2021.11.15. 11:30
Néptáncesttel emlékeztek Kiss István Györgyre Zalaszentgyörgyön (videó)
Három éve hagyta itt örökre a hazai néptáncközösséget Kiss István György Zala megyei Prima díjas és Pro Urbe Zalaegerszegért díjas néptáncpedagógus, akire kiállítással és műsorral emlékeztek.
A Zalaszentgyörgyi Néptáncegyüttes előadása az emlékesten
Forrás: Zalai Hírlap
Fotó: Pezzetta Umberto
A zalai néptáncmozgalom egyik legmeghatározóbb alakja volt Kiss István György, akinek fiai emlékestet szerveztek a tiszteletére.
– Régi újságcikkeket és fotókat vettünk elő, egészen az ötvenes évek végétől, és azokból válogatva, a fellépő néptánccsoportok műsora között felvillantottunk néhány emléket. A narráció az én hangommal szólalt meg, de az egész mondanivalója és hangulata olyan volt, mintha édesapám mesélt volna a saját életéről – avatott be az előkészületekbe Kiss-Molnár István. – Az emlékestnek a zalaszentgyörgyi kultúrház volt a helyszíne, ahol rendeztek egy néprajzi kiállítást erre az alkalomra, bemutatva édesapám egyedülálló hagyatékát, a faragott pásztorbot- és faszoborgyűjtemény egy kis szeletét. A helyszínválasztás sem volt véletlen: édesapám sok riportban kiemelte, hogy 1965-ben Zalaszentgyörgyre került, és ettől az időponttól számítja a néptáncoktatói pályafutását – tette hozzá Kiss-Molnár István.
A gálaműsorban hét néptáncegyüttes szerepelt, köztük két olyan csoport, a zalalövői Salla Táncegyüttes és a Szélrózsa Tánckör, amelynek alapítója volt Kiss István György. Felléptek még nagyobbik fiának, Kiss Norbertnek a tanítványai, a lenti Kerka Táncegyüttes és a zalaegerszegi Binkó Néptáncegyüttes, valamint a becsvölgyei Cserta Táncegyüttes, a zalaapáti Boróka és a Zalaszentgyörgyi Néptáncegyüttes, az utóbbit Kiss Molnár István vezeti. Az emlékesten Simon Kiss Judit és zenekara is szerepelt. Schreiner Jenő a Harangláb zenekarral érkezett, és ifjú Horváth Károly népzenész is felemelő pillanatokat szerzett az egybegyűlteknek.