2024.11.09. 12:00
1100 Youtube-feliratkozó - mitől érdekes ma egy múzeum?
Vajon hogyan reagáltak a zalai s térségbeli múzeumok a Covidra, illetve az orosz-ukrán háború kedvezőtlen gazdasági hatásaira? Ez is kiderült az Újratervezés címet viselő szakmai napon, amelyen elhangzott: az intézmények néhány éve új utakon járnak.
Elöljáróban Rajnai Virág Éva megyei múzeumi koordinátor, a házigazda Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely vezetője elmondta, ez már az ötödik alkalom, hogy ebben a körben cserélhetnek eszmét a szakemberek. Az előadókat ezúttal arra kérték, az újratervezés kulcsszó jegyében, „az elmúlt időszak fejlesztésein keresztül próbálják megmutatni a Covid óta történt változásokat, s azt: milyen szolgáltatásokkal bővültek a múzeumok, hogyan reagáltunk, milyen irányokba indultunk”.
Újratervezés – virtuálisan és a valóságban is
Rajnai Virág Éva arra is kitért, két térségbeli intézmény esélyes Az év kiállítása díjra, amelyet november 19-én adnak át a fővárosban. Az egyik a Göcseji Múzeum Nőnek lenni akkor… című tárlata, a másik pedig a Marcali Múzeum Mesteri kékek tárlata, amely Bernáth Aurél festőművész Somogyban őrzött alkotásaiból válogat.
Erősítés a virtuális térben
Dr. Száraz Csilla, a nagykanizsai Thúry György Múzeum igazgatója arról szólt, a Covid és az energiaválság előtt a kanizsai diákok díjmentesen látogathatták a kiállításokat és a múzeumpedagógiai programokat, amelyeken nagy számban vettek részt. A járvány idején pedig – majd azóta is –: új utakra léptek, s a virtuális térben erősítik jelenlétüket.
Ennek jegyében sok ismeretterjesztő anyag kerül fel honlapjukra, amelyet folyamatosan fejlesztenek, sőt, egyik tárlatukhoz külön digitális platformot is létrehoztak, s internetes felületükön minden kiállításuk anyaga megtalálható, fogalmazott dr. Száraz Csilla, aki szerint új díjszabásuk rendkívül méltányos és megfizethető, a fenntartó kérésére pedig a kanizsai iskolások változatlanul térítésmentesen nézhetik meg a tárlatokat. Az igazgató kiemelte, a nyári táboruk annyira sikeres volt, hogy jövőre a terveik szerint két turnust is indítanak.
Digitális tartalomgyártás
Havasi Bálint, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója a Göcseji Falumúzeumról szólt leginkább, hisz a Mindszentyneum csak a járvány lecsengése után, 2022 októberében nyitotta meg kapuit. Felidézte, a Covid-időszak számára tanulási folyamattal indult: részt vett egy olyan nemzetközi onlájn kurzuson, amely a „múzeumokat a digitális tartalomgyártásra és közösségépítésre próbálta rávenni”.
Ennek eredményeként létrejött egy olyan felület, amelyen Zaláról szóló képeslapok sorjáznak, ehhez kapcsolódva pedig élénk párbeszéd indult a múzeumi szakemberek, a gyűjtők és az érdeklődők között. Később egyes helyszíneket az eredetivel megegyező szögből újrafotóztak, így létrejött egy „akkor és most” típusú gyűjtemény is.
Egyre nagyobb érdeklődés
Folytatva a sor, Havasi Bálint emlékeztetett, ez idő tájt létrejött a Göcseji Múzeum Youtube-csatornája, amely 1100 feliratkozóval büszkélkedhet, ami ebben a szférában figyelemre méltó, s ma már kis stúdió is szolgál izgalmas beszélgetések helyszíneként. A felület pedig évről évre egyre többeket vonz.
A mintegy kéttucatnyi szakember számos további intézmény küzdelmeit és sikereit ismerhette meg a nap során – Keszthelytől Tapolcáig.
A résztvevő intézmények
- Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely, Keszthely
- Balatoni Múzeum, Keszthely
- Festetics-kastély, Keszthely
- Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága, Göcseji Múzeum, Zalaegerszeg
- Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum, Zalaegerszeg
- Thúry György Múzeum, Nagykanizsa
- Wass Albert Könyvtár és Múzeum, Tapolca