen vannak, akkor egyenlő részben osztoznak. Az öröklési jog alapján a házastárs (özvegy) háromféle módon örökölhet.
- Egyedüli örökösként, ha nincs leszármazó és felmenő.
- A leszármazók melletti örökösként, ilyenkor az özvegyet holtig tartó haszonélvezeti jog illeti meg az örökhagyóval közösen lakott lakáson. A házastárs egyébként bármikor kérheti haszonélvezeti jogának pénzbeni megváltását. Ebben az esetben további egy gyermekrész illeti meg.
- A harmadik lehetőség, amikor az itt maradó házastárs a szülő melletti örökösként tűnik fel. Ha nincs leszármazó vagy nem örökölhet, akkor a házastársé az addig közösen lakott ingatlan. A hagyatékot az özvegy és a szülő fele-fele részben örökli.
Amennyiben az elhunytnak nincs törvényes örököse, 2025-től az ingatlanokat és az ingóságokat az elhunyt lakóhelye szerinti önkormányzat örökli. Az önkormányzatok azonban visszautasíthatják az örökséget, ha például az adósság meghaladja a vagyon értékét. Jövőre tehát élettársi viszony esetén különösen fontos a végrendelet, hiszen ők nem minősülnek törvényes örökösnek, így ilyenkor az önkormányzat lesz az örökös. Az élettársnak ebben az esetben bizonyítania kell, hogy az ingatlanban található ingóságok közül, melyek azok, amik az ő tulajdonát képezik és mi az örökhagyóé. Írhatunk végrendelet kézzel is, ám a szigorú szabályok miatt érdemes ügyvédhez, közjegyzőhöz fordulni.