A magyar irodalom nagyjai újra közvetlenek, érinthetők legyenek

2019.05.22. 12:00

Bemutatták Háy János, József Attila-díjas író legújabb kötetét Lendván

A műalkotás lényege, hogy mély belső érintést gyakoroljon a befogadóra, legyen szó akár képzőművészetről, akár zenéről, akár irodalomról. Egy irodalmi mű azért készül, mert megszólítani kíván valakit a világban.

Gyuricza Ferenc

Dr. Rudas Jutka és Háy János a lendvai könyvbemutatón Fotó: Gyuricza Ferenc/Zalai Hírlap

Többek között erről beszélt Kik vagytok ti? című vadonatúj kötetének lendvai bemutatóján Háy János József Attila-díjas író. A szerző a városi könyvtárban a minap megtartott író-olvasó találkozón – ahol a Maribori Egyetem Magyar Tanszékének vezetőjével, dr. Rudas Jutkával folytatott beszélgetést – kiemelte: a neves elődökről szóló, s ennek kapcsán Kötelező magyar irodalom alcímet is kapott kötet sok­éves munka eredménye. Háy János eredetileg csak néhány ismert és népszerű magyar irodalmárról szeretett volna írni, kvázi párbeszédet folytatni velük, hogy élővé tegye őket, de aztán egy vaskos, több mint hétszáz oldalas kötetre gyarapodott az anyag.

Dr. Rudas Jutka és Háy János a lendvai könyvbemutatón
Fotó: Gyuricza Ferenc/Zalai Hírlap

Háy János azt is elmondta: egy művész szándéka nem lehet más, mint hogy folyamatosan fenntartsa a világra való érzékenységet, s amennyiben halálát követően (vagy akár még azt megelőzően is) az olvasók gondolataiban a túlzott tisztelet miatt szoborrá válik, akkor ez a kölcsönhatás gyakorlatilag megszűnik. A Kik vagytok ti? című kötet ahhoz segíthet hozzá, hogy a benne szereplőket kiszabadítsa a vaspáncélból, hogy a magyar irodalom nagyjai újra érinthetők, közvetlenek és megszólíthatók legyenek.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!