2021.06.11. 11:00
Adj hangot a néma versnek! Bővült „A vers a Peronon” program
Hogyan válik az Egerszegi Art’Z fesztivál kísérleti programjából két – pandémiával megterhelt – év alatt országos, legalább 2 millió emberhez eljutó vers- és kortárs költészetet népszerűsítő, non-profit projekt?
Ötletgazda: Mihály Péter színművész
Forrás: Zalai Hírlap
Fotó: Pezzetta Umberto
Jó ötlet biztosan kell hozzá. Plusz jelen esetben két ifjúkori jó barát, akik közül lapunk olvasóinak Mihály Péter neve cseng ismerősen, hiszen két évtizede a Hevesi Sándor Színház tagja. Aki az üzleti szférában otthonos, de a közösség érdekeit régóta szolgáló barátjától, a vele együtt körmendi születésű Czompó Gábortól kapott egy Kemény István kötetet, Karáth Anita költőtől pedig felkérést: „Mondj verset, kávézók teraszán, flashmob-szerűen…”
Ebben Gábor meglátta a lehetőséget: Vers a Parton! Legyen nyáron Balatonalmádi (Gábor ott él családjával) naponta mindhárom strandján egy-egy versbejátszás. Hamar bővült a program további előadókkal, kortárs költőkkel. A „Vers a Parton ’19”-hez már az első évben csatlakoztak további Balaton-parti önkormányzatok. Egy nyáron át 3-4 naponta vitték az önkéntes biciklis futárok az otthoni eszközökkel, „lopott időkben” épp elkészült versadagokat a strandok hangosbemondóihoz, a zenebódékba.
A második szezonra már a MÁV Zrt. is belépett, szintén Balaton-parti vasútállomásokkal.
Idén májusban aztán a BKV-val kötöttek megállapodást, minek keretében a 125. évforduló alkalmából egy hétig szóltak a versek a budapesti kisföldalatti megállóhelyein is. Majd 2021. június 4-től (a nemzeti összetartozás napjától) egészen az október 6-i gyásznapig, már a VOLÁNBUSZ Zrt.-vel és a GySEV Zrt.-vel is együttműködve, természetesen a zalaegerszegi állomással együtt, összesen 96 helyszínen csendül fel naponta a „Vers a Parton” vagy a „Vers a Peronon” szignálja, amit az aznapi vers követ. Összesen több, mint 5500 alkalommal szólalnak meg idén nyáron a meglepetésszerűen a kiválasztott versek.
A jó érzést növeli, hogy az évek során bárkit is kértek fel, egyetlen elutasító választ sem kaptak. Csuja Imre, Für Anikó, Gáspár Sándor, Mácsai Pál, Tóth Ildikó, Beck Zoli (30Y), Likó Marci (Vad Fruttik), Szűcs Krisztián (HeavenStreetSeven/Budapest Bár) csatlakozott, a kortárs irodalom képviselői közül Áfra János, Bereményi Géza, Géczi János, Kemény István, Háy János, Lackfi János, Szabó T. Anna, Szálinger Balázs, Terék Anna és Varró Dániel.
Mindez szigorúan non-profit alapon, minden oldalról… Ezért baráti és családi kapcsolatok nélkül elképzelhetetlen lenne, például Péter bátyja, Tamás készíti el a grafikai munkákat, 11 éves kislánya, Mihály Adél zongorázza fel a szintén baráti kapcsolatok által kötődő Teleki Gergő, ma Kanadában élő zongoraművész felajánlott dallamait Köves Marcell hangmérnöknél a színház stúdiójában, Kiss Ernő színművész látja el évről-évre a narrátori feladatokat, a VaP (Vers a Parton, Vers a Peronon) „alaphang”-jává válva. Gábor nagy energiával menedzseli, építi az ügyet.
– Mi a csodás küldetés kiváltó oka?
– A szokatlan helyszín miatti pozitív „sokk” hatására közös élménnyé, mégis bensőségessé teszi a vers hallgatását. Kosztolányi mondja: „A vers néma. Adj neki hangot. A vers a könyvben halott. Keltsd életre. Mi a szavalás? A vers feltámasztása papírsírjából.” – mondta Mihály Péter.