1 órája
Országúti kerékpár: a tekerés szerelmese
Az országúti kerékpár sportágban a mai napig jól szereplő Püspöki Dániellel folytatjuk a sportolók emlékeit felelevenítő népszerű sorozatunkat. Vaskáné Holló Adrienn adta át a stafétát az országúti kerékpár sportágban jeleskedő fiatalnak, s arra kérte: elevenítse fel a számára legemlékezetesebb nagykanizsai sportpillanatot.
Az országúti kerékpár sport még látható távolságon belül sem volt Dániel életében, amikor a nagykanizsai Rozgonyi-iskolába járt. Akkoriban a testnevelés órák jelentették számára a mozgást. Alkalmanként mozgott valamit, ám egyik mozgásforma sem nyűgözte le.
Országúti kerékpár: lelkesedését látva a szülei megajándékozták
– Amikor a Mező-gimnáziumba kerültem, olyan 16 éves lehettem, amikor elkezdtem kerékpárral iskolába járni – mesélt tovább. – Hétvégente pedig a városkörnyéket jártam egy egyszerű túrabringával, bár olykor 50 kilométert is megtettem. Majd, amikor már úgy éreztem, hogy hosszabb távokat bevállalnék, ekkor jelentkeztem Jankovics Ferencnél, hogy velük tartanék egy közös hétvégi tekerésre. Akkor az előbb említett bicikli nyergében szenvedtem, míg a többiek az országúti kerékpárokkal suhantak az aszfalton. Jól emlékszem, az első túrán Zalakarosba mentünk, másnap Gyékényes volt a cél. Viszont utóbbi helyszínen már elhagytak, mert túl lassúnak bizonyult a tempóm. A lelkesedésemet látva szüleimtől kaptam egy országúti kerékpárt, ami jelentős változást hozott, hiszen sokkal élvezetesebbé tette a tekerést.
A jó közösség biztatta
Olyannyira belelendült Dániel az országúti kerékpározásba, hogy szinte minden szabadidejében tekert. Jó közösségre talált, akik biztatták és segítették a fejlődésben is. Az első teljes évében 16 ezer (!) kilométert tett meg, majd fokozatosan emelte a tétet. Aztán már úgy érezte, hogy elérkezett az idő, hogy kipróbálja magát versenykörülmények között is.
– Eleinte nehézséget okozott tartani a "lépést" a mezőnnyel, nyilván teljesen az alapoktól kellett építkezni – folytatta Dániel. – Nagyon tetszett a sport, ezért sok energiát fektettem bele, hogy egyre jobb lehessek. A kezdetek nehézségein könnyedén átsegített az, hogy ezt a fajta mozgásformát a magaménak éreztem. Hiába fáradtam el az edzéseken mindig túllendültem rajta, hiszen szerettem volna fejlődni. Újoncként két-három év kellett mire felzárkózhattam a mezőnyhöz és bizonyos viadalokon tarthattam velük a ritmust. A középiskolai éveket végigkísérte a biciklizés, közben leérettségiztem és orvosnak készültem. Aztán gyógyszerésznek felvettek, viszont egy év után rájöttem az nem nekem való. Átjelentkeztem a keszthelyi Georgikon Egyetemre, ahol agrármérnökként diplomáztam idén nyáron.
Két éve megnyerte a Tour de Zalakaros versenyt
Püspöki Dániel szívesen emlékezett vissza a kezdeti sikereire is. Kiemelte: még csak három éve biciklizett, amikor egy amatőröknek rendezett hegyi bajnokságon győzött Pécsen, a 2020-as évben több kisebb versenyen küzdött az elsőségért is.
– Szintén jó élményt jelentett, hogy úgymond hazai pályán 2022-ben megnyertem a Tour de Zalakaros 137 kilométer hosszú főversenyét – folytatta. – A környék legnívósabb országúti kerékpáros versenye mindig kihívást jelent, hiszen évről évre bekerül a táv szakaszai közé egy újabb emelkedő. Gyakran edzek a környéken, de versenykörülmények között mindig más az adrenalinszint, viszont nagyon jó érzéssel töltött el, hogy két éve a dobogó csúcsára állhattam.
Félprofi csapat tagja
Dániel jelenleg a szigetszentmiklósi Green Riders Cycling Team tagja. Örömmel mesélte: május végén szerepelt a szlovákiai Nagyszombaton tartott Trnava Tour viadalon. A nemzetközi, profi kerékpárosokat is a soraiban tudó mezőnyben bizonyíthatott félprofiként. A 4 szakaszból álló versenyen a második szakasz időfutamán elért győzelmét követően a sárga trikóban folytathatta a tekerést. A végső rangsorban az előkelő harmadik helyezésével felállhatott a dobogóra. Számára jelenleg ez utóbbi a legemlékezetesebb sportélmény, de a jövőben várhatóan még újabb kiváló helyezésekről számolhat be.
Egyelőre itthon edz...
– Az őszi hidegben csak néha tekertem, hétfőtől nekiállok az alapozásnak, ha nincs jég csak a hideg, akkor itthon is lehet készülni, bár a hegyek hiányoznak – folytatta. – Egy normál edzés itt Dél-Zalában 100 kilométer megtételét jelenti. Tavaly a Kanári-szigeteken három hét alatt 100 órát tekertem, ami mintegy 2000 kilométert jelentett és nagyon sok szintemelkedéssel tarkítva.
Püspöki Dániel a stafétát Varga Nikolett atlétika edzőnek adta át.