2024.09.23. 17:30
Mátyás, most akkor ezt a királykodást fogod csinálni?
Laza történelemórát ígér már az első színpadkép is: visegrádi osztálykirándulásra várnak a buszmegállóban a gimisek. Mikó Csaba: Az ifjú Mátyás című zenés-történelmi színművének bemutatója a Lázár Ervin Program jóvoltából került a Hevesi Sándor Színház színpadára.
Osztálykirándulás: Fritz Attila, Ticz András, Baj László, D. Varga Ádám, Kováts Dóra Az ifjú Mátyás című darabban
Fotó: Pezzetta Umberto
Zalaegerszegen szeptember 20-án, pénteken játszották először, szűkebb közönség előtt, október első napjaiban Nagykanizsa ifjúsága ismerheti meg. A fiatalok nyelvén jól értő, a korábbi Tantermi Deszka sorozat tapasztalatain felnőtt Mihály Péter színművész állította színpadra a 2000-es évek eleje óta publikáló Mikó Csaba Az Ifjú Mátyás című darabját. A szerzőt nemzedéke eredeti tehetségének tartják, a magyar történelmi témákat ifjúsági krimiként feldolgozó stílusa bejön a célközönségnek, szeretik a színházak. Ha már úgyis kell valami a magyar töriből, legalább legyen szórakoztató, mai nyelven írott. Mikó Csaba újabban a Mítoszvadászok sorozattal hódít.
Az „ifjú” Mátyás szerepében Ticz András
Az „ifjú” Mátyás alakját nálunk Ticz András ölti magára, a tizenévesen Prágába száműzött fiú barátait D. Varga Ádám, Farkas Gergő, Fritz Attila kelti életre. Vitéz János, Mátyás tanítója, egyben a kerettörténet gimiseinek tanára Baj László. Garai László, a hatalmi játszmák során eszközökben nemigen válogató nagyhatalmú főúr Szakály Aurél, Szilágyi Mihály, Mátyás nagybátyja Bellus Attila karakterén át érkezik a nézőhöz, Pogyebrád Katalint, Mátyás első szerelmét Kováts Dóra, a kivégzett Hunyadi Lászlót Helvaci Ersan David, a Koldust Wellmann György Aase-díjas alakítja.
A díszlet és jelmez tervezője Kiss Borbála, aki Mihály Péter állandó alkotótársa.
A véres és sorsfordító történelmi korszak eseményeit majdhogynem bulihangulatban, humoros, könnyen megjegyezhető történések segítségével követheti a néző. Végig ott lebeg az alapmondat, a felnőttek világa nem őszinte, pláne nem igazságos. Az erről a korai csalódásról szóló rapszövegek bizonyára jól érthetőek az ifjú közönség számára, a korosabb néző reméli, a fülük rááll az értelmezésre. Ha esetleg nem, a kellően karikírozott alakok amúgy jól mutatják, ki a jó és ki a rossz, ki az, aki Mátyás javát akarja, s ki az, aki ellene van.
Népmesei elemek
A történet a megkoronázásáig kíséri Mátyást, aki addig átéli apja, bátyja halálát, a nemesek intrikáit, a prágai házi őrizetet. Mindez néhány sor a törikönyvben, a nagy mátyási mű kibontása egy-két lecke.
Mivel a trónra kerülése nem nélkülözi a népmesei elemeket: alkalmas a tinédzser kalandfilm érzés megragadására. Megérthető a nagypolitika természete, de még tetten érhető a legkisebb királyfi győzedelmeskedésének a feeling-je. A mai kamaszok ugyanolyan lobbanékonyak, mint Mátyás, pont úgy esnek szerelembe, mint 500 évvel ezelőtti elődeik. Ott a messzi XV. században sem féltek a merész megoldásoktól, ha lányruhában kell rommá égetni magukat a haverjukért, hát meglépik azt is. Még a határán billegnek annak, hogy a nagyok, a felnőttek hitelesek legyenek számukra, de erősen fogy a tekintély. Mátyás az őt trónra segítő nagyurakat könnyű kézzel leckézteti meg, akik persze készek a kompromisszumra. A királykodás meg egyelőre jó bulinak tűnik.
Az ifjú Mátyás
Fotók: Pezzetta UmbertoA rendező és alkotótársai (többek közt a zeneszerző, Szemenyei János) ezer ötlettel, geggel, poénnal segítik a fentiek célba juttatását, a rétegzett színpadkép él, mozog, mindenkinek centire kimért feladata van, nincs üresjárat. Ebben a darabban az is folyamatosan szerepel, aki épp nem beszél. Ritkaság.
Felelősségvállalás az emberekért
„Egyértelműen mondhatom, hogy Mátyás példaképnek tekinthető. Van a darab végén egy nagyon súlyos felelősségvállalás. Felelősségvállalás az országért, az ország lakóiért, az emberekért. Számomra is nehéz belegondolni abba, hogy egy csettintésre, a következő nap én lennék az ország vezető embere. Mekkora teher lehet másokért felelősséget vállalni”, nyilatkozta a szerep kapcsán Ticz András színművész. A színész véleményében nyilván az alkotógárda kincstári jószándéka fogalmazódik meg.
Szereplők:
- Ticz András,
- D. Varga Ádám,
- Fritz Attila,
- Farkas Gergő,
- Kováts Dóra,
- Szakály Aurél,
- Bellus Attila,
- Baj László,
- Wellmann György