2024.03.06. 19:00
A Hevesi Sándor Színház pénteken mutatja be Szálinger Balázs Becsvölgye című darabját - videó
A szőlőhegynek, a háti permetezőnek, a bornak és a pince előtti széknek egyaránt jut szerep a Becsvölgye című színműben. Zalai ízeit a megszületésük után több mint tíz évvel hozza haza a Hevesi Sándor Színház. Szálinger Balázs darabját március 8-án, pénteken mutatja be a zalaegerszegi teátrum.
Pillanatkép a Becsvölgye című előadás próbájából a Hevesi Sándor Színház új produkciójából - Dura Veronika, Besenczi Árpád, Kovács Martin
Fotó: Pezzetta Umberto
Szálinger Balázs Becsvölgye című színműve hazaért a Hevesi Sándor Színház színpadán
Megtisztelő, megható, hogy itt van, hazaért, jó közegbe, jó kezekbe, készül az előadás a Hevesi Sándor Színház színpadán, a próbák egy részén ő maga is részt vehetett, mondta lapunk érdeklődésére Szálinger Balázs József Attila-díjas költő, író, hozzátéve, az írott szöveg és a színpadi megvalósítás két külön dolog. Mennyit változott a darabban megjelenített világ ezalatt a több mint egy évtized alatt? Sokat, válaszolt a szerző, és nem pozitívan. A zalai szőlőhegyek még jobban és tovább pusztulnak, a hozzájuk tartozó életformával együtt.
Becsvölgye szimbolikusan beszélő név is egyben
A válasz is mutatja, mennyire otthonos miliőbe csöppen majd a közönség, amikor felhúzzák a függönyt a zalaegerszegi színházban. Zalai falu, melynek neve, jelentése szimbolikus, jóllehet konkrét is egyben. Ahova egy idegen fiatal pár érkezik, szállást és jóindulatot a falu középkorú, jobb módú családjánál kapnak. A fejlemények nyomán aztán semmi sem marad a régi. A színmű alapja egyébként megtörtént bűnügyi esetre épül.
– Már a megjelenésekor olvastam a darabot, benne is maradt a fejemben, egyszer már műsorra tűztük, de akkor elvitte a koronavírus-járvány – mondta Mihály Péter, a Hevesi Sándor Színház színművésze, az előadás rendezője. – Nem tettünk le a bemutatásáról, most el is jött az ideje. Közben ugyan sokféle feladattal foglalkoztam, s bár tudatosan nem raktároztam, de gyűltek a darabhoz kapcsolható motívumok. Szálinger Balázssal a Köztársaság című darabja bemutatásakor találkoztam, játszottam a drámában, ezért volt a szerzőhöz elemzői kérdésem. Kiderült, van közös nyelvünk, hasonlóan gondolkodunk, barátsággá lett a munkakapcsolat. Ezért a másutt bemutatott darabjait is volt szerencsém látni, így például a Kályha Katit, amit a Radnóti Színházban játszanak.
Nem volt félelmi faktor a szerző jelenléte a próbafolyamat során a művészek számára
– A szerző jelenléte mit jelentett a próbafolyamat során?
– Nem szorongtunk, ha erre irányul a kérdés. Sőt, motiváló mindannyiunknak. A díszlet- és jelmeztervezővel, Kiss Borcsával és a zeneszerzővel, Szemenyei Jánossal többször dolgoztunk már együtt, s úgy érzem, Lengyel Noémi is kreatív alkotótárs, nemcsak rendezőasszisztens ebben a munkában. Hogy ehhez a csapathoz időről időre Balázs is csatlakozott, az kivételesen szerencsés helyzet, biztos támpont, nem pedig félelmi faktor számunkra.
A Becsvölgye című előadás szerepeit Besenczi Árpád, Pap Lujza, Kovács Martin, Dura Veronika, Szakály Aurél, Kovács Virág, Fritz Attila alakítja.
– Milyen az embernek a saját direktorát rendezni?
– Hát ezt ilyenkor félre kell tenni, nincs mese – szögezte le a rendező. – Besi tíztől kettőig, kettőtől tízig színész, az egyik főszereplő, utána, előtte az igazgatóm, a társulatért felelős vezető. Egyébként nem tudom, ez a helyzet másutt, más színházban hogyan alakul, velünk, nálunk optimálisan működik.
– Mennyit és merre változott a világ a Becsvölgyében megjelenített sztori szempontjából tíz év alatt?
– Tovább durvult szerintem, vadabb lett – mondta Mihály Péter. – Az elmúlt tíz évet úgy raktuk rá az eredeti krimi szövegére, hogy emelődjön a tét, nemcsak anyagi, de lelki tekintetben is. Mivel én úgy vélem, hogy a lélektani krimi a bűnbeesés darabja, és a csábítás hatalmáról is szól. A tisztességes élet és a bűn adta lehetőség harca. Hú, de nehéz úgy beszélni, hogy ne meséljem el...
A Becsvölgye a Hevesi Sándor Színház előtt Pécsett és Kaposvárott mutatkozott be
A Becsvölgye című színmű korábban Kaposváron és Pécsett mutatkozott be, a zalaegerszegi előadás megvalósítását a szokásoknak megfelelően egy színháztámogató szponzor, ezúttal a Patent Kft. segítette.
Mihály Péter pedig már készül a jövő évadban műsorra kerülő Az ifjú Mátyás című darab rendezésére is.
Szálinger Balázs verseskötetei:
- Kievezni a vajból
- Zalai Passió
- Első Pesti Vérkabaré
- A sík
- A százegyedik év
- Köztársaság (bemutató: Hevesi Sándor Színház)
- Al-dunai álom
- Koncentráció
- És most kelletlen elrugaszkodom
Mihály Péter rendezései a Hevesi Sándor Színház színpadán:
- Pál utcai fiúk
- Vaknyugat
- Gyöngéd barbárok
- Liliom
- Csontketrec
- Herkules - a kezdetek