Frissen Zalából

2021.10.05. 17:30

Kaposvárott és Gersekaráton avatták fel a zalaegerszegi szobrász új alkotásait

Kaposvárott és Gersekaráton avatták fel szeptember végén Farkas Ferenc zalaegerszegi szobrászművész két új alkotását, melyeket a helyi egyházi közösségek felkérésére készített.

Arany Horváth Zsuzsanna

Farkas Ferenc Fotó: Pezzetta Umberto/Archív

 

A kétszeres Zalaegerszegért díjas és Zalai Prima-díjas szobrászművész a kaposvári Donner városrészi templomban szolgáló, zalai származású Antal Zsolt plébános és a plébánia felkérésére készítette el a Szent Kereszt felmagasztalására szentelt templomba az oltár mögötti korpuszt, amely régi terve és vágya volt az ottani katolikus közösségnek.

Farkas Ferenc Fotó: Pezzetta Umberto/Archív

– A megtisztelő felkérés, amelyet egy Csapiban álló alkotás indukált, egész nyárra adott munkát, hiszen a három méternél egy kicsivel nagyobb keresztre életnagyságban faragtam meg a megfeszítettet – mondta érdeklődésünkre Farkas Ferenc, aki művészi hivatása mellett a megyeszékhelyi Ady Endre Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola tanára. – A templomi szobrot ragasztott hársfából készítettem el. Az alkotás nagynak tűnik, de a nagy tér miatt szükség is volt ezekre a méretekre.

Szent Mihály-szobor Gersekaráton
Fotók: Farkas Dániel

A művész örül, hogy ambiciózus, a fiatalokat bevonzó közösséget szolgálhatott a szoborral.

Gersekarátról is zalai szálakon keresztül érkezett hozzá a felkérés, hiszen ott a zalaegerszegi Andor Zoltán plébános szolgálja a híveket. Az Andor család megbízásából már több szobrot is formált Farkas Ferenc, ezúttal egy köztéri, templomkerti Szent Mihály- alkotás volt a feladata.

Korpusz a kaposvári Donner-városrészi templomban

– A gersekaráti templom környezete rendkívül gondozott, rendezett közpark, amelyben stációsorozat is áll. Ide terveztem mészkő alapra a magastüzű kerámiából készült 160 cm-es, egész alakos figurát, kötött ikonográfiai szabályok szerint – tájékoztatott a szobrász. – Szent Mihályt általában pajzzsal, karddal, mérleggel, mozgalmas kompozícióban ábrázolják, ezúttal a választott anyag természete és a tér szerkezete statikusabb, zártabb megoldást eredményezett.

A gersekaráti Szent Mihály-­szobrot a zalaegerszegi-olai ferences plébániáról Ocsovai Grácián szentelte fel. A szobrászművész mindkét alkotás felszentelésén jelen volt.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!