2021.12.19. 10:00
Bemutatták a Lindua folyóirat legújabb számát Lendván
A szépirodalmi művek mellett elsősorban helytörténeti írások kaptak helyet a tizenöt évvel ezelőtt alapított társadalomtudományi, irodalmi és képzőművészeti folyóirat, a Lindua aktuális, 23. számában. A több mint százoldalas kiadvány bemutatóját csütörtök este tartották a zsinagógában.
A Szent Vidről szóló tanulmány szerzője, Halász Albert
Forrás: Gyuricza Ferenc / Zalai Hírlap
A kiadó Lendvai Könyvtár és Kulturális Központ nevében Halász Albert igazgató köszöntötte a megjelenteket, a hatfős szerkesztőbizottság részéről pedig Varga Ines szólt a jelenlévőkhöz. Utóbbi kiemelte: a folyóiratban a Lendva történetéről, illetve a város életében fontos szerepet játszó személyek életéről szóló írások a leghangsúlyosabbak. A címlapon Dancs-Roth Marika egyik makraméjának fotója látható, a textilművészről – akinek életműkiállítása most is látható a zsinagógában – Simonka Tanja művészettörténész írt a kiadványban.
A Lindua 23. száma is kétnyelvű, ám oly módon, hogy a szerzők belátására bízták, magyarul vagy szlovénül kívánják-e megjelentetni írásukat. A magyar nyelvű munkák között találunk tanulmányt a festő Kalivoda Katáról, a vértanú Szent Vid és a Muravidék összefonódásáról, a muravidéki könyvkiadásról, valamint a nárcizmusról is. A Varga Ines által egyik legértékesebbnek nevezett írás Szűcs Dejan Lendva nagyközséggé válásáról szóló történelmi értekezése, ám ez szlovén nyelven szerepel a folyóiratban.
A lapszám újdonsága, hogy hangsúlyt kapnak benne a fiatal szerzők, a különlegessége pedig az, hogy először a Lendvai Foto-Videó Klub tagjainak – köztük a Magyarországon élő Tüske Dórának – munkái is láthatók lapjain.